Jump to content

Otomatik Ghost (Gelişmiş Kullanıcılar Için...)

blue_life
 Share

Recommended Posts

• Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 sorum var

1.soru: 1_ROOT daki dosyaları kopyala diyosun videoda 5-6 dosya var rardan çıkan 1dosya 1klasör

2.soru: F11 basınca o menüler ıvır zıvırlar gelmeden direk YES - NO bölümünü açsa bunu nasıl yaparız YES diyince kursun yedeği

Dediğimi yaptınız mı?

evet denedim evet hayır menüsü norton ghost menüsünde çıkıyor ben grubdos menüsü üzerinde norton gost yedek yükle me sekmesine gelip enterl dedikten  sonra grubdos ekranın  değişmesini ve  orda bir açıklama ve görsel katıp evet hayır menüsünün olmasını istiyorum evet dedikten sonra norton ghost çalışacak hayır dedğimizde grubdos menüsü olan ghost yedek al yükle menüsüne geri dönecek bu şekilde bir çalışma olmasını istiyorum şimdiden kolay gelsin yardımlarınıza ve emeklerinize saygılar

Ghost programının evet hayır menüsü daha güzel aslında.

Grub4dos kodlarıyla evet hayır doğrudan yapılabilirmi bilmiyorum. fakat şu yapılabilir : 

İkinci bir grub menü dosyası hazırlanır. İlk menü dosyasında otomatik ghost a tıklanınca ikinci menü dosyasına gitmesi için kodlar yazılır.

ikinci menü dosyasında Evet Hayır seçenekleri olur. Evet e tıklanınca otomatik ghost çalışır.Hayır a tıklanınca ilk menü dosyasına geri dönülür.

Dediğimi çalışmadaki GRUBOOT.LST GRUBOOT2.LST dosyalarına bakarak kolayca çözersiniz.

Ghost programının evet hayır menüsü daha güzel aslında.

Grub4dos kodlarıyla evet hayır doğrudan yapılabilirmi bilmiyorum. fakat şu yapılabilir : 

İkinci bir grub menü dosyası hazırlanır. İlk menü dosyasında otomatik ghost a tıklanınca ikinci menü dosyasına gitmesi için kodlar yazılır.

ikinci menü dosyasında Evet Hayır seçenekleri olur. Evet e tıklanınca otomatik ghost çalışır.Hayır a tıklanınca ilk menü dosyasına geri dönülür.

Dediğimi çalışmadaki GRUBOOT.LST GRUBOOT2.LST dosyalarına bakarak kolayca çözersiniz.

tamamdır gruboot.lst 1 ve 2 ile yaptım sorun yok  çalışıyor tşkler

merhaba size bir sorum daha olcak bilgisayarımda winboot sistemi kurulu bilgisayar açılırken direk olarak olarak winboot menüsü olarak açılabilirmi acaba yani bilgisayarım açıldığında ilk başta sistemi disktem başlan altındaki satırda norton ghost hiren boot menüsü gözükçek yani bir nevi usb boot yaptığımız gibi başlayacak normal sistem kurulu hdd üzerinden

win boot kullanıyorsanız dediğinizi yapmak için windows önyükleme menüsünü düzenlemek gerekir. 
Forumda vardı windows 7 için blue life anlatmıştı. windows 8/8.1 için sercan anlatmıştı. 
Daha kolay düzenleme için EasyBCD programını deneyebilirsiniz. 
Ancak ben size bunun için hdd otomatik ghost veya usb multiboot paketini kullanmanızı öneririm. 
usb multiboot paketini özellikle öneriyorum. grub kurulumunu aşağıdaki gibi yapın.

hdd otomatik ghos paketinde mbr kurarken örnek resimde 4 numaralı alan (Previous MBR firs) kutucuğunun işaretini kaldırırsanız doğrudan grub menüsü gelir.

usb multibooot paketinde tools klasöründe bootice uygulaması ile  destination disk alanında hdd ınızı seçin alttan process mbr butonuna tıklayın gelen pencerede grub4dos 
seçin alttan install config butonuna tıklayın bu pencerdede dont search floppy isaret koyun başka işaretli yer olmasın.file name ye USBDR yazın. save to disk deyin. tamamdır.
tabi hangisini kullanırsanız kullanın root klasörlerinin içeriğini hdd ınza kopyalamalısınız. menü dosyasını kendiniz düzenlersiniz.

