Jump to content

Farklı Bir Harddiske Işletim Sistemi Yüklemek

thegun27

Recommended Posts

Arkadaşlar ben win xp kullanıyorum ama başka bir harddisk alıp onada başka işletim sistemleri yüklemek istiyorum.Örneğin ben yerel disk c de xp kullanıyorum ama birde D diski alıp ona linux,mac gibi işletim sistemleri yüklemek istiyorum bu mümkün mü? ben bilgisayardan format dışında fazla anlayan biri değilim yardım eder misiniz..

İkinci bir işletim sistemi için ikinci bir hard disk gerekmez, kullanmakta olduğunuz diskin boyutu yeterliyse...

* Hard diskinizi bölün; en az 3 bölümlü olmasında yarar var; iki bölümünü işletim sistemleri için; diğer bölümü de yüklük (depo) olarak kullanmak için...

* Bölme işi için nitelikli bir yazılım (örneğin, Acronis Disk Director) kullanırsanız, kurulu olan sisteminizde hiçbir sorun oluşmaz.

[color="#000000"][center][i][font="Trebuchet MS"]Harddiskini 2 veya 3'e böl sonra ikisine istedigin işletim sistemini kur 3. bölüm ise senin depon olabilir.
Ben böyle yapıyorum :)[/font][/i][/center][/color]

[quote name='thegun27' date='18 Kasım 2010 - 18:44 ' timestamp='1290099251' post='913816']
evet biliyorum ama demek istediğim C dışında bu işletim sistemi koymak ve sorun çıkarsa C ye format atmamak
[/quote]
"Evet biliyorum" diyorsanız da ne yazık ki, bilmiyorsunuz...

Tek diski bölümlere ayırıp farklı işletim sistermleri kurabilirsiniz; işletim sisteminden birinde çıkacak sorun diğerini hiç ilgilendirmez; ister biçimleyin ister toptan kaldırın....

[quote name='thegun27' date='18 Kasım 2010 - 18:56 ' timestamp='1290100000' post='913820']
sağolun arkadaşlar bölümlemeyi bilmiyordum cevaplar için çok teşekkür ederim :D
[/quote]

Linux da kuruluma başlatmadan genelde hard disk bölümlemesi oluşturduktan sonra (partition düzenleme) boot loaderi (önyükleyici) hangi hard diskifn hangi partitionuna kuracağını ayarlıyorsun. yani 2. hard diskin baiına yada mac os x kuracaksan linux için ayırdığın bölümün başına kurarsan ve başlangıç diski olarak 2. aldığın diski gösterirsen ilk mac os x in önyükleyicisi açılır [b]mac, win[/b] yada [b]linux[/b] işletim sistemlerinden birini seçmeni ister birincil disk olarak 1. hard disk gösterirsn direk windows açılır.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...