Jump to content

Freebsd Hakkında Bilgi?

bazoka
 Share

Recommended Posts

MacOSX lerin BSD tabanlı olduğunu biliyorum ama FreeBSD nin tam olarak bilgisayarlara Linux, Windows gibi arayüzü olan bir işletim sistemi olarak kurulup kullanılabileceğine deir net bir bilgim yok. Bilenlerin burda tartışmasını ya da kullanan varsa bizi bilgilendirmelerini rica ederim.

[quote]Açık kod dünyasında Linux kelimesi neredeyse işletim sistemi ile eş anlamlıdır. Ancak sadece Linux’ lar açık kodlu işletim sistemleri değildir, Yahoo gibi dünyanın en büyük web sunucularından biri BSD işletim sistemi kullanılmaktadır.

BSD Nedir?

BSD “Berkeley Software Distribution” nun kısaltılmışıdır. Bu isim AT&T’ nin Research Unix’ in bir uzantısıdır.

BSD işletim sistemi bir kopya değildir. UNIX ‘in atası sayılan AT&T’ nin Research Unix’ inin açık kaynak kodlarından oluşur.

1980’ lerde birçok küçük çaplı işletim sistemi şirketi piyasaya çıktı. Bunların büyük bir kısmı kendi işletim sistemlerini yazmak yerine Unix işletim sistemini lisanslamayı tercih ettiler.

BSD Neden çok yaygın değil?

* BSD programcıları çoğu zaman pazarlama amacı gütmek yerine kendi kodlarını geliştirmek ile ilgileniyorlar

* BSD nin Linux kadar destekçisi bulunmamaktadır.

* Kullanıcılar Linux İşletim Sistemini daha kullanışlı olarak kabul ediyor ve destekliyorlar.

Yukarıdaki bazı sebeplerden dolayı BSD daha az tanınan bir işletim sistemidir.

BSD’ nin Hangi Versiyonları Bulunmaktadır?

Birçok Linux sürümünün aksine açık kaynak kodu olan yalnızca üç tane BSD sürümü vardır. Her BSD projesi kendi kod ağıcına ve çekirdeğine sahiptir.

FreeBSD: FreeBSD yüksek performans ve son kullanıcılar için kullanım kolaylığı amacını güder. ISS firmaları için favori işletim sistemidir.

NetBSD: Azami seviyede taşına bilirlik hedefler. Sade bir tasarıma sahiptir. 50 den fazla farklı işlemci mimarisini desteklemektedir. NASA’ ın uzay çalışmalarında da kullanılmaktadır. Intel olmayan donanımlar için iyi bir seçimdir.

OpenBSD: OpenBSD güvenlik ve kod güzelliği hedefler. Yedi yıldan fazla süredir sadece 1 tane etkili güvenlik açığı bulunabilmiştir. Borsa ve bankalar gibi güvenliğin ön planda olduğu önemli merkezler tarafından kullanılmaktadır.

FreeBSD İle Neler Yapılabilir?

FreeBSD mükemmel bir sunucu işletim sistemi olmanın yanı sıra çok güzel bir masa üstü bilgisayarı işletim sistemidir. Diğer işletim sistemleri ile yapabileceğiniz birçok şeyi FreeBSD ile de yapabilirsiniz. Örneğin:

* İnternette gezinebilirsiniz

* DivX seyredebilirsiniz

* MP3 dinleyebilirsiniz

* E-Mail alıp gönderebilirsiniz

* PDF dokümanlarını okuyabilirsiniz

FreeBSD Kullanan Bazı Kuruluşlar

 Yahoo

 Apache

 Sony Japan

 Netcraft

 Newyork Internet

FreeBSD İşletim Sisteminin Kurulumu

İlk defa bir Unix işletim sisteminin kurulumu, insanın ne ile karşılaşacağının belli olmadığından zor olarak görülebilir. Çoğu bilgisayarda FreeBSD kurulumu esnasında herhangi bir donanım sorunu yaşanmamaktadır. FreeBSD, Linux veya Windows gibi işletim sistemleri ile birlikte çalışabilir. FreeBSD kurmak için diskte boş bir partition olması yeterlidir. Aynı bilgisayara Windows, Linux ve FreeBSD işletim sistemleri kurulacak ise; öncelikle Windows, daha sonra Linux ya da FreeBSD kurulması tavsiye edilmektedir. [/quote]
detaylı bilgi için
[code]http://www.cozumpark.com/blogs/linux_unix/archive/2008/04/17/freebsd-letim-sistemi-kurulumu.aspx[/code]