Jump to content

Windows7 Dvd 'sinde Winsxs Klasörünü Silmek

Recommended Posts

Değerli arkadaşlarım .

Ben windows7 kurulum dvd sinde yer alan winsxs klasörünü silmek veya enazından içinde gereksiz olan dosyaları silip o şekilde bir windows7 kurulum dvd si yapmak istiyorum.Gimagex ile denedim ama başarısız oldum.Gimagex hata verdi.Öyle ki arşivden çıkarttığı wim uzantılı dosyaları epey uğraştan sonra silebildim.Hatta ana klasörün iismini değiştirmeme rağmen hala silebilmiş değilim.Neyse bu önemli değil.Bana bu winsxs klasörünü silip vlite ile nasıl windows7 kurulum dvd hazırlayabileceğimi anlatabilecek olan var mı?Kendi yaptığım winlite sürümde sistemde 4 gb yer kaplıyor.Bunun 2.65 gbtı winsxs klasörü.Mümkünse tamamen silmek değilse en az boyuta indirerek windows7 kurulum dvd si hazırlamak istiyorum.Yardımcı olursanız çok memnun olurum.Saygılarımla

arkadaşlar lite yapmak isteyen buraya baksın

http://www.msfn.org/board/topic/139874-guide-windows-7-safe-winsxs-removal-with-vlite/
http://www.msfn.org/board/topic/137163-windows-7-ultimate-x8664-not-so-extreme-removal/
http://www.msfn.org/board/topic/137765-windows-7-rtm-32-64-bit-updated/
http://rapidshare.com/users/6HHIJB
http://www.mirrorcreator.com/files/01ZKZQQ8/7xtreme32.rar_links
http://www.fileserve.com/file/qsMjKgz/windows 7 lite yapma.7z

Arkadaşlar az önce windows7 kurulum dvd sinden install.wim dosyasını a.wim olarak C diskine çıkardım.Şimdi bana bu a.vim dosyasından winsxs klasörünü nasıl sileceğimi anlatın.

Please register to see this content.
7 lite yapma.7z

linkinden indirdiğim arşivden SİL komutu vardı denedim.Hep erişim engellendi dedi.Nasıl yapacağım şunu anlatın bana.Saygılarımla

[b]NOT : install.wim dosyasını genişlettikten sonra dosya editleme işinde eğer izin sorunu yaşarsanız, 

öncelikle aşağıdaki komutları not defterine kopyalayın ve herhangi bir isimle cmd dosyası olarak kaydedin...

takeown /r /d e /f *
icacls * /t /c /grant administrators:F
@pause

install.wim dosyası genişletildikten sonra oluşturduğumuz  cmd dosyasını install.wim dosyasının genişletildiği klasöre kopyalayın  ve çalıştırın.... işlem yaklaşık olarak 20 dakika sürecektir ve klasör  içindeki her türlü dosyanın full sahipliği alınmış olacaktır... böylece  her türlü dosya değişikliğini izin sorunu olmadan rahatça  yapabilirsiniz...[/b]

mephistooo2 alıntı

aha fazlası

[b]NOT : install.wim dosyasını genişlettikten sonra dosya editleme işinde eğer izin sorunu yaşarsanız, 

öncelikle aşağıdaki komutları not defterine kopyalayın ve herhangi bir isimle cmd dosyası olarak kaydedin...

takeown /r /d e /f *
icacls * /t /c /grant administrators:F
@pause

install.wim dosyası genişletildikten sonra oluşturduğumuz  cmd dosyasını install.wim dosyasının genişletildiği klasöre kopyalayın  ve çalıştırın.... işlem yaklaşık olarak 20 dakika sürecektir ve klasör  içindeki her türlü dosyanın full sahipliği alınmış olacaktır... böylece  her türlü dosya değişikliğini izin sorunu olmadan rahatça  yapabilirsiniz...[/b]

mephistooo2 alıntı

aha fazlası

@legion - seni çok seviyorum :wub:

@şimşek adam - winsxs klasörü windows'un yedeği sayılır, normalde vlite vista için yapıldığından buradaki dosyaları silemiyor. nuhi ki kendileri nlite ve vlite'ın yapımcısı oluyor msfn'deki mesajında 7lite'ın çıkmayacağını söyledi. bunun üzerine lite kullanmak isteyenler ya böyle uzun uzun uğraşacaklar ya da rt7lite ile yapacaklar, rt7lite içinde kendi sitesindeki foruma ve oradaki kullanıcı sorunlarına bakabilirsiniz.

