Jump to content

Dosya Silme Onayını Otomatik Olarak Evet Deme

tahatas
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar C# form üzerinden basit bir uygulama yapıyorum. Bu uygulamada girilen dosya konumunu silmek istiyorum. File. Delete komutu ile dosyayı siliyorum. File. Exist kodu ile dosyanın olup olmadığını sorguluyorum ve try-catch kullanıyorum. Hiçbir hata almıyorum fakat dosya silinmiyor. File. Delete komutundan sonra file deleted yazıyorum fakat dosya silinmiyor. Ben kendim el ile silmek istediğimde bana emin misiniz diye soruyor. Anladığım kadarıyla bana soru sorduğu için C# file. Delete komutu ile silemiyor. Bu soruya C# ile nasıl otomatik evet diyebilirim?

tahatas, 11 saat önce yazdı:

Arkadaşlar C# form üzerinden basit bir uygulama yapıyorum. Bu uygulamada girilen dosya konumunu silmek istiyorum. File. Delete komutu ile dosyayı siliyorum. File. Exist kodu ile dosyanın olup olmadığını sorguluyorum ve try-catch kullanıyorum. Hiçbir hata almıyorum fakat dosya silinmiyor. File. Delete komutundan sonra file deleted yazıyorum fakat dosya silinmiyor. Ben kendim el ile silmek istediğimde bana emin misiniz diye soruyor. Anladığım kadarıyla bana soru sorduğu için C# file. Delete komutu ile silemiyor. Bu soruya C# ile nasıl otomatik evet diyebilirim?

Dosya silinmemesinin sebepleri

1 - App Manifest üzerinden requestedExecutionLevel ayarında level değeri AsInvorker yazan yeri highestAvailable olarak ayarla bu kod uygulamanızı otomatik olarak üst düzey yetki ile başlatır.

2 - catch bloğunuzda hata alınıyorsa bir mesaj kutusu vb yöntemle görüntüleyin hataya göre işlem yapın.

3 - Silmeye çalıştığınız uygulama arka planda bir işlem tarafından kullanılıyor veya açık olabilir.

• Like 1
  • Thanks 1

tahatas, 13 saat önce yazdı:

C# tan anlamam ama bize soru sorması nedeniyle silinemeyen regedit kaydını ( Yani komut istemiyle regedit silerken bize soru sormasını önlemek için sonuna /f koyuyoruz. Buna benzer bir şeye ihtiyacınız var gözüküyor. Eğer size soru sorduktan sonra evet deyince siliniyorsa. Sizin buna benzer bir koda ihtiyacınız var demektir.

relati7ity, Bir saat önce yazdı:

C# tan anlamam ama bize soru sorması nedeniyle silinemeyen regedit kaydını ( Yani komut istemiyle regedit silerken bize soru sormasını önlemek için sonuna /f koyuyoruz. Buna benzer bir şeye ihtiyacınız var gözüküyor. Eğer size soru sorduktan sonra evet deyince siliniyorsa. Sizin buna benzer bir koda ihtiyacınız var demektir.

relati7ity, Bir saat önce yazdı:

Komuta gerek yok c# da FileDelete komutu zaten direk kalıcı siler soru sormaz

shadesofdeath, 21.04.2024 - 14:20 yazdı:

Komuta gerek yok c# da FileDelete komutu zaten direk kalıcı siler soru sormaz

Soruyu C# sormuyor Windows soruyor. Mesela ben masaüstündeki bir dosyayı silerken Windows bana emin misin diye soruyor. İşte C# bu soruda takılıyor ve dosyayı silmiyor.

• Editor

UAC takılıyordur, programı yönetici çalıştırmaya zorlarsan takılmaz. Diğer türlü startup klasörüne bir bat yazabilirsin bir sonraki başlangıçta silecektir. Yada cmd ekranında del dosyaadi şeklinde denediğinde yetki istemiyorsa c# içinden cmd komut satırını çağırabilirsin.

Aşağıdaki örnek referans olacaktır.

// Silmek istediğiniz dosyanın yolunu belirtin
string dosyaYolu = @"C:\example\file.txt";

// CMD'yi arka planda çalıştırmak için bir Process nesnesi oluşturun
Process process = new Process();
process.StartInfo.FileName = "cmd.exe";
process.StartInfo.Arguments = $"/C del \"{dosyaYolu}\""; // /C parametresi CMD komutunu çalıştırır ve kapatır
process.StartInfo.CreateNoWindow = true; // Konsol penceresini görünmez yapar
process.Start();

// CMD komutunun tamamlanmasını bekleyin
process.WaitForExit();

// İşlem sona erdiğinde bir mesaj yazdırın
Console.WriteLine("Dosya silindi.");

tahatas, 23.04.2024 - 10:46 yazdı:

Soruyu C# sormuyor Windows soruyor. Mesela ben masaüstündeki bir dosyayı silerken Windows bana emin misin diye soruyor. İşte C# bu soruda takılıyor ve dosyayı silmiyor.

FileDelete komutu dosyayı silemezse hataya düşer hataya düşmüyorsa kodlarınızda biryerde hata var demektir ya da catch hata ayıklamasını eksik yazıyorsunuz demektir çünkü sadece try kodu aktiftir catch ayarlamadıysa try kısmında hata oluşsa da dosya silienemedi hatasına düşmez. Diğer bir husus cmd üzerinden de silinmiyorsa MinSudo.exe uygulamasına cmd parametresi göndererek Trustedınstaller yetkisi ile sildirin. Hala yapamıyorsanız projeyi ve silmek istediğiniz dosya adını belirtin. 

Edited by shadesofdeath