Jump to content

Laptopumun Fanı Soğutmuyor

ercan_1054

Recommended Posts

Selamınaleyküm arkadaşlar benim bir sorunum var makinamla ilgili acer aspire 5600 kullanıyorum ve şu anda sıcaklık değerlerini, öğrenmek için speed fan ve notebook hardware control 2.0 personal edition kullanıyorum aldığım değerler ise Cpu 6o Hdd 44 derece bunu en sağlıklı şekilde nasıl düşürebilrim?? ayrıyetten şöylede bir problemim var fan tırrt tırrt diye ses de çıkarıyordu bunun üzerine fanı komple söküp temizledim iyice ses de yine bir değişiklik yoktu aynı şekil devam ediyordu bunun üzerine diğer pclerimde yaptıgım gibi fanı yağladım su anda düzeldi gibi ama asıl sorun oyuna falan girdiğimde yada makinada çok işlem yaptığımda cpu 100 dreceyi buluyor hemde bir anda ve otomatikman makinayı kapatıyor. yalnız bir ricam var fanı değiştir yada benzeri şeyler söyleyecek arkadaşlar boşuna zahmet edip yorum yazmasınlar bende değiştirmem gerektiğini biliyorum ama şu anda yeni bir fan a ayırıcak bir bütcem yok ben bu fanı nasıl düzeltebilriim yada gozumden kaçan başka şeylermi var bunları size danışmak icin yazdım eğer yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum yardım edicek arkadaşlara

Sağolun arkadaşlar değerli yorumlarınız için problemi hallettim benim gibi problem yaşıyan arkadaşlara yapıcaklarını anlatayım

öncelikle notebook hardware control 2.0 personal edition programını indirsinler programı kurdukdan sonra açılır açılmaz kendisi direk optimize ediyor zaten pc yi eğer memnun kalmazsanız kendinizde optimize edersiniz programı açtıkdan sonra yukarıda settings butonu var onu tıklayın ardından show al nhc options and sitting diye bir yazı göreceksiniz onu tıklayın ve yukarı bakın tum ayarlar yukarıya gelmiş olacak işlemcinin çok ısındığından yakınan arkadaşlar direk yukarıdakı voltage butonuna tıklasınlar işlemci voltaj değerleri gelecek ordan uygun voltajı secersınız ben 0.9500 voltu tercih ettim en düşük voltaj diye mantığımda şuydu eğer işlemci ısınmazsa soğutulmayada o kadar az ihtiyaç duyar diğer ayarlarıda isteğinize göre ayarlarsınız ekran kartı ayarı batarya ayarı harddisk ayarı vs vs .. eminim ihtiyaçlarınızı karşılıyıcaktır birazcıkta yardımım dokunduysa ne mutlu bana

Ve şu anda everest den aldığım sıcaklık değerleri ise

Cpu :60 Cpu Core1 :55 Cpu Core2 :55 oyuna girdiğimde veya bir işlem yaptığımda sıcaklık en fazla 3-4 derece artıyor programı kapatmayı sakın dusunmeyın kapattığınız veya kaldırdığınız anda aynı sorunarla karşılaşırsınız

Arkadaşlar yalnız bu programın verdiği cpu sıcaklık değeri core 1 in sıcaklık değeriymiş cpu nun değil değerleri öğrenmek için everest i kullanın yani benim yukarda yazdığım cpu 60 drece fln değil daha yüksekmiş everetten baktığımda 88 falan diyordu ama şimdi 6o derece ve düşüyorda yani

kardeş aynı sorun benim 3 aylık laptopta çıktı...

harici altlık soğutucuyu zaten almıştım ama bi faydasını görmedim...

iyileri varmış faydalı oluyomuş onu bilemem..

neyse ben servis çağırdım eve geldi HEATSEANK denen fan ve etrafında gazla soğutan büyükçe bi parça onu değiştirdi...

şimdi düzeldi gibi ama yine de ısınmadan şikayetçiyim...

işlemci 100 dereceyi görüyorsa önlem al bi süre sonra işlemciyi kaybedebilirsin...

harici soğutucuyu ben 10 liraya aldım modifiye yaptım sen de dene istersen alt tarafı harici fan işte...

başka bi çözümü varsa ben de bilmiyorum

abi sennki yine iyi bnm hp compaq cq60 310-et notebook'm vardı. bundn 3 gun once garantiye yolladım. inş hayırlısı ile yarın gelicek mesaj attılar tamamlanmıstır ups kargo ile gönderilmiştir felan gibi. bnmkinin sorunu 5 dakika sonra 120 dereceye kadar gelmesiydi.Sogutucu aldım fıss alakası yok sogutma ile hâla aynı. sonradan anladım ekran kartı fanı çalışmıyormuş. sanırsam leptopunun garantisi yok. bak ben teknk serviste çalışıyorum. ısınma sorunu ile gelen leptoplara genelde aynı cins daha iyi bir bakır sogutucu felan yerlestiriyorz. bir dene istersen ******ür bi teknik servise

abi sennki yine iyi bnm hp compaq cq60 310-et notebook'm vardı. bundn 3 gun once garantiye yolladım. inş hayırlısı ile yarın gelicek mesaj attılar tamamlanmıstır ups kargo ile gönderilmiştir felan gibi. bnmkinin sorunu 5 dakika sonra 120 dereceye kadar gelmesiydi.Sogutucu aldım fıss alakası yok sogutma ile hâla aynı. sonradan anladım ekran kartı fanı çalışmıyormuş. sanırsam leptopunun garantisi yok. bak ben teknk serviste çalışıyorum. ısınma sorunu ile gelen leptoplara genelde aynı cins daha iyi bir bakır sogutucu felan yerlestiriyorz. bir dene istersen ******ür bi teknik servise

sağolasın güzel kardeşim hallettim çok şükür sorunumu

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...