Jump to content

Windows 11 2024 Güncellemesi̇ (24h2)


 Share

Recommended Posts

Posted (edited)

Windows 11 2024 Güncellemesi (sürüm 24H2) :

Yeni özellikler, yapay zekalı bilgisayarlar, Windows on Arm ve şu ana kadar bildiğimiz her şey.

Microsoft, "sürüm 24H2" olarak da bilinen Windows 11 2024 Güncellemesi olarak bu yılın sonlarına doğru gönderilmesi beklenen bir sonraki büyük Windows sürümünü tamamlama sürecinde. Geçen yılki 23H2 sürümünden farklı olarak, 24H2 sürümünün Windows platformunun yeni bir sürümüne dayanan, performans ve güvenlik iyileştirmelerinin yanı sıra önemli yeni özellikler ve yaşam kalitesi güncellemeleri getiren çok daha büyük bir işletim sistemi güncellemesi olması bekleniyor.

Ayrıca, 24H2 sürümü, mevcut Windows 11 bilgisayarların desteklemediği ekstra özellikleri etkinleştiren yeni Copilot+ bilgisayarları destekleyen ilk sürümdür. Bu özellikler arasında, bilgisayarınızda yaptığınız her şeyi hatırlayan ve gördüğünüz her şeyi doğal dil kullanarak aranabilir bir belleğe dönüştüren bir uygulama olan Recall gibi yeni nesil yapay zeka deneyimleri de yer alıyor.

Bu güncelleme aynı zamanda performans ve verimlilik açısından Apple Silicon'a rakip olan Qualcomm'un yakında çıkacak Snapdragon X Serisi SoC'sini destekleyen ilk güncelleme olma özelliğini taşıyor. Qualcomm'un yeni Arm PC çipi tarafından desteklenen ilk bilgisayarların çoğu Haziran ayında 24H2 sürümü önceden yüklenmiş olarak gönderilmeye başlanacak.

Microsoft, Windows Insider Release Preview kanalında kullanıma sunulan Windows 11 sürüm 24H2 ile son aşamaya geldi. Güncellemenin bu sonbaharda tüm Windows 11 bilgisayarlar için genel kullanıma sunulması bekleniyor.

Kaynaklarıma göre Microsoft, 24H2 sürümü için Eylül ayını hedefliyor ve şirketin güncellemeyi yaz boyunca tamamlaması bekleniyor. Microsoft bu sürümü, 2024 yılı boyunca geleceğini duyurduğu yeni nesil Copilot+ AI PC'lerle aynı zamana denk gelen AI merkezli bir sürüm olarak pazarlıyor.

Windows platformunun yeni bir sürümü, güncellemenin "OS swap" yöntemi kullanılarak yükleneceği anlamına gelir. İşletim sistemi takas güncellemesi, tüm işletim sistemini daha yeni bir sürümle değiştirerek uygulanan bir güncellemedir. Bu, mevcut işletim sistemi yüklemesine bakım yapılarak uygulanan 23H2 sürümünden farklıdır. Bu yalnızca platform sürümü sürümler arasında değişmediğinde mümkündür.

Tüm bunlar, 24H2 sürümünün 2024'ün ikinci yarısına kadar gönderilmeye başlanmayacağı anlamına geliyor. Bazı Qualcomm Snapdragon X tabanlı bilgisayarlar Haziran ayı gibi erken bir tarihte 24H2 sürümü ön yüklü olarak gönderilmeye başlanacaktır. Ancak sürüm 24H2 güncellemesi, güncellemenin tamamen hazır olduğu kabul edilen en erken Eylül ayına kadar mevcut Windows 11 kullanıcıları için genel kullanıma sunulmayacaktır.

Bu sürüm, bazıları şimdiden duyurulan ve önümüzdeki aydan itibaren gönderilmeye başlanacak olan yeni nesil Copilot+ AI PC'lere güç verecek. Bu bilgisayarlar, Microsoft'un 20 Mayıs'ta duyurduğu yeni yapay zeka özelliklerinden yararlanacak güçlü NPU'lara sahip.

