Jump to content

Disk Yönetiminden Birimi Büyütmek?

devreklitr

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar, C bölümünden biraz D ye aktarma gibi bir planım vardı. o yüzden disk yönetiminden C nın üstüne gelip birimi küçülttüm ve küçülttüğüm kadar ayrı bir bolum daha çıktı. ama bu çıkan bolumu hiçbir yere aktaramadım.

sonra C yi tekrar genişletmek/buyutmek istedim ama böyle bir seçenek çıkmıyor. ekran goruntusu;

http://img10.imageshack.us/img10/2889/ddddddw.jpg

sonuç olarak bu 13gb alanı kullanamıyorum da diğer bolumlere aktaramıyorum da... en azından eski haline nasıl getirebilirim? veya D ye nasıl aktarabilirim, dosyalara zarar gelmeden? teşekkürler

Merhaba

C: bölümünden küçültme yaptığınıza göre, içinde dosya bulunmaz.Çünkü harddiskin boş alanından ayrılmıştır. Bulunsa dahi C: bölümüne aktarılmış olur.

Birincil bölümden ayırdığınıza göre, sistem bunu Primary olarak algılar ve öyle çalışır. Eğer bunu D: bölümüne eklemek istiyorsanız, ki öyle yazmışsınız. Size en iyi yardım edecek program Paragon Partition Manager sürümlerinden biridir.

Bu programla Hard Diskinizi istediğiniz konuma getirebilirsiniz. Eğer yapılandırma işlemini yapamam veya program çok karışık diyorsanız, bir bilenden yardım almanızı tavsiye ederim. Aksi halde tüm verilerinizin silinmesi sözkonusu olabilir. Anlayacağınız ne yaptığınızı bilerek yapmak durumundasınız!

C: Birincil bölüm(Primary), D: ve ayırdığınız 11 GB boyutundaki alanı D: ile birleştirdikten sonra bölümü(Secundary) olarak yapılandırırsanız, sisteminiz sorunsuz ve performanslı bir şekilde çalışacaktır.

Başarılar.

Merhaba

C: bölümünden küçültme yaptığınıza göre, içinde dosya bulunmaz.Çünkü harddiskin boş alanından ayrılmıştır. Bulunsa dahi C: bölümüne aktarılmış olur.

Birincil bölümden ayırdığınıza göre, sistem bunu Primary olarak algılar ve öyle çalışır. Eğer bunu D: bölümüne eklemek istiyorsanız, ki öyle yazmışsınız. Size en iyi yardım edecek program Paragon Partition Manager sürümlerinden biridir.

Bu programla Hard Diskinizi istediğiniz konuma getirebilirsiniz. Eğer yapılandırma işlemini yapamam veya program çok karışık diyorsanız, bir bilenden yardım almanızı tavsiye ederim. Aksi halde tüm verilerinizin silinmesi sözkonusu olabilir. Anlayacağınız ne yaptığınızı bilerek yapmak durumundasınız!

C: Birincil bölüm(Primary), D: ve ayırdığınız 11 GB boyutundaki alanı D: ile birleştirdikten sonra bölümü(Secundary) olarak yapılandırırsanız, sisteminiz sorunsuz ve performanslı bir şekilde çalışacaktır.

Başarılar.

öncelikle açık anlatımınız için teşekkür ederim ama buradan başka yardım alabileceğim biryer veya kişi yok malesef. o yuzden sizden ricam izlemem gereken yolu anlatırmısınız?

ben merge seçeneğinden devam ettim. ilk karşıma çıkan pencereden 13gb lık alanı seçtim ikinci çıkan pencereden D:yi seçmek istedim ama seçilmiyor. tam tersini denedim yine olmadı. zaten disklerin hepsi dediğiniz gibi primary olarak görünüyor.

Merhaba

Madem ki Hard Disk bölümlerinin hepsi birinci bölüm(Primary), bunu yapmak çok daha kolay.

Ayırdığınız bölümü önce silin(Delete) ve yukarıdaki Apply butonuna tıklayın. İşlem başlayacak, bitene kadar bekleyin(uzun sürmez zaten).

Daha sonra D: bölümü üzerine sağ tıklayın ve orada açılan menüde Move/Resize Partition yazan yere girin. Küçük bir pencere açılacaktır, bu pencerenin solunda, silmiş olduğunuz 13 GB boyutundaki alanı göreceksiniz, D: bölümü üzerine maus ile gidin ve sol taraftan tutarak sildiğiniz bölüm üzerinin sonuna kadar çekin, Yes dedikten sonra, yukarıdaki Apply butonuna tıklayın.

İşlem başlayacak ve içeriğe göre uzun veya kısa devam edecektir. Sonrasında mutlaka Windows'un disk birleştiricisini çalıştırıp içeriğini birleştirme işlemini yapın.

Hepsi bu kadar ve MERGE işlemiyle falan uğraşmayın.

Başarılar.

dediğiniz gibi sildim.

13 gblık alan D: kısmında çıkmadı. C: ye girdiğimde 13 gb boş alan gorunuyor ve C: yine eski haline çeviriliyor ama dediğim gibi o boş alan D: kısmında görünmedi. o çubuğu çektiğimde alan büyümüyor, zaten free space kısmında 13 gb lık birşey yok. 5 mbs vardı....en kötü ihtimal C: ye aktarırım :(

bunun üzerine Acronis Disk Director Home programı ile denedim (diğeri demoydu belki ondandır diye) bu programda da D: kısmında 13 gb alan göründü ama restart'tan sonra hata mesajı verip işlemi tamamlayamadı. teşekkür ederim

Merhaba

Bu yazdığınız şekilde yapamadıysanız, ayrıdığınız bölüm mutlaka PRIMARY'dir ve sizin D: bölümü SECUNDARY olarak ayrılmış durumda.

Ayırdığınız bölümün üzerine sağ tıklayın ve yeni bölüm olarak atayın. Daha sonra bölüme tekrar tıklayın ve yukarıdaki yuvarlak bölüm içeriğini gösteren garfiğin yanında yazan PRIMARY veya SECUNDARY yere tıklayın ve HDD'yi SECUNDARY olarak atayın. Sonrasında yukarıdaki yazdığım uygulamayı tekrar yapın.

Her işlem sonrasında mutlaka Apply butonuna tıklayınız!

Olmaması için bir neden ve bu kadar zor olmadığını söyleyebilirim. Çünkü bu tür HDD yapılandırmaları ayda 1-2 defa elimden geçiyor veya yapıyorum.

Unutmayınız ki, HDD bölümleri birleştirilmesi sadece kendi alanında yapılır! Bölüm PRIMARY ise, PRIMARY olan HDD bölümü ile birleştirebilirsiniz. Bölüm SECUNDARY ise, SECUNDARY olan HDD bölümü ile birleştirebilirsiniz!!!

Bunu bilmek için yuvarlak grafik yanındaki yazıları okumanız yeterli olacaktır.

Başarılar.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...