Jump to content

Zotac 9800gt Sistem Zorlanması

ersenyil

Recommended Posts

ekran kartımı değiştirdim ve zotac geforce 9800gt synergy edition 1gb drr3 256bit aldım fakat oyunlarda eski ekran kartında bile olmayan işlemci zorlanması sesleri ve ekran kartında 70 dereceyi bulan ısı ölçüyorum kartın minimum sistem gereksinimi kısmında en az 400w psu gerekli diyor benim psu cool master 380w sorun sizce tam olarak bundanmı kaynaklanıyor.

sistemim

intel core2 duo 2,66 e6750-

gigabayt ga-p35-s3l anakart

4 adet 2*512-1*1gb-1*2gb kinkston ddr2 800hz toplam 4gb

samsung 160gb hdd

samsung write master dvd

egsoz fan ve cool master 12*12 kasa fanı mevcut ön tarafta fan bulunmamakta

win 7 işletim sistemi

Bahsettigin zorlanma sesi, hizli calisan fan sesi mi?

Benim 8800gt var. Normal calisma sicakligi 70-80 °C ve oyunlarda ekran kartinin fani acayip sesli calisiyor.

Eger sorunun bundan ibaretse bu tür ekran kartlarinda olabilecek birsey...

Oynadigin oyunun grafikleri özellikleri yüksek olunca islemcinin ekran kartinin ve ramin üzerine düsen görevler artiyor. Eger oyunda duraklama yada herhangi bir problem yasamiyorsan bence hersey normal. Isinan islemcini sogutmak icin fanin dakikadaki devir sayisi artiyor.

crysis oynuyordum eski ekran kartım ile msı 128 mb ramle 256 çıkıyordu sorunsuz oynadım şimdi crysis warhead kurdum gerçi oyundan kaynaklanan bi sorun heralde bütün adamlar elleri iki yana açık bi şekilde kukla gibi hareket ediyorlar görseniz çok komik bi olay ama üst üste gelince böyle şyler acaba ekran kartındanmı bi sorun var diye düşündüm

oyundan çıkıp görev yöneticisine baktığım zaman cpu perfonmansı tavan yapıyor birde resident evil 5 oynarken dx10 ile memory run fail hatası alıp oyundan atıyor

Hata ile ilgili pek bilgim yok. Rasgele konusmayayim, bilen bir arkadasimiz yorum yapsa daha iyi olur.

Peki baska oyunlarda hata aliyormusun? örn: crysis falan...

Ekleme: Mesajini yazdiktan sonra gördüm pardon!

Oynadigin oyunun grafikleri özellikleri yüksek olunca islemcinin ekran kartinin ve ramin üzerine düsen görevler artiyor. Eger oyunda duraklama yada herhangi bir problem yasamiyorsan bence hersey normal. Isinan islemcini sogutmak icin fanin dakikadaki devir sayisi artiyor.

işte bende bu yüzden acaba işlemcinin macununu değiştirme fan ekleme veya düşük olarak düşündüğüm psu'yu değiştirmek gibi bir çözüm önerirmisiniz

Kardeşim o problemden çok düzelttim ben güzel orjinal fsb li bir power supley gerekiyor tansiyem biraz parayı kıyıp 750 watt almanı tavsiye ederim değişimi göreceksin zotac 9800 çünkü çok güçlü bir elektrik istiyor ısınma sebebi de power supply in düşük olması...

sistem için psu yaterli olsa bile kartın kutusunda minumum 400w gibi bir ibare var

Kardeşim o problemden çok düzelttim ben güzel orjinal fsb li bir power supley gerekiyor tansiyem biraz parayı kıyıp 750 watt almanı tavsiye ederim değişimi göreceksin zotac 9800 çünkü çok güçlü bir elektrik istiyor ısınma sebebi de power supply in düşük olması...

marka yada model önerirmisin

Konuları karıştırdınız herhalde.

Bahsedilen kart GTX 480 değil,9800GT.380W CM de kesinlikle yeter o karta.

Sorununuz için bence temiz bir format çekmelisiniz,ekran kartı değişiminde en temizi format atarak yeni sürücüyü yüklemektir.

Konuları karıştırdınız herhalde.

Bahsedilen kart GTX 480 değil,9800GT.380W CM de kesinlikle yeter o karta.

Sorununuz için bence temiz bir format çekmelisiniz,ekran kartı değişiminde en temizi format atarak yeni sürücüyü yüklemektir.

evet kartım 9800gt ama dediğim gibi aynen yazıyorum kutunun üstündekileri minimum 400w or greater system power supply(with a minimum 12v current rating of 26a)

*minimum system power requirement based on a pc configured with an intel core2 extreme processor x6800

intel core2 extreme processor x6800

Bu işlemci çok güç tükettiği için öyle yazmışlar.Sizin işlemciniz bundan daha az güç tüketiyor.

Bu arada,fana bağlı olmakla birlikte, 70 derece gayet normal bir ısıdır ekran kartında.Ekran kartları yapıları itibariyle sıcak çalışırlar.

Ekran kartınızın sıcaklığı su kaynatıyorsa işte o zaman kritiktir.

Yani sizin ekran kartınızda bir sorun yok gibi gözüküyor.Bence sorun işletim sisteminde.Format atmayı denemelisiniz bence ;)

buradan hesapladım biraz fazla çıkıyor

Please register to see this content.

buradan lite üzerinden hesapla..ben o kartı 350watt asus ile kullandım..zaten çoğu testtede yük altında ortalaması 250watt civarı(9800 ve tüm sistem).cm psu larda gerçek watt değerini verebilen psu lardır..ha elindeki arızalıdır,onu bilemem

zotac ta böyle problemler oluyo oyunlarda sisteminin kasmaması lazım saçmalık çünkü ısınmayla ilgili bi sorun var yada ekran kartın problemli

70 derece çok normal bi ısı söylemiştim.Ayrıca zotac kullanan birkaç arkadaşım var hiçbiri de problem yaşamıyor.

Temiz format atıp ekran kartının güncel driverlarını yüklemelisin..Sorun PSU dan kaynaklı gibi fakat PSU'n güçlü ve yeterli bence..Belkide PSU 'da bir arıza olabilir mi?

Şöyle bir durumda var PSU eğer yeterli olmasa oyunu oynadığın ilk 1 saat içinde sistemde donma resetleme gibi sorunlar yaratırdı ki bu söylediğin kadarıyla yok sadece ses geldiğini söylüyosun..

Egsoz fanın havayı dışarı attığından eminsin dimi?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...