Jump to content

Xp Için Readyboost (programsız)

Thorny

Recommended Posts

readyboost.jpg

Evet arkadaşlar ReadyBoost vista ile gelen ve win7'de de bulunan bu özellik flaş belleğinizi ram olarak kullanmanızı sağlıyor.
Forumda arama yaptım xp için genelde hep eboostr programı önerilmiş aslında xp'de bu özelliği kullanmak için bu programa ihtiyacımız yok :)

Konu biçoğumuzun bildiği sanal bellek konusu ama ben anlatımı herkesin bildiğini farzederek değil,
belki bu güne kadar sanal belleği duymayan arkadaşlar olabilir diyerek açık açık yapıcam.

Yapmanız gereken şey çok basit
1- Bilgisayarım > özellikler

20100515180449.jpg

2- Gelişmiş sekmesi > performans altında "ayarlar"

20100515180530.jpg

3- Gelişmiş sekmesi > sanal bellek altında "değiştir"

20100515180604.jpg

4- usb belleğinizi seçin ve önerilen boyutu göz önüne alarak boyutlandırmanızı yapın > ayarla > tamam

20100515180940.jpg

tamam

20100515180957.jpg

5- ve pc'yi yeniden başlatın

20100515181008.jpg

bu kadar güle güle kullanın :)

not: kullandığınız usb bellek ne kadar kaliteli olursa performansınızda o kadar yüksek olur

senin anlattığın Readyboost değil sanal belleğin konumunu değiştirmektir.sanal bellek, ram belleğin yetmediği durumlarda devreye giren,birazda olsa bilgisayarı rahatlatan bir sistemdir.sanal bellek Readyboost'tan çok farklıdır.Windows'ta sanal bellek için ayrılmış bi hafıza Harddisk'te zaten vardır

Bilgi için saol cok işime yaradi

İmzanla hiç uyuşmadığını söylemişler miydi sana?

senin anlattığın Readyboost değil sanal belleğin konumunu değiştirmektir.sanal bellek, ram belleğin yetmediği durumlarda devreye giren,birazda olsa bilgisayarı rahatlatan bir sistemdir.sanal bellek Readyboost'tan çok farklıdır.Windows'ta sanal bellek için ayrılmış bi hafıza Harddisk'te zaten vardır

Sanal bellek ReadyBoost'tan farklı bir şey değildir.

ReadyBoost'un amacı şudur.

Sanal bellek Harddisklerde saklanır.

Fakat harddisklere erişim süresi özellikle dizüstü harddisklerinde çok uzundur.

Öyle ki RAM'de nanosaniyelerle ifade edilen gecikme süreleri bir harddiskte 15 ms civarındadır.

USB belleklerde de bu rakam 1 ms altındadır.

Yani erişim hızı olarak RAM > USB 2.0 > Harddisktir.

Microsoft da bunu bildiğinden USB belleklere bu özelliği eklemiştir.

Yani temelde sanal bellekten çok da farklı değildir. Sadece sanal bellek olarak harddisk yerine USB bellek kullanılmaktadır.

Ayrıca dipnot : SSD'lerde mekanik parça olmadığı için erişim süresi oldukça düşüktür.Bu yüzden SSD'li bir diske Windows 7 yüklerseniz ReadyBoost kapatılır çünkü gerek yoktur.

readyboost sürekli aktif,sanal bellek ise ram belleğin yetersiz kaldığı durumlarda aktiftir.

yani ram bellek dolduğunda usb belleğe geçecektir.

XP'lerde bunu readyboost yazılımı olmadan yapmak imkansızdır

readyboost sürekli aktif,sanal bellek ise ram belleğin yetersiz kaldığı durumlarda aktiftir.

yani ram bellek dolduğunda usb belleğe geçecektir.

XP'lerde bunu readyboost yazılımı olmadan yapmak imkansızdır

Bu konuda haklısınız işte.

ReadyBoost yoksa, RAM dolduğunda RAM'de o anda kullanılmayan veri sanal belleğe aktarılır.

ReadyBoost varsa bu iş için de harddiskten önce USB bellek kullanılıyor dediğiniz gibi. (Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam, bellek boşsa SuperFetch gibi önbellek işlevi görüyordu)

XP'de ise bu şekilde sanal bellek ayarlaması yaparsanız USB bellekle harddiski aynı kategori altına sokarsınız.

Yani XP'de dediğiniz gibi ReadyBoost yazılımı kullanılması gerekir (ki açıkçası eBoostr kullandım ama Windows 7'deki kadar performans alamadım)

Dostlar şimdi şöyle bi durum var usb belleklerin HDD'lerden daha hızlı olduğunu hepimiz biliyoruz ve düşüninki 512mb lı bir pc de bir oyun yada büyük bi program açıldığında ram kullanımı 600-700mbtın altına düşmez 1gb geçtiği ise çok sık görülür böyle bi durumda bu önerdiğim olayı yaptıysanız ve HDD sanal belleği yerine usb sanal belleği kullanırsanız hangisi daha mantıklı ve daha performanslı olur?

zaten xp kullanan ve mininum 1 yada 1,5GB rame sahip olan pc'lerin bi çoğunun xp ortamında ne sanal belleğe nede ReadyBoost'a ihtiyacı olur diye düşünüyorum "atıyorum bir oyun minimum 2gb ram istiyorsa, minimum 2gb ram pcde olmalıdır keza 1gb ram + sanal bellek veya ReadyBoost oyunun performanslı çalışmasını sağlamaz, fakat 2gb ram+ ReadyBoost olursa işte o zaman performasa destek olunmuş olur"

işin özeti bence xp ortamında HDD sanal bellek kullanmaktansa USB sanal bellek kullanımı +performanstır.

Böyle karmaşık bi konuyu anlatıcak başka bir başlık bulamadığım için bu başlığı kullandım yoksa bende biliyorum sanal bellek ve ReadyBoost uygulamasının farklı olduğunu fakat özellikle 512mb ile çalışan bir pc'ye sahip deneyen arkadaşlar farkı göreceklerdir.

saygılarımla

birde performans artışlarınızı yazsanız.mesela xp kaç sn. erken açıldı.

açılışı etkilemez arkadaşım xp açıldıktan sonra ram'e takviye olarak kullanabilirsin o kadar :)

konu çöp kutusu'na o zaman

Neden çöp olsun arkadaşım düşük sistemler için yada düşük ram kullanan arkadaşlar için yararlı bi bilgi HDD sanal belleği iptal et USB sanal bellek kullan bu kadar, şimdi bu konu ve anlatım çöpmü sizce ?

"XP Readyboost" diye google aratıp yabancı sitelerede bi bakın isterseniz bakın bakalım xpde bu özelliğe en yakın şey ne çıkıcak karşınıza?

elin gavuru yazınca oo süper biz yazınca konu çöp bırakta buna yöneticiler karar versin <_<

SAYGILAR

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...