Jump to content

Microsoft Word'un 'türk' Alerjisi!

mucit41

Recommended Posts

[size="4"][color="#8B0000"][b]Microsoft Word'un 'Türk' Alerjisi![/b][/color][/size]

[b]Tüm Dünyada Milyonlarca insan tarafından kullanılan Microsoft World programında gizli gerçekler, program kullanıcılarını şok etti.[/b]

Yazılımda, İngiliz, Yahudi, Fransız gibi kelimeler ‘ Özel’ oldukları için otomatik olarak ilk harfleri büyütülürken Türk kelimesi ‘ Özel’ sayılmadığı için küçük harf olarak yazılarak bir milletin ismini küçümsediği ortaya çıktı.

Türk Kelimesini Küçümseme!

Microsoft Word programında İngiliz, Yahudi gibi kelimeleri yazdığın zaman otomatik olarak özel isim olduğu gerekçesi ile baş harfini büyüttüğü ancak yine özel isim olan Türk, Kürt, Acem gibi kelimeleri büyütmeyerek firmanın ırklar arasında ayrımcılık yaptığı gözler önüne serildi.
Bunu sizde görebilirisiniz
İlk önce Microsoft Word programının açın, sonra Yahudi, İngiliz vs. isim yazın satır boşluğu verin ve siz ilk harflerini küçük yazsanız bile program bunu otomatik olarak ilk harflerini büyüttüğünü göreceksiniz. Aynı uygulamayı Türk yazısında denediğinizde ilk harfinin küçük yazıldığını göreceksiniz.

[b]haber365[/b]

Ülkeler bir zamanlar İngiliz Yahudi ve türk alman Fransız çin gibi Amerika ne oluyor Rusya Azerbaycan Yunanistan kanada Ankara İstanbul gibi vs sorunlar var işte ;
Tanımlamalardan kaynaklanıyor bence tanımlanmamış Ankara İstanbul bursa gibi tanımlanan kelimeleri büyük yazıyor.

Türkiye'nin % kaçı MS'nin Office'ini para verip alıyor?
Bir ara konuşulmuştu oyunlar neden Türkçe dille gelmniyor diye...
Türkiye adamlara para kazandırmıyor ki yabancı ülkelerde %50-60 civarlarındaysa orijinal alım Türkiye'de bu rakam %10-20 civarı.
Adam niye para kazanmadığı bir ülkeye hizmet amacıyla Türkçe dil koysun ki?

Bu da onun gibi bir şey.Ama doğru değil sanırım.
Bu arada hastasınız diyen arkadaşım üslupta saygılı olalım.

[quote name='eke58' date='21 Kasım 2010 - 12:24 ' timestamp='1290342857' post='915046']
Türkiye'nin % kaçı MS'nin Office'ini para verip alıyor?
Bir ara konuşulmuştu oyunlar neden Türkçe dille gelmniyor diye...
Türkiye adamlara para kazandırmıyor ki yabancı ülkelerde %50-60 civarlarındaysa orijinal alım Türkiye'de bu rakam %10-20 civarı.
Adam niye para kazanmadığı bir ülkeye hizmet amacıyla Türkçe dil koysun ki?

Bu da onun gibi bir şey.Ama doğru değil sanırım.
Bu arada hastasınız diyen arkadaşım üslupta saygılı olalım.
[/quote]

eke dediğin doğru tamam ama TÜRKİYE'yede adam zor evine ekmek götürürken ne yapıcak oyunmu alıcak 80 - 90 tlye herşey pahalı geliyor zaten vergi vergi vergi bilmeme ne.Çalan çırpan adam her türlü alıyor zaten orjinal peki milletim ne yapsın bu konuda adamlar o zaman ülkelere göre fiyat biçsinler adam gibi alan yine alsın 20 tl yapsınlar hiç satamayacaklarına 50 milyon insan alsın 20 tl ye alsın bak bakalım ne kadar yapıyor derin mevzu aslında ..........

[quote name='baba3232' date='21 Kasım 2010 - 12:51 ' timestamp='1290344513' post='915056']
eke dediğin doğru tamam ama TÜRKİYE'yede adam zor evine ekmek götürürken ne yapıcak oyunmu alıcak 80 - 90 tlye herşey pahalı geliyor zaten vergi vergi vergi bilmeme ne.Çalan çırpan adam her türlü alıyor zaten orjinal peki milletim ne yapsın bu konuda adamlar o zaman ülkelere göre fiyat biçsinler adam gibi alan yine alsın 20 tl yapsınlar hiç satamayacaklarına 50 milyon insan alsın 20 tl ye alsın bak bakalım ne kadar yapıyor derin mevzu aslında ..........
[/quote]

Haklısın ben de bu görüşteyim, ben sadece o firmanın açısından baktım.
Aslında burada biraz da devletin devreye girmesi lazım mesela Çin'de mercedes araba mı satacak atıyorum mercedes 100.000 dolar diyor ama Çin Devleti bunu kabul etmiyor diyor ki eğer benim ülkemden para kazanacaksan bunu burada 50.000 dolara satacaksın yoksa satamazsın...

Aslında böyle olması lazım ama, Türkiye'de her şey safsaklamadan ibaret olduğu için şu sistem uzun süre devam edecektir diye düşünüyorum yapacak bir şey de yok aslında...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...