Jump to content

2010 Kültür Başkenti Filmine İlgi Olmadı

NoobAccountant

Recommended Posts

[i]İstanbul, coğrafi konumu ve binlerce yıllık kültürel mirasıyla dünya metropolleri arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olması nedeniyle 4 yıl önce 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçildi. Böylelikle hem İstanbul'un tanıtımı yapılacak hem de İstanbullular kendi kültürünün köklerini keşfedecek ve birbirini anlama yolunda önemli bir adım daha atacaktı.

Gazete Habertürk'ten Mehmet Çalışkan'ın haberine göre İstanbul'un başarılı bir Avrupa Kültür Başkenti olması, İstanbulluların hayata geçirilen projeleri benimsemeleri ve en geniş katılımla desteklemeleriyle gerçekleşecekti. Amaç buydu. Ne var ki sinema alanında düşünülen, planlanan amaca değil ulaşmak, yanından bile geçilemedi.[/i]

[b]EN FAZLA 'MAHPEYKER: KÖSEM SULTAN' İZLENDİ[/b]

[i]İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından onay verilen, finansal destek sağlanan 3 sinema filmi İstanbullular tarafından izlenmedi. 1'i güncel, diğer 2'si tarihi olayları beyazperdeye taşıyan 3 sinema filmi arasından en fazla seyredilen 103 bin 639 kişiyle 'Mahpeyker: Kösem Sultan' oldu. Bu filmi, 12 milyon 900 bin nüfusa sahip olan İstanbul'da, 124 İstanbullu'dan 1 kişi izledi.

'Sultanın Sırrı' için kesilen bilet sayısı 17 bin 801 olurken, 724 İstanbullu'dan 1 kişi bu filme ilgi gösterdi. 'Şenlikname: Bir İstanbul Masalı' için ise sinema salonlarına gidenlerin sayısı sadece 811 kişi oldu. Bu filmi 15 bin 906 İstanbullu'dan 1 kişi izledi. 3 sinema filminin toplam izleyici sayısı 122 bin 251 oldu.[/i]

[b]MALİYET 11 MİLYON, GELİR 1 MİLYON TL[/b]

[i]İstanbul 2010 Kültür Başkenti kapsamında çekilen 3 sinema filminin toplam maliyeti 11 milyon 500 bin TL olarak gerçekleşti. Kesilen biletlerden elde edilen gelir ise 1 milyon 107 bin 290 TL oldu.

İstanbul 2010 Kültür Başkenti çerçevesinde amaç para kazanmak olmasa da, çekilen sinema filmlerinin izlenmemiş olması İstanbulluların kendi kültürünün köklerini keşfetmek ve birbirlerini anlamak için istekli bulunmadığını gözler önüne serdi.[/i]

[b]ELEŞTİRMENLER NE DEDİ?[/b]

[b]Uğur VARDAN (Radikal)[/b]
[i]'İşte gerçek bir soygun filmi!'
"Şenlikname'yi görmedim ama Sultanın Sırrı açık ara sezonun en kötü filmi görünümünde. Yönetmenliğini Hakan Şahin'in üstlendiği yapım, hem sinematografik hem de ideolojik anlamda tam bir safsata. (...) Filmin konusu 'soygun' esprisi üzerine kurulmuş, lakin böyle bir film için 4 milyon TL'lik bütçe istemek gerçek bir 'soygun' olmuş."[/i]

[b]Ali Avni UYANIK (Sadibey.com )[/b]
[i]'İzlerken ben utandım'
"Biri Şehir Tiyatroları'nın sıkıcı tarihi oyunlarından daha beter Şenlikname; diğeri de beşinci sınıf macera Sultanın Sırrı! Düşünün, edebiyatımızda onca eser varken, tarihimizle ve 'İstanbul denilen muhteşem âlemle ilgili sinema diye karşımıza bu acemilikler silsilesi çıkarılıyor. Yazıklar olsun! Bu filmleri, özellikle ikincisini izlerken ben utandım, yermek dahi istemiyorum; fakat gerçekleştirenler ve onlara halkın vergilerini akıtanlar hiç sıkılmamışlar! Pes !"[/i]

[b]Mehmet AÇAR (Habertürk Gazetesi)[/b]
[i]'Gidin görün diyemiyorum'
"Şenlikname: Bir İstanbul Masalı ve Sultanın Sırrı... Ne yazık ki 'Gidin görün' diyebileceğim filmler değil. (...) Mahpeyker'i de dahil edersek İstanbul 2010 desteğinde çekilen ve sinemalarda gösterime giren bu 3 filmi sinema estetiği açısından nitelikli bulmak bence gerçekten mümkün değil."[/i]

[b]MAHPEYKER: KÖSEM SULTAN[/b]
◊ 124 İstanbullu'dan 1 kişi izledi.
◊ Yönetmen: Tarkan Özel
◊ Oyuncular: Selda Alkor, Gökhan Mumcu, Damla Sönmez, Selda Özer
◊ Maliyet: 4 milyon 500 TL

[b]ŞENLİKNAME[/b]
◊ 15 bin 906 İstanbullu'dan 1 kişi izledi.
◊ Yönetmen: İsmail Eren
◊ Oyuncular: İlker Yiğen, Ayfer Dönmez, Naci Taşdöğen, Ahmet Mekin, Sümer Tilmaç
◊ Maliyet: 3 milyon TL

Kaynak : [code]http://sinema.mynet.com/detay/haber/2010-kultur-baskenti-filmine-ilgi-olmadi/35415[/code]

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...