Jump to content

Xp Başlamıyor Mavi Ekran Hatası Ve Donma

ozankayya

Recommended Posts

slm arkadaşlar problemi en başından anlatayım adobe efter effect ile çaılışırken bilgisayarım birden kapandı elektirk kesildiğinde kapanırya aynen öyle sonra kasada hiç elektirik yoktu naptıysam çalışmadı power (güç kaynağını ) değiştirdim bilgisayar çalışmaya başladı. sonra benim eski poweri tekrar geri taktım oda çalışıtı yandı dediğim power çalışıyordu neyse şimdi bilgisayarı açıyorum herşey normal başlıyor hani bi ekran varya güvenli mod ile başlat windowsu en iyi çalışan son ayarlar ile başlat felan o ekran geliyo ordan ileriye geçemiyorum hep mavi ekran hatası veriyor. format atmayı denedim fortmat atarkende ya donuyor yada eksik dll dosyası hatası veriyor xp nin denemediğim sürümü kalmadı vista windoes 7 ubuntu denemediğim sey kalmadı ama formatı yemedi bir türlü 3 gündür uğraşıyorum olmadı bu sabah son kez bi deneyeyim dedim bilgisayarı açtım bu sefer hiç bir hata vermeden açıldı faceyi açtım bi 10 dakika gezindim pc yine aynı oldu yine açılmıyor ne yapmalıyım lütfen yardım edin..

Öncelikle konu başlığını sorununu ifade edecek şekilde düzenlemeni tavsiye ederim. Aksi taktirde konun çöp kutusuna taşınır.

Sorununa çözüm bulabileceğin tavsiyem de hardiskini yeniden Lower Format ile formatlaman. Fakat bu işlemi kesintisiz güç kaynağı olan bilgisayarda yapmanı tavsiye ederim elektirik kesilmesine karşı önlem olması için. İşlem harddiskinin boyutuna göre 30 -60 dakika arası sürüyor, ve işlem sonucunda harddiskin fabrika çıkış ayarlarına geri dönmüş oluyor. "Lower Format" olarak araştırırsan detaylı bilgilere ulaşman çok kolay olur ben buradan işlemin detaylarına girmeyeyim google benden daha bilgili bu konuda.

mavı ekrana dusuyorsa oncelıkle pc dekı hdd ve cd rom kablolarını degıstır daha sonra kac adet ram warsa onları cıkart tek tek dene tek ram takılı ıse bıryerlerden baska bı ram bulup dene bırde kasanın on tarafıa gıden usb ve ses kablolarını cıkart sadece power on kasaya gıden acma kapama tusunun kablosu takılı olsun bunları dene sonra ne oldu tekrar yazarsın

arkadadaşlar ramler 2 tane değitirdim teker ktaker denedim yine olmadı. işlemci ısısı kaç derece bilmiyorum ama çok az yani.

low level format atmalımıyım ve bunu nasıl yapacağım programını buldum ama kullanmayı bilmiyorum kullanımı hakkında bişey bulamadım.

ha bide konun başlığını nasıl değiştireceğim :)

tama başlığı değiştirdim başka önerilerini bekliyorum

Flood yapmıyoruz! Onun içinde Düzenle butonunu kullanıyoruz.

Isınmadan kaynaklanıyor ise işlemci fanını kontrol et. İşlemcinin soğuduğundan emin ol.

Ayrıca ani kapanmadan ötürü senin power sub. hasar görmüş olabilir. Çekilen akım bir miktar arttığında reset attıyor olabilir bilgisayara. Sen bence power sub.'ı tekrar kontrol et.

@ by_bozkurt dediklerini uygula,ayriyetten bios pilini söküp taktığından biosta bir takım değişiklikler olmuştur,olası bios değişiklikleri bilgili bir şekilde ayarla saat;tarih;hdd ve cd/dvd konumlarını iyi ayarla,biosta healtstatus seceneğine bir bak cpu temp ve fan rpm yani işlemci sıcaklığı kaç ve işlemci fanın devir hızları kaç onlara bak işlemci sıcaklığı yüksek fan hızı düşük ise

@ by_bozkurt dediği gibi işlemci fanı cıkar üsteki macunu temizle sonra tam ortasına gelecek şekilde yeni macun dök faazla koyma taşar sonra cpu kısa devre olabilir sonra yeni fan alarak tak;ramlar,bir birinden farklı ram kullanma iki adet ram kullanıyorsan her ikiside aynı marka ve aynı frekans ve barkodun üzerinde bulunan oem8c veya oem16 rakkamlarının iki ram de aynı olmasına bak.Pc yi kasa yanı acık olarak çalıştır,kuzey güney köprü diye tabir edilen anakart üzerinde bulunan donanım elemanı entegrelerini parmakala kontrol et ısı normalmi yada faazla el değmiyecek şekildemi onları kontrol et bilhassa anakartın sağ alt kısmında bulunan güney köprüsü cipteki sıcaklık faazla ise pc nin elektrik fişini çek anakartını tamire yada garanti kapsamında ise servise gönder gereken işlemleri yaparlar.Bu dediğim yolu bir dene sonucunu burda belit ki bizde haberdar olalım.Selametle kal.

ilk önce xp cd sini tak ve sistemi başlat ön yükleme yap sonra gelen seçeneklerşer var olan xp yi onarmak için R ye basın der R ye bas.biraz bekledikten sonra siyah dos ekranı çıkar orda hangi işltim sisteminde işlem yapmakistiyorsunuz der genel de 1. olur ama sen yine de oku öyle seç. Daha sonra şifreyi sorar şifre varsa yaz yoksa ENTER de geç.C:/Windows/ olduktan sonra

CHKSDK /P yaz düzeltme işlemi bitene kadar bekle.%100 olduktan sonra EXIT yaz ve yeniden başlamasını bekle.Sistemin açılacaktır.

Kolay Gelsin.

arkadaş format atmış zaten sistem onarmasına ihtiyaç yok.

donanımsal bi hata daha öncede bahsettim muhtemelen ısınmadır.. fazla zorlama işlemciyi yakarsın yazık olur.

bak işlemci gevşekse reset atar onu kontrol et.

üzerindeki fan kısmının iyi basması lazım

ilk önce xp cd sini tak ve sistemi başlat ön yükleme yap sonra gelen seçeneklerşer var olan xp yi onarmak için R ye basın der R ye bas.biraz bekledikten sonra siyah dos ekranı çıkar orda hangi işltim sisteminde işlem yapmakistiyorsunuz der genel de 1. olur ama sen yine de oku öyle seç. Daha sonra şifreyi sorar şifre varsa yaz yoksa ENTER de geç.C:/Windows/ olduktan sonra

CHKSDK /P yaz düzeltme işlemi bitene kadar bekle.%100 olduktan sonra EXIT yaz ve yeniden başlamasını bekle.Sistemin açılacaktır.

Kolay Gelsin.

bu yöntemle olmuyor arkadaşım denedim donanaılsal hata var power subly çalışmıyor şimdide

arkadaş format atmış zaten sistem onarmasına ihtiyaç yok.

donanımsal bi hata daha öncede bahsettim muhtemelen ısınmadır.. fazla zorlama işlemciyi yakarsın yazık olur.

bak işlemci gevşekse reset atar onu kontrol et.

üzerindeki fan kısmının iyi basması lazım

ben power subly değiştircem birde anakarttaki faznı söküp temizlemek sitiyorum ama bir türlü çıkaramdım nasıl çıkaracağım arkadaşlar anlatacak olan varmı

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...