Aşağıdaki paketteki dosyları inceledim. Zaten "7Slimmer_MMX_R2" Ruslara ait olan program. Bu programı pek sevmemiştim. Neyse;

Bat dosyalarından silinen ögelere baktım çok fazla. Hele driverlar. Eğer PC araçlarınız yeni değilse windows 7 desteği yoktur. Yani anakartınız falan benim gibi 2006 yapımıysa hiçbir driverı yok win7 için. Yazıcı içinde aynı. Benim yazıcının Win7 desteği yok, ama Allah'tan win7'nin yazıcı desteği var.

Eğer yer kazanmaya ihtiyacım var diyorsanız silebilirsiniz....

Arkadaşlar ben install.vim dosyasını C diskime ayrıştırdım.Sanki sistem kurulmuş gibi dosyalar ve klasörler ayrıştı.Şimdi iki soroum var.

1.winsxs klasöründen güvenli olarak hangi dosyaları hangi programla ne nasıl (cmd veya bat) silerim?Varsa başka dosya ve klasörleri de.

2.Bu ayrışmış dosyaları tekrar win7 kurulum dvd sine nasıl entegre ederim.Saygılarımla

sakın öyle bir şey yapma, 7zip ya da gimagex ya da imagex ile direk imajı çıkarmayın tekrar imajın içine atamazsınız ayrıyetten diskte fazladan yer kaplarlar. bunun yerine gimagex'de mount seçeneğini kullanın, değişiklikleri de uygulamak içinde commit kutusuna tıklayın ve unmount yapın. silme işlemi için verdiğin sil.bat dosyası yeterli görünüyor ama fazladan silmek için teker teker denemek gerekiyor. mesela DVD maker'ı ve oyunları silebilirsiniz elle, fontlardan büyük boyutluları, kullanılmayan fare imleçlerini. ben başka bir şey silmiyorum silemiyorum. program data'dan kullanmadığınız kısayolları da silebilirsiniz. gerisini vlite ile silin. bütün bunları yaparken tabi özelleştirmelerinizi de yapabilirsiniz mesela resim eklemek arkaplana, sesleri değiştirmek gibi. winsxs'yi silecekseniz pending.xml'nin adını değiştirin ya da uzantısını ama şunu unutmayın bazı güncellemeler yüklenmeyecektir. sağlıkçı_salihin anlatımı burada, biraz düzenledim yaparsınız artıkın modum yaparsın bi CD sürümü:

http://gotupload.com/pavbpwrf25sy/7elite32.7z.html

muharremerd verdiğin anlatım notu ve programcıklarla yeni bir windows7 hafif sürüm yaptım.Şimdi sanalda deniyorum.Gerçekten teşekkür ederim.Bu anlatım harika oldu.Önceki hafif sürümüm üzerinde denedim.Bakalım ne olacak.Saygılarımla

mount ettiğiniz install.wim'in mount klasörüne gidip; program files'tan vb. klasörlerden istediğinizi silebilirsiniz. ben sidebar'ı falan siliyorum. müzikleri vs... bu size çok olmasada yinede yer kazandırır.

mount ettiğiniz install.wim'in mount klasörüne gidip; program files'tan vb. klasörlerden istediğinizi silebilirsiniz. ben sidebar'ı falan siliyorum. müzikleri vs... bu size çok olmasada yinede yer kazandırır.

bunları el ile silmek yerine vlite ya da rt7lite la silmek daha mantıklı çünkü winsxs'de kalan artık dosyaları da silerler ama siz silemezsiniz.

yapmayın modum, ben az daha sabah yenisini yaptım hem de 660mb oldu.

bir yerde hata yapmışınızdır bence ya sırada hata yaptınız ya da fazladan bir şey sildiniz.

şimdi de TNCTR minixp yi küçültmeye çalışıyorum 40mb yapabilirsem kurulum diskine entegre edeceğim.

tekrar deneyin modum tekrar oluyor, 5 defa yaptım bu şekilde hepside sorunsuz.

:hi: kolay gele, saygılar...:hi:

2894.jpg

imzamda bulunan sürümde media oynatıcı yoktu bunda var ayrıca boyuta dikkat edilirse 1.5gb yani yeteri kadar LAYT.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...