Jump to content

Matematik Ten Anlayan Varmı:)

umut169

Recommended Posts

Soruları burda çözdürmekten ne anladığını merak ediyorum. Hele ki sınavlarda bu cevapları nasıl kullanacağını daha çok merak etmekteyim. Soruların cevaplarını kontrol mahiyetinde sorsan, hak vereceğim ama böyle yaparak hazırcılığa alışıyorsun. İleride üniversite sınavları var.... falan diyeceğim ama bunları okurken bana küfredeceksin. Sanane benim ne yaptığımdan, diyeceksin ama ileride bu küfürleri kendine ettiğinin farkına varacaksın... Uzun lafın kısası aşağıya şahsi cevaplarımı yazdım. Doğru/yanlış olabilir. İyice çözmeye uğraş. Üzerinde kafa yor, direk bilmedim ondan soruyorum, deme. Eğer kendi kendine çözersen ne kadar lezzet alacağını tarif edemem. Keşke şimdi senin yaşlarında olsam. :(

1) 20
2) 81
3) 2a
4) 1

Yukarda 1. soru yanıtlanmamış ki, iki bilinmeyenli denklem çözümüdür:

* Yalnızca Almanca bilenler "X"; yalnızca İngilizce bilenler "Y" olsun;

* Her iki dili de bilmeyenler 46 - 42 = 4 kişi ve her iki dili de bilenler bunların 3 katı olduğuna göre:

* Her iki dili de bilenler 4 x 3 = 12 kişiymiş;

* Demekki, yalnızca Almanca ve yalnızca İngilizce bilenler toplamı X + Y = 42 - 12 = 30 kişiymiş (1. denklem);

* Almanca bilenler toplamı İngilizce bilenler toplamının 2 katı olduğuna göre: X + 12 = (Y + 12) x 2 imiş (2. denklem);

* İki denklem çözülürse:

X = 24 kişi (yalnızca Almanca bilenler)

Y = 6 kişi (yalnızca İngilizce bilenler)

[quote name='taba' date='06 Aralık 2010 - 16:38 ' timestamp='1291646891' post='922429']
Yukarda 1. soru yanıtlanmamış ki, iki bilinmeyenli denklem çözümüdür:

* Yalnızca Almanca bilenler "X"; yalnızca İngilizce bilenler "Y" olsun;

* Her iki dili de bilmeyenler 46 - 42 = 4 kişi ve her iki dili de bilenler bunların 3 katı olduğuna göre:

* Her iki dili de bilenler 4 x 3 = 12 kişiymiş;

* Demekki, yalnızca Almanca ve yalnızca İngilizce bilenler toplamı X + Y = 42 - 12 = 30 kişiymiş (1. denklem);

* Almanca bilenler toplamı İngilizce bilenler toplamının 2 katı olduğuna göre: X + 12 = (Y + 12) x 2 imiş (2. denklem);

* İki denklem çözülürse:

X = 24 kişi (yalnızca Almanca bilenler)

Y = 6 kişi (yalnızca İngilizce bilenler)
[/quote]
kümeleri oldum olası sevmem :D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...