Jump to content

Windows7'de Dosya Simgelerini Ve Değiştirelim

YAGMURADAM

Recommended Posts

Arkadaşlar ben windows7 de bazı dosyalarımın simgelerinin onu açan programın simge kütüphanesine bağlı olarak görünmesini istemiyordum.Biraz araştırdım.Ve çok kolay bir yolla sistemdeki tüm simgeleri teker teker değiştirme yolunu buldum.Şimdi size anlatacağım.

Bize lazım olacaklar

1.Filetypesman manager 1.56

Bu program windows7 de dosya simgelerini değiştirme işlemimizi yapacak program.Nirsoftun ücretsiz programıdır.

Aşağıdaki adresten 32 bit sistemler için olan sürümünü indirin.

http://www.nirsoft.net/utils/filetypesman.zip

2.Hangi dosyayı değiştirecekseniz o dosyaya ait bir simgeniz.Bu simge içinde 128 x128 ,64x64,48x48,24x24 ebatlarında iç simgeler olmalıdır.

et8prb.jpg

Hazırsanız bir arşiv dosyası olan zip uzantısını değiştirelim...

Filetypesman manager 1.56 programımızı açıyoruz.Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

103xttu.jpg

Bu ekranda zip uzantısını bulacağız.

rrnw21.jpg

Şimdi o zip kısmına ya çit tıklayın veya bir kez tıklayıp ve F2 tuşuna basın.Aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.Bu ekranda içinde 3 nokta olan gözat butonuna basıp simgeninizi seçiniz.Seçim işlemi bitince program kendi ekranına döner ama hala eski simgeli görünümü gösterir.Bu önemli değil.

35l4t2r.jpg

nlvts1.jpg

Ve simgeniz değişti ama hala eski simgesiyle görünebilir.Bunu nedeni iconcache.db dosyasıdır.Bunu silip exploreri yeniden başlatınca zip için yeni simgeniz sistemce görüntülenecektir.

iconcache db dosyası gizlidir.Önce gizli klasörleri göstermeyi aktif edin.Sonra

C:\Users\Kullanıcı adı\AppData\Local gidip iconcache.db dosyasını silin.Korkmayın sistem dosyası sayılmaz.Sildikten sonra exploreri yeniden başlatıp garantiye alın işi...

Ayrıca dosyasına üzerine fareyi getirdiğinizde gördüğünüz açıklamayı da değiştirebilirsiniz.Baştan 4. sondan 2. resimdeyken program(Filetypesman manager 1.56)

Description yazan yerdeki açıklamayı değiştirp OK butonuna basınız.Bu kadar

mutr90.jpg

ru05ch.jpg

Saygılarımla

• 4 hafta sonra ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...