Jump to content

Sesle Oyuncak Araba Yönlendirme

yuhan

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar ben sesle oyuncak arabayı yönledirecek bir proje yapacam.

başta sesi yazıya çeviren bir programla o sesle arabayı yönlendirecem.

ama elektronikle bilgim olmadığı için böyle bir devreyi nereden bulabilirim veya nasıl yapabilirim

şöyle kumandalı oyuncak arabalarda kumanda devresini nasıl değiştirip komutları anlayacak şekilde düzenleyebilir.

cevap bekliyorum

Elektronik okumuyorsan sıfırdan başlayıp yapmak çok zor gibi görünüyor, tamamen hazır devre veya hazır araba alman lazım.

Ankarada oturuyorsan Konya sokağa git bir gez sor soruştur bakalım.

Ben Hacettepe elektronik mühendisliğinde okuyorum, bizde genelde 2-3 kişi birlikte, herşeyini kendisi yaparak, 1 senede anca yapar böyle projeleri.

Devre şemasını tasarladın (en zor kısımdır), devreyi yaptın, arabanın şasisini yaptın, buna eklenecek bir sürü eleman var daha..

Güç aktarımı için motorlar eklenecek, yön belirleyen bir motor koyulacak vs.vs.

Heleki birde RF (Radyo Frekansı ile uzaktan kumanda) kullanarak çalıştıracaksan çok zor.

Tavsiyem şu olur, Elektronik mühendisi gibi sıfırdan yapmana gerek yok.

1-hazır kontrol devresini bir ara bakalım, olmazsa devre şemasını bul devreyi bastırttır. (buna devre 1 diyelim)

2-Sonrasında uzaktan kumandalı bir oyuncak araba al.

3-Arabanın devresi olacak içinde, Bu devreyi bir mühendis veya teknisyene okuttur. (buna da devre 2 diyelim. Ana devren budur)

4-devre 2 nin güç kontrolü için olan çıkışlarına, devre 1 in gerekli yerlerini bağla. Yön tayini için de aynı işlemleri yap.

5-devre 2 ile devre 1 birleştirildikten sonra, almış oldugun arabaya tekrar monte et.

Yani sen sıfırdan başlıycaksan çok zor, ama oyuncak bir araba alırsan işi baya kolaylaştırırsın,

hatta birde devre şeması bulursan sadece monte etmek kalır geriye.

Hatta, çok kolay bir yöntemle, daha da güzelleştirelim bu projeyi;

Birde güneş paneli ekle üzerine, paneli de ufak bir bataryaya şarj için bağla, bataryayı da direk pil gibi güç girişine ver.

Al sana güneşle çalışan sesle yönlendirilen araba :)

• 2 hafta sonra ...
Elektronik okumuyorsan sıfırdan başlayıp yapmak çok zor gibi görünüyor, tamamen hazır devre veya hazır araba alman lazım.

Ankarada oturuyorsan Konya sokağa git bir gez sor soruştur bakalım.

Ben Hacettepe elektronik mühendisliğinde okuyorum, bizde genelde 2-3 kişi birlikte, herşeyini kendisi yaparak, 1 senede anca yapar böyle projeleri.

Devre şemasını tasarladın (en zor kısımdır), devreyi yaptın, arabanın şasisini yaptın, buna eklenecek bir sürü eleman var daha..

Güç aktarımı için motorlar eklenecek, yön belirleyen bir motor koyulacak vs.vs.

Heleki birde RF (Radyo Frekansı ile uzaktan kumanda) kullanarak çalıştıracaksan çok zor.

Tavsiyem şu olur, Elektronik mühendisi gibi sıfırdan yapmana gerek yok.

1-hazır kontrol devresini bir ara bakalım, olmazsa devre şemasını bul devreyi bastırttır. (buna devre 1 diyelim)

2-Sonrasında uzaktan kumandalı bir oyuncak araba al.

3-Arabanın devresi olacak içinde, Bu devreyi bir mühendis veya teknisyene okuttur. (buna da devre 2 diyelim. Ana devren budur)

4-devre 2 nin güç kontrolü için olan çıkışlarına, devre 1 in gerekli yerlerini bağla. Yön tayini için de aynı işlemleri yap.

5-devre 2 ile devre 1 birleştirildikten sonra, almış oldugun arabaya tekrar monte et.

Yani sen sıfırdan başlıycaksan çok zor, ama oyuncak bir araba alırsan işi baya kolaylaştırırsın,

hatta birde devre şeması bulursan sadece monte etmek kalır geriye.

Hatta, çok kolay bir yöntemle, daha da güzelleştirelim bu projeyi;

Birde güneş paneli ekle üzerine, paneli de ufak bir bataryaya şarj için bağla, bataryayı da direk pil gibi güç girişine ver.

Al sana güneşle çalışan sesle yönlendirilen araba :)

arkadaşım ben bilgisayara bağlı bişekilde yapacam. (yuhan)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...