win boot kullanıyorsanız dediğinizi yapmak için windows önyükleme menüsünü düzenlemek gerekir. 
Forumda vardı windows 7 için blue life anlatmıştı. windows 8/8.1 için sercan anlatmıştı. 
Daha kolay düzenleme için EasyBCD programını deneyebilirsiniz. 
Ancak ben size bunun için hdd otomatik ghost veya usb multiboot paketini kullanmanızı öneririm. 
usb multiboot paketini özellikle öneriyorum. grub kurulumunu aşağıdaki gibi yapın.
hdd otomatik ghos paketinde mbr kurarken örnek resimde 4 numaralı alan (Previous MBR firs) kutucuğunun işaretini kaldırırsanız doğrudan grub menüsü gelir.
usb multibooot paketinde tools klasöründe bootice uygulaması ile  destination disk alanında hdd ınızı seçin alttan process mbr butonuna tıklayın gelen pencerede grub4dos 
seçin alttan install config butonuna tıklayın bu pencerdede dont search floppy isaret koyun başka işaretli yer olmasın.file name ye USBDR yazın. save to disk deyin. tamamdır.
tabi hangisini kullanırsanız kullanın root klasörlerinin içeriğini hdd ınza kopyalamalısınız. menü dosyasını kendiniz düzenlersiniz.

üstat usb multibbot kullandım daha kolay sorun yokta aklıma takılan bişi var win8 bilgisayarı sıfırlama seçeneklerinde dosyalarınızı kaybetmeden bilgisayarı yenileyin kısmı var bizde böyle bişey yapabilirmiyiz win7 win8 de ve xp de bununla ilgili bilgi nasıl alırım nerden yardım alabilirim

Edited by okurlar

Maalesef yapabileceğimiz pek bir şey yok.

ustat ben norton otomatik ghosta lisan key eklemek istiyorum yani sistem geri yükleme yap dediğimde benden lisan key isticek ve bnim elimde tek kullanımlık yüzlerce lisan key olcak lisan keyi 1 sefer kullanıp program çalışcak ve sistem geri yüklemeyi tamamlıcak kullandığım lisansı daha kullanamıcam böyle bişi yapmak mümkünmü yapabilirmiyiz

sysprep ile sistemi mühürleyip yedek alırsınız. bu yedeği geri yüklerken lisans anahtarı isteyecek şekilde ayarlarsınız. Forumda sysprerp ile ilgili anlatımlar var.

biraz daha ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz link ve nasıl yapacağım felan bide ben her yedek geri yüklemede farklı lisans girip işlem yapmasını istiyorum 1 lisansı 1 kere kullanabilecek

Sysprep çok geniş bir konu. İşletim sistemine göre de farklılıkları var. Sistem üreticileri kullanıyor. Pc açılırken yapmış olduğun ayarlamalara göre ürün anahtarı pc ismi vs istiyor. forumdaki sysprep anlatımlarına bakabilirsiniz. google amca da size yardımcı olabilir.

Evet yedekleme işlemine başlamadan once surucuyu gızledıkten sonra bu hatayı aldım, gızlemeden de denedım ama aynı hatayı aldım :(

ayrıca videoyu ızleyınce bende su dosyaların eksık oldugunu anladım bıunun bı etkısı olabılırmı ?
25iautt.jpg

Disk Yönetimi resmi :

bfhxth.jpg

Abiler,,arkadaşdaki gibi bu 2 dosya bendede çıkmıyor sorun yaratırmı :mellow:   yani videoda var bizde yok :wacko:

Sysprep çok geniş bir konu. İşletim sistemine göre de farklılıkları var. Sistem üreticileri kullanıyor. Pc açılırken yapmış olduğun ayarlamalara göre ürün anahtarı pc ismi vs istiyor. forumdaki sysprep anlatımlarına bakabilirsiniz. google amca da size yardımcı olabilir.

peki ozel bir lisanlama programı entegre edemezmiyiz ghosta değilde gurboot komutuna ekleyip orda lisans girip çalıştırsak olmazmıı

Dediğiniz grub4dos ile yapılamaz. Ghos ile de yapılamaz. Windowsun kendisi üzerinden sysprep ile yapılabilir.

peki ben grubdosta winboota aynı şifre girer gibi  lisansları  el ile girsem ve bende şifre ister gibi  lisans  istese ve lisansı grdikten sonra grub menüsü gelse ama girdiğim lisans sonrasında silinecek yada geçersiz olacak böyle bişidemi yapılamaz