Jump to content

Ntfs Usb Bellek

dooodlez
 Share

Recommended Posts

[quote name='dooodlez' date='07 Ocak 2011 - 16:55 ' timestamp='1294416301' post='939842']

birde fat da veta fat 32 bir defada en fazla ne kadar büyüklükte dosya atabiliyoruz?
[/quote]

Fat veya Fat 32de sınır 2 yada 4 gb.....ama 32 gb tan büyük olan flash belleklerde exFat veya ntfs kullanılıyor

Edited by byvistakazim

[quote name='dooodlez' date='07 Ocak 2011 - 16:58 ' timestamp='1294416503' post='939846']
nasıl yok ben 4 gb rarı atmaya çalıştığımda hata veriyordu. :S

8 gb usb belleğimi exFAT yaparsam ne olur?
[/quote]

ben 6 gb iso attım neden hata vermedi....Orjinali Fat32 ise Fat32 kalsın....yoksa fazla uzun kullanamazsın.....exfatta dosya ayırma birimi boyutu 96kb senin flash bellekte fatve fat32 ise 4kb tır....o nedenle orjinali neyse o kalsın..

ayrıca marka ne flash belleğin

[quote name='dooodlez' date='07 Ocak 2011 - 18:08 ' timestamp='1294417098' post='939857']
sandisk cruzer blade 8gb birde transcend 4 gb var. ikisindede denedim. 3 gblık dosya atılmıyor şu hatayı veriyor:
hedef dosya dosya sistemi için çok büyük diyor.
[/quote]
[b]* Dosya sistemi, USB aygıtın ömrünü uzaltır ya da kısaltır" diyebilmek için sağlam bir dayanak olması gerekir; böyle bir dayanak yok, olmaz da... (Varsa, gösterilmesi gerekir ki, hep birlikte öğrenelim, cahiliğimizi giderelim...)

* USB belleği "NTFS" dosya sistemiyle biçimlediyseniz, dediğiniz hata uyarısını vermemesi gerekir; biçimleme işlemini yineleyip yeniden deneyin. Aynı uyarıyı verirse sorunu başka yerde aramak gerekir...

* Varsayılan ayarlar değiştirilmediyse "Donanımı Güvenle Kaldır" işlemi gerekmeksizin USB belleklerin fişi çekilebilir; aşağıdaki yolla denetleyin:

Bilgisayarım'a sağ tık > Yönet > Aygıt Yöneticisi > Disk sürücüleri > USB belleğe sağ tık > Özelliklet > İlkeler > "Çabuk uzaklaştırma için ey iyi duruma getir" seçili değilse seçip "Tamam"a basın.

Not: Ayarlar varsayılan durumda olsa bile USB'nin fişini [/b][b]"Donanımı Güvenle Kaldır[/b][b]" işlemiyle çekmek elbette daha güvenlidir...
[/b]

Edited by taba

[quote name='taba' date='07 Ocak 2011 - 16:34 ' timestamp='1294418684' post='939872']
[b]* Dosya sistemi, USB aygıtın ömrünü uzaltır ya da kısaltır" diyebilmek için sağlam bir dayanak olması gerekir; böyle bir dayanak yok, olmaz da... (Varsa, gösterilmesi gerekir ki, hep birlikte öğrenelim, cahiliğimizi giderelim...)

* USB belleği "NTFS" dosya sistemiyle biçimlediyseniz, dediğiniz hata uyarısını vermemesi gerekir; biçimleme işlemini yineleyip yeniden deneyin. Aynı uyarıyı verirse sorunu başka yerde aramak gerekir...

* Varsayılan ayarlar değiştirilmediyse "Donanımı Güvenle Kaldır" işlemi gerekmeksizin USB belleklerin fişi çekilebilir; aşağıdaki yolla denetleyin:

Bilgisayarım'a sağ tık > Yönet > Aygıt Yöneticisi > Disk sürücüleri > USB belleğe sağ tık > Özelliklet > İlkeler > "Çabuk uzaklaştırma için ey iyi duruma getir" seçili değilse seçip "Tamam"a basın.

