Jump to content

Internet Explorer 9 Sürprizi!

muselmansuffe

Recommended Posts

Internet Explorer 9 Sürprizi!

20100305140411.jpg

MS'in yeni bombası Internet Explorer 9, daha önceki sürümlerinden çok farklı bir özellikle geliyor.

Internet Explorer 9'da HTML5 desteğinin geleceği konuşulmaya başlandı, bu IE8'den sonra dev bir değişim demek.

Bu bilgiler doğruysa IE9 en son standartlar için büyük bir atılım yapmakla kalmayacak, Apple'a da Flash ile savaşında destek çıkmış olacak. Internet Explorer dünyanın en tanınmış internet tarayıcı markası olarak büyük ağırlığa sahip. IE9 HTML5 desteklerse büyük kitleler Flash ile uğraşmayı bırakıp HTML5'e yönelecektir.

Bununla birlikte IE'nin Flash desteğini kesmesi pek olası görünmüyor. İnternette büyük miktarda Flash içeriği var ve Microsoft olan sayfaları düzgün ve hızlı gösteren bir tarayıcı yapmak istiyor. Sonuçta uzun vadede Flash'tan HTML5'e geçişe büyük hız kazandırılabilir, ancak tekrar vurgulamak gerekiyor ki Apple'ın iPad'de yaptığı gibi Flash'ı engellemeyecektir. Ancak elbette bu konuda kesin ve detaylı resmi açıklamaları beklemek gerekiyor.

Kaynak: chip.com.tr

Bu arada belirtmek isterimki;

Firefox kullanıcıları bu html5 serüveniyle birlikte bi çok zorlukla karşılaşacak.

Html5 Firefox'a atılan bi çelme gibi de düşünülebilir.

Aslında explorer9'un sürüm amacıda budur; html5'e uyum sağlamak...

Ama firefox'un duyurusuna göre html5 için yapılan bi çalışma hala yok!

Microsoft, Internet Explorer 9'u ilk kez PDC 2009 etkinliğinde sergilemişti.

Internet Explorer 9'un en büyük avantajı, ekran kartındaki grafik işlemcinin gücünü sayfaları daha hızlı çizmek için kullanacak olması.

Diğer tarayıcı geliştiricilerin de üzerine çalıştığı bu özellik, CSS, DHTML ve JavaScript kullanımında büyük kolaylıklar sağlıyor. Microsoft Internet Explorer 9'ın çok daha düzgün sayfa görüntüleyeceğini ve performansının büyük miktarda artacağını belirtiyor.

Daha önce Internet Explorer 9 ile ilgili aktarılan gelişmeler, Internet Explorer 9'un büyük umut vaat ettiğini gösteriyor. Doğrusu IE 9 Microsoft için çok önemli, Windows'un başkanı Steven Sinofsky'nin de IE9 ile ilgili bazı gelişmelerde adı geçiyor.

Microsoft, tarayıcı yarışında tekrar büyük bir atılım gerçekleştirecek. Teknik önbakışa uygun ilk sürümün bu yılın Mart ayında görücüye çıkması bekleniyor.

Microsoft'un yeni patent başvurusu, Internet Explorer 9'un kendisinden önce gelen internet tarayıcıları geride bırakacak yeni özelliklere sahip olacağını gösteriyor.

Microsoft MVP'lerinden Manan Kakkar tarafından keşfedilen patent başvurusunun detayları, Internet Explorer 9'un bazı özelliklerini ortaya seriyor. IE 9 daha iyi sekme yönetim seçeneklerine ve geliştirilmiş fonksiyonelliğe sahip olacak.

2009 Eylül ayında başvurusu yapılan patent, IE'nin Quick Tabs özelliğini gösteriyor. IE 8'deki Quick Tabs yani hızlı sekmeler özelliği sadece küçük resimler ve tek tek kapatma özelliği sunuyordu.

Artık Hızlı Sekmeler arayüzü içersinde sekme sürükle-bırak seçeneği olacak.

Fare imleci üzerinde bekletildiğinde ise önbakış görselini büyütüyor. Eğer sekmeler üst kısmı doldurduysa Hızlı Sekmeler'de üzerinde durduğunuz sayfa da sekme çubuğunda farklı görünüyor.

Internet Explorer 9'un daha iyi sekmeli sörf, daha hızlı render ve yüksek JavaSript performansının yanında büyük sürprizler barındırdığı da konuşulanlar arasında

Bu arada belirtmek isterimki;

Firefox kullanıcıları bu html5 serüveniyle birlikte bi çok zorlukla karşılaşacak.

Html5 Firefox'a atılan bi çelme gibi de düşünülebilir.

Aslında explorer9'un sürüm amacıda budur; html5'e uyum sağlamak...

Ama firefox'un duyurusuna göre html5 için yapılan bi çalışma hala yok!

Bir yanlışın olmasın "Mozilla already is supporting HTML 5 in its Firefox browser, the company said."

aşağıda bilgilere ulaşabilirsin.

bu arada ie her zaman hayal kırıklığı olcak tek bir artısı kendi şirketinin kullandığı asp ki o da türkiye gibi windows düşkünü (visual studio) ülkeler sayesinde sorul olmaktadır.

http://www.infoworld.com/d/developer-world/w3c-offers-html-5-draft-731[/CODE]

her zaman yeniliklere açık olmak gerek . tüketiciye göre değişkenlik gösterilebilir ama denemeden görmeden kullanmadan yorum yapmak doğru olmaz. gelsin indirelim kuralım denyelim yorumumuzu ona göre yaparız ...

Dostum yenilik ve microsoft kavramlarını pek bağdaştıramadım. denemeye denenir ama benim ie den beklentim sıfır sadece ota b.ka hata verip kapanma sorununu halletseler o bile ie için başarı olur. gerisini saymıyorum bile....

Benim İE deki en büyük sıkıntım şu; Birkaç (mesela 8-9)sekme açınca afallıyor ama Mozilla firefoxta bazen 20 sekme açtığım oluyor banamısın demiyor.O yüzden Forever Mozilla Firefox.

Benim İE deki en büyük sıkıntım şu; Birkaç (mesela 8-9)sekme açınca afallıyor ama Mozilla firefoxta bazen 20 sekme açtığım oluyor banamısın demiyor.O yüzden Forever Mozilla Firefox.

120 sekmeyle hatta abartısız 150 sekmeyle çalıştığımı bilirim...

mesela fvoro i programlarım komple bir yer imi klasöründe. hepsini ayrı sekmede aç diyorum 51 sekme. template sitelerimde 47 sekme. banamısın demiyor firefox.

• 2 hafta sonra ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...