Jump to content

Adaletsizliğin Üzerini 'çiziyor'

NoobAccountant

Recommended Posts

[img]http://i.sabah.com.tr/sbh/2010/12/28/469x248/330413866513.jpg[/img]

[b]Çizer Turgut Yüksel, Saadetler Dilerim adlı ilk sergisini açtı. Yüksel'in çizimlerinden bir seçkinin yer aldığ sergi, ayrıca kitaba da dönüşüyor[/b]

[i]Turgut Yüksel'in ismini Pink Floyd'un A Momentary Lapse of Reason şarkısından alan çizgi köşesi, Mantığın Bir Anlık Çöküşü, yedi yıldır yayımlandığı Radikal gazetesinden çıkıp tuvallere aktarıldı, oradan da Saadetler Dilerim başlıklı sergiyle Karşı Sanat Çalışmaları'na taşındı. 19 Ocak'a dek sürecek sergide, gazetede yayımlanan çizimlerin özel bir seçkisi, hem yayın organlarından Turgut Yüksel'i tanıyanlara hem de bu vesileyle onunla ilk kez tanışacak olanlara sunuluyor. Yüksel sergide 'adaletsiz bir dünya tasviri' yaptığını ve bu dünyada vaadedilenleri bulabilenlere saadetler dilediğini söylüyor.

Yüksel serginin odaklandıklarını şöyle anlatıyor: "Saadetler diliyorum cümlesinin işaret ettiği şey şu: Öyle bir sistem kurup hayatı öyle bir hale getirdiniz ki, ne haliniz varsa görün. Tasvir ettiğiniz hayatta eğer bulabilirseniz size saadetler diliyorum.' Sergi kapitalizmin kabul görmüş şirretliğine ve onun üstümüze saldığı şiddete odaklanıyor."[/i]

[b]İYİ ÖYKÜ KİTABI BULUNUYOR[/b]

[i]1967 doğumlu çizer, önce işletme eğitimi almış. Daha sonra çeşitli yayın organlarında çizer, tasarımcı ve yazar olarak çalışmış. Katı ve Sıvı isimli iki öykü kitabı, bir de Yüzyıllık Gölgeler isimli çizgi roman kitabı var. Çizim hayatını şöyle anlatıyor: "Okulda dersten sıkıldığım zamanlarda defter köşelerine çizerek başladı. İşletmeden mezun olmam sistemi işletmek içindi, yoksa çizgi hep oldu. Dergilere çizdim, arkadaşlarımla birlikte dergiler çıkardık. Bu bir eğitim gibiydi, çünkü temeli çizgi olsa bile farklı disiplinlere bulaşıyordunuz. İllüstrasyon, çizgi roman, karikatür, tasarım. Bunlar daha sonra anlatacağınız şeyle ilgili aklınızda kurduğunuz sahneyi somut hale getirmek için çok yardımcı oluyor."

Yüksel, sergiyi kitaba da dönüştürmüş, "Sadece yayınevleriyle görüşme kısmı kaldı" diyor. İstanbul'da yaşayan ve üreten sanatçı, "Şehir çok iyi pas atıyor bana" diyor ve ekliyor: "Ama attığı paslar çok çirkin. Kent bir yaşamı dikte eder içinde yaşayanlarına ve İstanbul'un dikte ettiği bana uymuyor."[/i]

Kaynak : [code]http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/sergi/2010/12/28/adaletsizligin_uzerini_ciziyor[/code]

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...