Not: Ayarlar varsayılan durumda olsa bile USB'nin fişini [/b][b]"Donanımı Güvenle Kaldır[/b][b]" işlemiyle çekmek elbette daha güvenlidir...
[/b]
[/quote]

dosya sistemi ntfs ikne vermiyor hata fat32 de veriyor.

[quote name='ozanaus' date='13 Ocak 2011 - 17:55 ' timestamp='1294938320' post='943327']
ntfs, flash dıskın ömrünü mü azalltıyor???
[/quote]
maalesef azaltıyor, 2 tane toshiba marka 8gb'lık belleğim vardı ntfs ile formatlamıştım fazla dayanmadılar.
[spoiler]kayboldular :D[/spoiler]

[quote name='muharremerd' date='13 Ocak 2011 - 19:53 ' timestamp='1294941812' post='943354']
maalesef azaltıyor, 2 tane toshiba marka 8gb'lık belleğim vardı ntfs ile formatlamıştım fazla dayanmadılar.
[spoiler]kayboldular :D[/spoiler]
[/quote]
[b]Sevgili 'muharremerd' ,
[/b]
* "NTFS" dosya sistemi kendinden önceki dosya sistemlerini göre - [b]akla gelebilecek her konuda[/b]- daha gelişmiş bir sistemdir:[b] NTFS sistemiyle biçimlenmiş disklerin okuma-yazma başarımı daha yüksektir; disk parçalanmasından daha geç etkilenirler; yani, disk birleştirmesine daha geç gereksinim duyarlar; üzerlerine kurulan işletim sistemleri ve yazılımlar daha hızlı çalışır; verilerin sağlıklı saklanması ve güvenliği ancak NTFS sistemli disklerde güvence altına alınabilir[/b] vb, vb... Bunların böyle olması da eşyanın doğası gereğidir...

[b]* Dosya sistemleri ile disklerin (yani dosya depolama araçlarının) ömürleri arasında her hangi bir bilimsel, fiziksel ilişki yoktur; eğer, metafizik (fizik dışı) bir ilişki varsa da onu biz değil tanrı bilir...[/b]:)

Hal böyleyken, "[i]NTFS dosya sistemi USB belleklerin ömrünü azaltıyor[/i]" demeniz dayanaksız olup, ne yazık ki, bilim dışıdır; bu söyleminizi "[i]maalesef[/i]" belirteciyle pekiştirmeye çalışmanız gerçeği değiştirmez; iki USB belleğin bozulmasını doğal nedenlere değil de dosya sistemlerine bağlamanız ise tek kişilik öyküye dayalı kural üretmek -daha doğrusu- uydurmak anlamına gelir.

[b]Dolayısıyle, izleyicisi, üyesi, konuğu bol olan ortamlarda bir konuyla ilgili görüş belirtirken, yorum yaparken, daha duyarlı olmak, konu hakkında yeterli bilgisi olmayanların kafasını karıştırabilecek söylemlerden uzak durmak gerekir...[/b]

Not: Piyasada satılmakta olan USB belleklerin FAT32 fabrika çıkışlı olmasının, bellek sağlığıyla, ömrüyle her hangi bir ilgisi yoktur; tek nedeni, Bill Amca'nın NTFS'i tanıyamayan Windows 98 ve Millenium İşletim Sistemlerinin hala hatırı sayılır bir çoğunlukça kullanılıyor olmasıdır...

[b]Sağlıcakla...[/b]

[quote name='dooodlez' date='13 Ocak 2011 - 17:50 ' timestamp='1294934452' post='943301']
dosya sistemi ntfs ikne vermiyor hata fat32 de veriyor.
[/quote]
[b]Sevgili 'dooodlez',[/b]

Konu başlığında "[b]flash belleğimin dosya sistemi ntfs[/b]" demişsiniz; ben de buna göre yanıt verdim...