WINDOWS 11 2024 GÜNCELLEMESİ COPILOT+ PC ÖZELLİKLERİ :

Windows 11 sürüm 24H2, özel bir NPU'ya sahip yeni PC'lere özel yeni özelliklerle birlikte gönderilen ilk Windows sürümü olması nedeniyle ilginç bir sürümdür. Bu bilgisayarlar Copilot+ bilgisayarlar olarak adlandırılıyor ve ilki 18 Haziran'da gönderiliyor. İşte yalnızca bu yeni bilgisayarlarda bulunan yeni yapay zeka özellikleri.

Windows Recall

Recall en önemli yeni özellik. Arka planda çalışan ve bilgisayarınızda gördüğünüz ve yaptığınız her şeyin anlık görüntülerini yakalayan bu uygulama, bilgisayarınızda yaptığınız her şeyi doğal bir dille aramanıza olanak tanıyor.

Uygulama, ekranın en üst kısmı boyunca uzanan bir zaman çizelgesi arayüzüne sahiptir ve kullanıcının belirli bir süre boyunca çekilen tüm anlık görüntüler arasında gezinmesini sağlar. Recall, uygulamalar, cümleler, web sayfaları, belgeler, fotoğraflar, videolar ve daha fazlası dahil olmak üzere ekranda gördüğü her şeyi belgeleyebiliyor.

Recall ile yaptığınız ya da gördüğünüz hemen her şeyi arayabilirsiniz. Örneğin, bir kullanıcı "Sarah'nın WhatsApp'ta bana gönderdiği dinozor resmini bul" yazabilir ve yapay zeka bu resmin sizinle paylaşıldığı anı tam olarak ortaya çıkarabilir.

Microsoft bu özelliğin %100 gizlilik odaklı olduğunu söylüyor. Recall'ın oluşturduğu tüm veriler cihaz üzerindeki NPU tarafından işleniyor ve işlenmek üzere asla buluta gönderilmiyor. Microsoft, Recall verilerinin hiçbirini yapay zeka modellerini eğitmek için kullanmadığını söylüyor ve verilerin bilgisayarınızdan asla çıkmayacağını garanti ediyor.(😜😜😜Buna çok güldüm. Biz de inandık.) Kullanıcılar Recall'ı kullanmak istemedikleri takdirde kapatmakta özgürler.

Windows Studio Efektleri

HM93SCZMPXMFJTAXZQEaWL-1024-80.png.webp

Microsoft, herhangi bir uygulamada web kamerası video akışınıza uygulanabilecek yeni yapay aydınlatma ve sanatsal filtrelerle Windows Studio Efektlerini daha da gelişmiş olacak şekilde güncelliyor.

Yeni yapay aydınlatma özelliği, loş bir ortamdayken video kalitenizi artırmanıza yardımcı olur. Video akışındaki herhangi bir gürültüyü temizlemeye ve yüzünüzü bir halka veya yüz ışığını açıyormuşsunuz gibi aydınlatmaya yardımcı olur. Sanatsal filtreler de oldukça şaşırtıcı.

Canlı Altyazılar

YLioEEjyHY8rDRNuySyz4m-1024-80.jpg.webp

Copilot+ PC'lere etkileyici bir yeni erişilebilirlik özelliği geliyor: Canlı veya önceden kaydedilmiş ses ve videolardan 40'tan fazla farklı dili gerçek zamanlı olarak doğrudan cihaz üzerinde çevirmek için yapay zeka kullanan yeni Canlı Altyazı özelliği.

Microsoft ayrıca Canlı Altyazılar düğmesini Windows 11 Denetim Merkezi'nin en üst seviyesine yükselterek ihtiyaç duyduğunuzda erişmeyi ve etkinleştirmeyi daha da kolaylaştırdı. Artık dilinizi konuşmayan kişilerle telefon görüşmesi yapabilir ve Canlı Altyazılar'daki yapay zeka sayesinde onları anlayabilirsiniz.

Cocreator

gBqYkNQU27j7efoBMdjhSh-1024-80.jpg.webp

Microsoft, Cocreator ile kullanıcı tarafından sağlanan komutlara göre görüntü ve metin oluşturabilen yeni cihaz içi üretken yapay zeka özelliklerini tanıtıyor. Cocreator, Paint'te taslağınızı hayata geçirmenize yardımcı olabilir. Temel bir taslak çizebilir ve Cocreator'a görüntünün ne olmasını istediğinizi söyleyebilirsiniz; Cocreator temel taslağınızın üzerine bir şeyler inşa etmeye çalışacaktır. Fotoğraflar uygulaması da yerleşik bir görüntü oluşturucu ile güncelleniyor.

