Jump to content

Turkcell Vinn'ı Sabit Dns Adresleri Ile Kullanma:

taba
 Share

Recommended Posts

Küçük bir araştırma yaparsanız, pek çok internet sitesi ve forumda "Turkcell 3G" varsayılan profili yerine yeni bir profil oluşturup, bu profile sabit DNS adreslerini girmenin çözüm olarak verildiğini ve resimlerle açıklandığını görürsünüz.

Ancak, VINN aldıysanız ve anlatılanları uygulamaya kalkarsanız, internete bağlanamadığınızı ve:

"Hata 619:Uzak bilgisayara bağlantı kurulamadı, bu yüzden

bu bağlantı için kullanılan bağlantı noktası kapatılacak."

şeklinde bir uyarı aldığınızı görürsünüz (ki, birkaç gün önce arkadaşıma aldırdığım VINN'da kendim yaşadım).

Dün, olayı çözmeleri için Turkcell'e başvurdum; devreye giren teknik elemanlar olayı çözmekten uzaktı; o ona, o ona danışıyordu; elle (sabit) DNS adresi girilemeyeceğini söyleyenler, çözüm olarak vtunnel, ktunnel vb. aracı siteleri kullanmamı önerenler vardı ki, durum tam bir kara gülmeceydi...

Artık, VINN'ı geri verme ve abonelikten cayma hakkını kullanmaya karar vermiştim ki, "son biriki deneme daha yapayım dedim" ve sonuçta olayı çözdüm, şöyle:

* Turkcell VINN bağlantı penceresini açın;

* Üst menüdeki "Araçlar"dan "Seçenekler"i ve arkasından "Profil Yönetimi"ni tıklayın;

* Açılan pencerede "Profil Adı" yazı kutusu yanındaki oku kullanarak "Turkcell 3G(Varsayılan)" yerine "Turkcell Internet" profilini seçip, alttaki "Gelişmiş..." düğmesini tıklayın;

* Açılan "Gelişmiş" penceresinin "DNS Ayarları" bölümünde "Static"i seçip "Birincil DNS" ve "İkincil DNS" kutularına kullanmak istediğiniz DNS adreslerini girerek "Tamam" düğmesine basın ve diğer "Tamam"a da basarak işlemi bitirin.

Artık, VINN bağlantı penceresinde "Turkcell Internet", varsayılan profil olarak görünmeye başlayacaktır; "Bağlan"a basıp, yasaksız internet gezintisine başlayabilirsiniz…

Not: Son günlerde işlevini yitirdiği görülen "OpenDNS" ve "Google" DNS sunucu adresleri yerine aşağıdaki "COMODO" DNS adreslerini sorunsuzca kullanabilirsiniz:

156.154.70.22

156.154.71.22

• 2 years yıl...

2 hafta önce Turkcell 3G Slim VINN aldım.. Belgelerim'de VINN adı altında klasör yok. Dolayısıyla rasphonepbk adlı bir dosya bulamadım ve DNS yazamadım.. Sizin dediğiniz yöntemi uyguluyordum ve çok büyük heyecana kapıldım, ama DNS kısmına geldiğimde statik işaretlenmiyor.. Bunun bir çözümü var mı? Statik işaretlenmeyincede DNS yazamadım.. Lütfen yardım edin..