"NTFS"den daha eski dosya sistemleri (FAT, FAT16, FAT32 gibi) NTFS'e göre daha az gelişmiş olduklarından, birçok konudaki özellikleri de kısıtlıdır; örneğin, [b]dosya kaydı için NTFS sisteminde herhangi bir boyut kısıtlaması yokken, FAT32 sistemli -yani, FAT32 dosya sistemiyle biçimlenmiş bir diske tek ve de 4 GB'den büyük boyutlu bir dosya doğrudan kaydedilemez. Kaydetmeye kalkan olursa da aynen size çıkan uyarıyla karşılaşır...

Bunu en başta söyleseydiniz, olay çoktan çözülmüş olurdu...

Esenlikler...
[/b]

Edited by taba

şimdiye kadar okuduğum en doyurucu.en bilimsel ve en ahlaklı cevap için ben de ilk yazılı teşekkürü size yolluyorum.
maalesef bilmediğimiz konularda kesin yargılarla birbirimizin kafasını karıştırıyoruz.her şeyi harika özetlemişsiniz tekrar tebrik ve teşekkürler

Bir ekleme yapayım.

fat32 exfat kısacası windowsun kullandığı ntfs dışındaki formatlarda "System volume information" yoktur.

bunun yararı zararı nedir?

ntfsde daha hızlı yazıp okursunuz.

dosya boyut sınırlaması yoktur.

disk işinde 210 karaktere kadar dosya adresi barına bilir (hatırladıgım kadarıyla)

tek zararı system volume information dedigimiz kısım biraz yer kaplıyor.

örneklemek gerekirse 8 gb usb bellek fat32 ile ve ntfs ile
-
[indent]_____ntfs__fat32[/indent]
toplam alan__7.48__7.46
bos alan_____7.41__7.46

[quote name='blue_life' date='14 Ocak 2011 - 11:35 ' timestamp='1294998313' post='943789']
@taba

Bence sen @muharremerd yanlış anladın. Yada ben yanlış anladım.
Kendisi espiri yapmış. :)
Tabi gördüğüm kadarıyla bu espirisi tam anlaşılmadığı için gereksiz bir mesaj =@
[/quote]
[b]Sevgili 'blue_life' ,[/b]

Senin yukardaki yanıtını görünce "[i]Nerde saflık yaptım da espriyi yakalayamadım acaba?[/i]" diyerek 'muharremerd'in iletisine yeniden baktım; kendi kendime "[i]Kel alaka... Artık, millette gerçek-şaka, eğri-doğru vb karşıt kavramlar birbirine girmiş; demek ki, 2012 safsatası doğru çıkacak; dünyanın başımıza göçme zamanı gelmiş...[/i]" diye söylenirken, "[i]Bi de şu 'spoiler' haspasına bakayım[/i]" dedim; iyi ki de bakmışım; yoksa, sana "[i]Karşıt kavramları ayırt etme, algılama güçlüğü çekiyorsun; beynin aşırı yorulmuş olmalı... Tatile falan çık, beynini dinlendir![/i]" diye öneride bulunmaya hazırlanıyordum...:)

İyi güzel de sen de bir alemsin, aynen 'muharremerd' gibi... Desene "[i]Spoiler'i tıkla![/i]" diye...:)

Sonuç olarak, yazımdaki şu sözleri ciddi ciddi yinelemekte yarar var, "[i]espri[/i]" sözcüğünü de ekleyerek:

"[b]Dolayısıyle, izleyicisi, üyesi, konuğu bol olan ortamlarda bir konuyla ilgili görüş belirtirken, yorum (ya da espri) yaparken, daha duyarlı olmak, konu hakkında yeterli bilgisi olmayanların kafasını karıştırabilecek söylemlerden uzak durmak gerekir...[/b]"

[b]Esenlikler...[/b]