Jump to content

Laptop Lara Farklı Işletim Sistemi Nasıl Kurulur?

4vc1
 Share

Recommended Posts

MErhaba arkadaşlar. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bu konu başlığını açmadan evvel hem internette, hem de bilişim ile ilgilenen arkadaş çevremde konuyu araştırdım fakat bir bilgi edinemedim. MEvzu şu ki: Satın aldığımız laptop bilgisayara farklı bir işletim sistemi kurmak istiyoruz. Katılımsız kurulum içeren bir dvd sürüm kurulum paketi ile makineyi başlattığımızda, cd den başlayan bilgisayar gerekli kurulum dosyalarını önbelleğe aldıktan sonra, bu kurulum dosyalarını hard disk üzerinden çalıştırıp kuruluma devam etmek için resetliyor kendini.. Buraya kadar herşey normal, ama bundan sonra normalde kurulum mavi ekran üzerinde bize hangi part.a hangi şekilde kurmak istediğimizi sorarak devam etmesi gerekirken, bu mavi ekranla bir daha karşılaşamıyoruz çünkü atılan res.den sonra bilgisayarda yüklü lisanslı işletim sistemimizin kurtarma-onarma konsolu çalışıyor ve olaya müdahele ediyor. Sorunu çevremde araştırdığımda şu cevabı aldım: Laptop'un hard diskinin bir parçası malum bildiğiniz üzre system recovery için kullanılmak üzere ayrılmış durumda. yani satın aldığınız laptop ile birlikte lisanslı olarak size gelen işletim sisteminin tüm kurulum ve kurtarma bilgilerini içeren ve 10GB ın üzerinde yer işgal eden bir part var. Biz normalde bu part'ı göremiyoruz bilgisayarımdan filan girince ama yine bilgisayarıma sağ tıklayıp yönet deyince, buradan disk yönetimi başlığı altında bu part.ın varlığını belgeliyoruz. İşte bu maharetli bölüm, sisteme zeval geliyor diye telaş edip, yüklemeye çalıştığımız bu yeni işletim sisteminin önbellekteki kurlum bilgilerini tarumar edip, kendisini (yani sizi) kurtarıyor!!! Arkadaşlarım bana bu sorunu, bu partition a formatı basarak hallettiklerini, ayrıyeten de 10 küsür GB lık alan daha hdd lerine eklediklerini söyleyip kar ettik sanıyorlar. Oysaki paraları ile satın aldıkları işletim sisteminin tüm kurulum bilgilerini hunharca geri dönüşü olmayacak şekilde ortadan kaldırdıklarının farkında değiller. Şimdi benim meramım şu ki: Biz, bize verilen bu kurulum part'ına dokunmadan, yeni bir işletim sistemi kurmak istediğimizde, bu kurtarıcının olaya müdahele etmesini engelleyerek nasıl kurabiliriz? Çünkü gerektiğinde, lisanslı yazılımımıza geri dönmek isteyebiliriz. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bi el atarlarsa çok memnun olacağım.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler..

Laptopların genelinde artık recovery cd si vermiyorlar onun yerine hdd bir recovery alanı oluşturuyorlar. Sen istediğin işletim sistemini kurarsın sonrada makinanın üzerinde gelen işletim sistemine dönebilirsin fakat bazılarında recovery yapınca tüm partları sıfırlıyor kendinize ait olan bilgilerde gidiyor. resetleme sorununuda şöyle aşabilirsin orecovry partını silerek yada bios tan bazı ayarları var oradan çözebilirsin bu sorunu.

Laptopların genelinde artık recovery cd si vermiyorlar onun yerine hdd bir recovery alanı oluşturuyorlar. Sen istediğin işletim sistemini kurarsın sonrada makinanın üzerinde gelen işletim sistemine dönebilirsin fakat bazılarında recovery yapınca tüm partları sıfırlıyor kendinize ait olan bilgilerde gidiyor. resetleme sorununuda şöyle aşabilirsin orecovry partını silerek yada bios tan bazı ayarları var oradan çözebilirsin bu sorunu.

Dediğiniz çözüm yöntemi ( hdd deki kurtarma part'ını silmek) bir çözüm yoludur ancak ben bu alanı belki daha sonra lisanslı yazılıma geri dönülmesi gerekebilir diyerek silmek istemiyorum. Biosta ise böyle bir ayar aradım fakat bulamamıştım. :(

• 6 ay sonra...

dostum acaba windows açıkken kurulumu denedinmi?xplerdede var ama modifiye xplerde o seçenek kaldırılıyor.kardeşim üstelik o alanı silmeden formatlaman zor imkansız hatta.zaten o alanı biçimlendirmek zorunda kalmıyormusun formatta?orayı biçimlendirmessen kurulum başlarken taktan sistem müdahale eder sana dokundurmaz.bilgisayar açıkken formatlamayı dene birde.zaten o 10 gb sistem için ayrı olarak mesela C:,D: Varsa o sürücü e: oluyor ama bilgisayarımda gözükmüyor.üstelik formatlamak için o 10 gblık alanı kullansana?nasılmı?heralde 10gbın içinde sadece kurtarma aracı olamaz.o 10 gbın içinde bilgisaarınla kurulu halde gelen işletim sisteminin kurulum dosyaları var.dediklerimi dene olmassa allah kerim :)