Jump to content

Anakart Açılma Sorunu

avis

Recommended Posts

merhaba kardeşler
anakart biostar P4M900-M7 FE-celeron 2.66 -1bg ram 667mhz
sorunum 3 yıldır kullandıgım güç kaynagını degiştirdikten sonra başladı.yeni güç kaynagını taktım pc yi açmışken fanları ve kasanın tozlarını temizledim tekrar çalıştırmak istedigimde şu hatayı verdi.
açılışta siyah bios ekranında işlemici anakart ram hdd bileşenleri görüyor fakat daha sonra alta şöyle yazılar çıkıyor
floppydisc fail (80)
cmos checksum error-defoults loaded
warning!cpu has been changed please re enter cpu settings in the cmos setup and remember to save before quit!
for setup del
continue f1
f8 falan gibi
fakat klavyeyi görmedigi için bios ayarlarına giremiyorum f1 tuşuna basarak da açamıyorum usb klavye i ps klavyeyle degiştirdim yine görmedi bios pilini degiştirdim,bios yuvasını kısa devre yaptım ,pili çıkarıp 1-2 saat bekledim olmadı.rami hddi işlemciyi başka pcde denedim sorun yok
2 gündür çözemedim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler....

del tuşuna bas seçeneklerden flopyyi kapat disable yap sanırım makinende disket sürücüsü takılı değil biostan kapatırsan sorunun çözülür ve bu arada boot ekranına git açılışta ilk önde ya cdrom (dvdrom) yada hdd yi seç makinen sorunsuz şekilde açılsın biosu sıfırlamak demek fabrika ayarlarına getirmek demektir

[quote name='2parmak' date='16 Aralık 2010 - 11:21 ' timestamp='1292499086' post='927460']
del tuşuna bas seçeneklerden flopyyi kapat disable yap sanırım makinende disket sürücüsü takılı değil biostan kapatırsan sorunun çözülür ve bu arada boot ekranına git açılışta ilk önde ya cdrom (dvdrom) yada hdd yi seç makinen sorunsuz şekilde açılsın biosu sıfırlamak demek fabrika ayarlarına getirmek demektir
[/quote]
cevap için teşekkürler.sorun bios ayarlamada ama klavyeyi görmedigi için biosa yeniden girip ayarları yapamıyorum hem usb hemde ps2 kdegişik model klavyelerde denedim olmadı.pc açılıyor siyah ekranda sadece bu yazılar kalıyor devam edebilmek için klavyenin çalışması lazım ama klavyeler çalışmıyor.
floppydisc fail (80)
warning!cpu has been changed please re enter cpu settings in the cmos setup and remember to save before quit!
for setup del
continue f1
f8 falan gibi

Arkadaşım webde Bios nedir ? Bios hataları 2011 şeklinde aratınca senin sorununa uyan şöyle bir konuya ulaştım.

----------------------------------
Floppy disk(s) fail
Flopppy disket sürücünüzün algılanamadığını gösterir. Bağlantısını kontrol edin. Disket sürücünüz yoksa setup da Floppy (Disket) bölümünün NONE (veya Auto) olması gerekir.
Burada sorun ve çözüm gayet açık görünüyor.

Senin sisteminde klavye çalışmadığı için biosa müdahele edemiyorsun, en büyük sıkıntı orada. İlk disket sürücünün bağlantısını kontrol edersin onda bir sorun yoksa klavye için
[img]http://images.hepsiburada.com/assets/Bilgisayar/200/bs4243c1.jpg[/img]
şeklinde usb ps2 adaptörler satılıyor, bunlardan bulabilirsen denemekte fayda var.

[quote name='lantis_55' date='17 Aralık 2010 - 22:19 ' timestamp='1292624945' post='928254']
Arkadaşım webde Bios nedir ? Bios hataları 2011 şeklinde aratınca senin sorununa uyan şöyle bir konuya ulaştım.

Floppy disk(s) fail
Flopppy disket sürücünüzün algılanamadığını gösterir. Bağlantısını kontrol edin. Disket sürücünüz yoksa setup da Floppy (Disket) bölümünün NONE (veya Auto) olması gerekir.
Burada sorun ve çözüm gayet açık görünüyor.

Senin sisteminde klavye çalışmadığı için biosa müdahele edemiyorsun, en büyük sıkıntı orada. İlk disket sürücünün bağlantısını kontrol edersin onda bir sorun yoksa klavye için
[img]http://images.hepsiburada.com/assets/Bilgisayar/200/bs4243c1.jpg[/img]
şeklinde usb ps2 adaptörler satılıyor, bunlardan bulabilirsen denemekte fayda var.
[/quote]
cevap için teşekkürler.sorun bios ayarlamada ama klavyeyi görmedigi için biosa yeniden girip ayarları yapamıyorum hem usb hemde ps2 kdegişik model klavyelerde denedim olmadı.pc açılıyor siyah ekranda sadece bu yazılar kalıyor devam edebilmek için klavyenin çalışması lazım ama klavyeler çalışmıyor.

[quote name='avis' date='17 Aralık 2010 - 21:29 ' timestamp='1292621995' post='928226']
floppydisc fail (80)
for setup del
continue f1
f8 falan gibi
[/quote]
tavsiye etmeyeceğim başka bir yöntemde anakatrı açtığın zaman üzerinde hiç bir sürücü olmasın cdrom, hdd, vs PCI portlarının birine kontrol kalenini sürt anakartı şokla şansın varsa döner yoksa zaten kaybettiğin bir şey için üzülme ama dediğim gibi tavsiye etmediğim bir yöntem

bu gibi sorunlarda ilk başta bios anakart üzerinden sıfırlama
ben yazısınızı akudum ya siz farklı şekilde anlattınız yada ben göremedim siz anakart bilipini kısadevre yaptıgınızı yazmışsınız yanılıyormuyum?

anakartta genelde pilin yanında clear gibi yazaıalrla belirtilen jumper ile biosu sıfırlamak en iyi çözümdür

Anakartta muhtemelen statik elektriklenme olabilir:
1-Bilgisayar fişten çekili durumdayken power düğmesine 20 sn kadar basılı tut.
2-Anakartın üzerindeki tüm bileşenleri cpu ram ne varsa sök.Anakart pilini cıkar.Anakartı biraz dinlendir.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...