WINDOWS 11 2024 GÜNCELLEMESİ MICROSOFT COPILOT :

6gBzbhfWup8d3rW2SfSKfh-1024-80.jpg

Microsoft, 24H2 sürümüyle Windows için Microsoft Copilot'a Windows Copilot PWA'nın tanıtımından başlayarak daha fazla güncelleme sunmayı planlıyor. Önceki sürümlerden farklı olarak, 24H2 sürümündeki Windows Copilot artık tam teşekküllü bir web uygulamasıdır, yani ekranınızda hareket ettirilebilir ve normal bir uygulama gibi takılabilir.

Ayrıca, Copilot ile yaptığınız farklı sohbet konularını takip eden bir kenar çubuğu arayüzünün yanı sıra Copilot ile sohbetler için özel bir alan içeren güncellenmiş bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Bu kenar çubuğundan eklentilere ve Copilot not defterine de erişebilirsiniz.

Copilot'a artık bir uygulama gibi davranıldığından, nihayet simgeyi Görev Çubuğu veya Başlat menüsünde istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Ayrıca, simgeye sağ tıklayarak sabitlemeyi kaldırabilir ve hatta kullanmayı düşünmüyorsanız kaldırabilirsiniz.

WINDOWS 11 2024 GÜNCELLEMESİ FILE EXPLORER :

SxvMPqJHpPh99yyQTH4Ymc-1024-80.png

Her yeni Windows sürümünde olduğu gibi Microsoft, 24H2 sürümü ile Dosya Gezgini uygulamasında daha fazla değişiklik yapıyor. Bu sürüm, ZIP dosyalarına ek olarak 7zip ve TAR sıkıştırılmış arşiv dosyaları oluşturma yeteneği sunuyor. 23H2 sürümü bu arşiv dosyalarını ayıklama özelliğini eklemiş ancak oluşturmamıştı. Microsoft ayrıca büyük ZIP dosyalarını açarken Dosya Gezgini'nin performansını artırdığını söylüyor.

Ayrıca, PNG dosyaları artık meta verileri görüntülemeyi ve düzenlemeyi destekliyor. Bu, kullanıcıların artık özellikler iletişim kutusunda bir yıldız derecelendirmesi ayarlayabileceği, bir PNG dosya açıklamasını düzenleyebileceği ve anahtar kelimeler ekleyebileceği anlamına geliyor.

WINDOWS 11 2024 GÜNCELLEMESİ HIZLI AYARLAR :

9hZTTv77jDh4pnqDsmMpvc-1024-80.jpg

Microsoft, Windows görev çubuğundaki Hızlı Ayarlar panelinde bazı değişiklikler yapıyor. Bu sürümden itibaren, Hızlı Ayarlar arayüzü artık sayfalandırılmıştır, yani kullanıcı tarafından manuel olarak yerleştirilmiş bir seçim yerine bilgisayarınızda bulunan tüm hızlı ayarlar arasında gezinebilirsiniz. Ayarların konumunu tıklayıp sürükleyerek özelleştirmeye devam edebilirsiniz.

Hızlı Ayarlar panelindeki Wi-Fi listesi de, basıldığında Wi-Fi listesini yenileyecek yeni bir yenileme düğmesiyle güncellendi. Windows'ta VPN kullanan kullanıcılar, Hızlı Ayarlar panelinde VPN'inizi yönetmek için tek bir tıklamayla açıp kapatmanıza olanak tanıyan yeni bir bölünmüş geçişle geliştirilmiş bir kullanıcı arayüzü de fark edecekler.

Canlı Altyazılar da hızlı ayarlar arayüzünün en üst seviyesine yükseltilerek özelliği tek bir tıklamayla kolayca etkinleştirmenize olanak tanıyor. Son olarak Microsoft, Hızlı Ayarlar panelinin performansını iyileştirdiğini, yani yeniden başlatma sonrasında ilk kez açılmaya çalışıldığında açılmasının uzun sürmeyeceğini söylüyor.

