Jump to content

Ekranda Çizgi Sorunu..

titkiller
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar herkese Selamlar öncelikle..

Eski bir monitörüm vardı bi de kasa topladım 1,5 ay kadar oluyor.. 1 haftadır da ekranda Çizgiler çıkmaya başladı..Çizgiler ilk açılışta ve yatay olarak çıkıyor, reset attığımda ise düzeliyor.Çizgiler, genellikle bilgisayarda işlem yaptığım sürece, görünüp kayboluyor, yoksa sabit ekranın ortasında 1-2 çizgi boydan boya..Şu anda ekranda yok Pc yi kapatıp acsamda gelmiyor.(zaman gecmesi lazım).. Sanırım sıcaklıkla alakalı bir durum..Ekran kartı driverı yeniledim, fayda etmedi. Painte ekran görüntüsü aldım paintte de gözüküyor çizgi, yani sanırım monitörden deil sıkıntı.Bir kaç kez burda elektrikler gitti arka arkaya bilgisayar acıkken ondan korkuyorum Ekran kartının ram gitti die, ama bilemiyorum.Format atmadım.. Bi de onu denicem ama önce sizin görüşlerinizi bekliyorum.Hiç araştırmadan gelip mesaj da atmıyorum, her ne kadar yer gezip araştırdıysamda benimkine benzeyen vaka ve çözüm bulamadım.Şimdiden herkese Teşekkürler..

Bilgili arkadaşlardan açıklamalı bir şekilde yardımları bekliyorum..Neler yapabilirim, Nasıl yapabilirim?Eğer başından böle bi sıkıntı geçen arkadaşlar varsa yada bilgili kişiler varsa yardımlarınızı bekliyorum çok acil...Aşağıya Monitör bilgileri ekledim.gerekirse istenilen başka bilgileri de eklerim..

ekrank.jpg

Monitör Bilgileri: LG Flatron 710S

Monitör Özellikleri:

Monitör Adı LG Flatron 710S

Monitör Kimliği GSM4378

Model 710S

Monitör Türü 17" CRT

Üretim Tarihi Hafta 47 / 2005

En Büyük Görünür Ekran Boyutu 33 cm x 25 cm (16.3")

Resim En-Boy Oranı 4:3

Yatay Frekans 30 - 71 kHz

Dikey Frekans 50 - 160 Hz

Maximum Pixel Clock 110 MHz

En Yüksek Çözünürlük 1920 x 1440

Gama 2.83

Dikey Yenileme Hızı 85 Hz

Sistem: nVIDIA GeForce 210-1024 Mb-DDR2-128bit//2GB DDR3 CL9-1333mhz Ram//DualCore AMD Phenom II X2 550-3.1Ghz-7mb Cache-x86, x86-64, MMX, 3DNow!, SSE, SSE2, SSE3, SSE4A//Asrock N68C-S UCC -2 DDR2 DIMM, 2 DDR3 DIMM, Audio, Video, LAN//SAMSUNG HD161GJ SCSI 160GB-7200rpm//Windows7 Ultimate

Edited by titkiller

vramden kaynaklı bir durum oldugunu sanmıorm elektırık gıtse sureklı vram yine yanmaz.

screen shot yöntemi ile yaptıysan eğer masaüstü resmini monitörde sorun oldugundan bile emn deglm..

monitörünü baska bı bılgısayarda denemelisin bence :)

olmadı ekran kartına bi baktır ki büyük ihtimal ekran kartında sorun

vramden kaynaklı bir durum oldugunu sanmıorm elektırık gıtse sureklı vram yine yanmaz.

screen shot yöntemi ile yaptıysan eğer masaüstü resmini monitörde sorun oldugundan bile emn deglm..

monitörünü baska bı bılgısayarda denemelisin bence :)

olmadı ekran kartına bi baktır ki büyük ihtimal ekran kartında sorun

Monitör şıkını %80 eledim ama tabi kesin emin deilim. Çünkü bilgisayar ilk resetten sonra düzeliyor. Monitörde olsa bunun resetle düzelmemesi gerekir.

Ekran kartına konusunda, yarın sabah yine ilk açarken onboard acmayı deneyim. Belki bir gelişme olur.Saolasın bilgilerin için..

Edited by titkiller

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlarş konunun üstünden baya zaman geçti.. bu arada driver güncelledim,format attım, Pc yi temizledim fakat çizgiler bir süre sonra tekrar çıkmaya başladı. Yardımcı olun lütfen..Çözemiyorum bu sorunu. .Acaba monitörde mi sıkınıtı..Dediğim gibi bilgisayarı uzun süre açmayınca çıkıyor çizgiler ve rest atınca çıkmıyorlar bidaha..monitörde olsa painte ekran görüntüsü koyduğumuzda çıkmaması gerekmiyor mu? bunu da cevaplarsanız sevinirim...

Edited by titkiller

benim pcde de benzer bi sıkıntı vardı, win7 ekran kartını güncelleye güncelleye yüksek bi çözünürlük almıstı ekran

nette dolasırken ekranda kabarmalar oluyordu

ekrankartının eski sürümünü yükledim sorun kalmadı, sonra sitesinden güncel driverini indirdım kurdum, suan problem yok

sen de sitesinden ekran kartının eski ve yeni sürümlerini dene

artı monitörun renk ayarlarını default yap

bide monitörden tam emin olmak için pcyi başka bir monitörde dene

kolay gelsın...

• 2 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
  • 3 years yıl...