WINDOWS 11 2024 GÜNCELLEMESİ TELEFON BAĞLANTISI :

Za9tzNG2PUWoTQqcun9C3g-1024-80.jpg

Microsoft, 24H2 sürüm güncellemesiyle Windows ve Android cihazlar arasındaki telefon bağlantısı özelliklerinde çeşitli iyileştirmeler üzerinde çalışıyor. Fotoğraf bildirimleri gibi temel işlevler için telefonunuzu Phone Link uygulaması dışında bilgisayarınıza bağlamanıza olanak tanıyan yeni bir "mobil cihazları yönet" uygulamasının yanı sıra telefonunuzu bilgisayarınız için bir web kamerası olarak ayarlama olanağı da bulunuyor. Phone Link uygulaması hala mevcut ve telefonunuz ile bilgisayarınız arasında metin mesajlarını ve bildirimleri senkronize etmenin en iyi yolu olmaya devam edecek.

WINDOWS 11 2024 GÜNCELLEMESİ SES NETLİĞİ :

b7Ayb8mD7h6UAYRrL88hw7-1024-80.jpg

Microsoft, bir arama veya kayıt sırasında arka plan gürültüsünü ortadan kaldıracak yapay zeka destekli bir mikrofon geliştirme özelliği olan Voice Clarity'yi tanıtıyor. Bu özellik daha önce NPU donanımına sahip Surface PC'lere özeldi, ancak şimdi 24H2 sürümü ile özel bir NPU çipine ihtiyaç duymadan desteklenen tüm Windows 11 PC'lere sunulacak.

WINDOWS 11 2024 GÜNCELLEMESİ ENERJİ TASARRUFU :

wjPd6Y5fZtUgAMsiPKpd2d-1024-80.jpg

Microsoft, 24H2 sürümüyle birlikte pil tasarrufu ve güç seçeneklerinin çalışma şeklini yeniden düzenleyerek hem pilli hem de pilsiz bilgisayarlar için geçerli olan yeni bir "Enerji Tasarrufu" modu sunuyor.

Yeni Enerji Tasarrufu modu, sistem performansını düşürerek bilgisayarınızın enerji tüketimini azaltacaktır. Bu, dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünü uzatmaya ve masaüstü bilgisayarlarda duvardan çekilen gücü azaltmaya yardımcı olacaktır.

Etkinleştirildiğinde, masaüstü bilgisayarlar sistem tepsisinde dizüstü bilgisayarlardaki pil ömrü göstergesine benzer, ancak pil yüzdesi olmayan bir enerji tasarrufu simgesi bile görecektir. Energy Saver'ın amacı bilgisayarınızı daha enerji verimli hale getirerek karbon ayak izinizi azaltmaktır.

Microsoft ayrıca modern Ayarlar uygulamasındaki Güç ve pil alanına daha fazla güç kontrolü ekledi. Artık kapak ve güç düğmesi kontrollerini ayarlayabilir ve hatta bilgisayarınızın belirli bir süre sonra ne zaman hazırda bekleme moduna geçeceğini yapılandırabilirsiniz. Önceden bu kontroller yalnızca klasik Denetim Masası uygulamasında yapılandırılabiliyordu.

WINDOWS 11 2024 GÜNCELLEMESI SUDO :

UZwozjaE6gPDsTHD4ALa3X-1024-80.jpg

Windows 11 için 24H2 sürümü, ilk olarak Linux'ta popüler hale gelen bir komut satırı olan Sudo (superuser do) desteğini sunuyor. Windows için Sudo, kullanıcıların bir dizi farklı yapılandırma seçeneğiyle komut satırı üzerinden yükseltilmiş işlemleri çalıştırmasına olanak tanır:

Yeni bir pencerede: Yükseltilmiş komutun çalışacağı yeni bir pencere açılacaktır.
Girdi devre dışı bırakıldığında: Yükseltilmiş komut, yükseltmeyi tetiklediğiniz pencerede stdin kapalı olarak satır içi çalışacaktır. Yükseltilmiş işlemle etkileşime giremezsiniz.
Satır içi: Yükseltilmiş komut, yükseltmeyi tetiklediğiniz pencerede satır içi olarak çalışacaktır. Bu mod diğer platformlardaki sudo deneyimine en çok benzeyen moddur.
Varsayılan olarak, yeni Windows için Sudo özelliği güvenlik nedenleriyle kapalı olacaktır, ancak kullanıcılar kullanmak istedikleri bir şeyse Ayarlar uygulamasından kolayca etkinleştirebileceklerdir.

WINDOWS 11 2024 GÜNCELLEMESİ MICROSOFT TEAMS :

s8KEnVkGKHMhwHzYHxCv7g-1024-80.jpg

Bu güncelleme, hem okul ve iş için Teams'i hem de kişisel Teams istemcisini tek bir çatı altında birleştiren birleşik bir Teams deneyimi sunuyor. Bu, Sürüm 24H2'den itibaren kullanıcıların arkadaşları ve aileleriyle mesajlaşmanın yanı sıra iş toplantılarına katılmak ve iş arkadaşlarıyla sohbet etmek için yerleşik Teams istemcisini kullanabilecekleri anlamına geliyor.

Kullanıcılar uygulama içinde iş, okul ve kişisel hesapları arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilir ve bildirimler artık geldiklerinde tanımlanacak, böylece hangi hesaptan geldiklerini bileceksiniz.

WINDOWS 11 2024 GÜNCELLEMESİ GENEL :

Her zaman olduğu gibi, 24H2 sürümüyle birlikte genel yaşam kalitesi iyileştirmeleri de yolda. Biraz daha modern görünen yeni bir çevrimdışı yükleme arayüzü var. Microsoft ayrıca Wi-Fi kurulum sayfasında kullanıma hazır deneyim sırasında yeni bir "Sürücüleri yükle" düğmesini test ediyor, bu da sistem kurucularının Windows'u sürücüler olmadan temiz bir şekilde yüklemeleri için kullanışlı olacak.

Microsoft, işletim sistemi görüntüsünden bir dizi yerleşik Windows uygulamasını kaldırıyor. Bu sürümden itibaren Cortana, Mail, Calendar, Maps, People ve Movies & TV artık varsayılan olarak yüklenmeyecek. WordPad de gelecekteki bir güncellemede kaldırılacak.

Görev Çubuğu'nda, Microsoft bir Wi-Fi ağına bağlanırken küçük bir Wi-Fi simgesi animasyonu ekledi ve simgeye sağ tıklamak artık bağlantı sorunlarını doğrudan düzeltmek için bir "Ağ sorunlarını teşhis et" içerik menüsü kısayolu sunacak. Görev Yöneticisi simgesi de yeni bir tasarımla güncellendi.

Ayrıca, bilgisayarınızın yalnızca Mopria sertifikalı yazıcılarla çalışan Windows modern yazdırma yığınını kullanarak yazdırmasına olanak tanıyan yeni bir "Windows korumalı yazdırma modu" özelliği de var. Bu yazıcılar üçüncü taraf yazılım yükleyicilerine bağlı değildir ve "sadece çalışması" beklenir.

Sürüm 24H2, USB4 standardının önemli bir sürüm güncellemesi olan ve bu yıl piyasaya sürülecek yeni donanımlarda bulunacak olan USB80Gbps hızlarını destekleyen ilk sürüm olacak. Bu sürüm ayrıca Windows Çekirdeğine RUST desteği de getiriyor.


Zac Bowden 

Kaynak

Edited by alcalmc
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Linux'ta başından beri görülen ve ilgli çeken SUDO

Microfost'a nasıl geldi, nasıl getirildi acaba :) :)

İyi olmuş, güzel bir özellik.

Windows'ta bununla ne yapılabilir orası ayrı. :) :)

 

Edited by relati7ity
Link to comment
Share on other sites

alcalmc, 41 dakika önce yazdı:

Microsoft bu özelliğin %100 gizlilik odaklı olduğunu söylüyor.

milletin aklıyla alay ediyorlar.

gates.jpg
 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

"Microsoft, Recall verilerinin hiçbirini yapay zeka modellerini eğitmek için kullanmadığını söylüyor ve verilerin bilgisayarınızdan asla çıkmayacağını garanti ediyor." 

Bu zaten itiraf. Yapay zeka modellerini eğitmek için kullanıyorlarmış demek. Bu nedenle windows 10 çıktığından beri halka açık. Sürümler hep beta dev, canary diye paylaşılıyor. Ne kadar sürüm o kadar kullanıcı ve veri demek. 

Edited by alcalmc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...