Jump to content

Bu Biosda Sata Denetleyıcısı Nerde

asizemheri
 Share

Recommended Posts

[quote name='asizemheri' date='09 Ocak 2011 - 20:14 ' timestamp='1294604656' post='941133']
advanced de tam olarak nerde ben bıyer buldum bıos falan yazıodu orayı denedım olmadı ?
[/quote]

Cofigure Sata As [AHCI]

Sata Mode [AHCI]

Sata Options [AHCI]

diye bir bölüm vardır. Advanced deki seçenekleri gez tek tek.

Edited by himmgarip

[quote name='asizemheri' date='09 Ocak 2011 - 20:18 ' timestamp='1294604925' post='941140']
advanced de on chıp sata bot room var orası enabled dı dısabled yapdım açılmadı ordanmı bahsedıosun acaba dedıgın şeyler yok orda aradım da
[/quote]

Hayır ondan değil. Advancedin resmini at bi buraya..

IDE Configuration da olabilir.

Sata/Raid AHCI Mode olabilir.

Edited by himmgarip

Uzman bilgin yoksa biosu faazla karıştırma derim.Sata denetleyıcısıni acıp ne yapmak istiyorsun bir genel açıklama yapmamışsın açtığın konuda.Oraları faazla karıştırırsan pc ya açılmayabilir yada donanımda sorunlarla karşılaşabilirsin.Vermiş olduğun resimde gördüğüm kadarı ile HDD in ve DVD rom düzgün görünüyor,yanlız en üste bulunan flopiy sisteminde yoksa onu disabled yap,zira günümüzde filopy artık kullanılmıyor.Başaka bir şeyleri karıştırma derim.

[quote name='mucit41' date='09 Ocak 2011 - 20:30 ' timestamp='1294605610' post='941150']
Uzman bilgin yoksa biosu faazla karıştırma derim.Sata denetleyıcısıni acıp ne yapmak istiyorsun bir genel açıklama yapmamışsın açtığın konuda.Oraları faazla karıştırırsan pc ya açılmayabilir yada donanımda sorunlarla karşılaşabilirsin.Vermiş olduğun resimde gördüğüm kadarı ile HDD in ve DVD rom düzgün görünüyor,yanlız en üste bulunan flopiy sisteminde yoksa onu disabled yap,zira günümüzde filopy artık kullanılmıyor.Başaka bir şeyleri karıştırma derim.
[/quote]

yok yok bılgım varda bıosda o bölümü bulamadım bıosu bıle guncelledım onda korkmadıysam bundada korkmam :) floopy var kullanıyorum bazen ya bende sata harddısk varda onu bıturlu gorduremedım makınaya ona ugrasıyorum kapalı sanırım bıosda

[quote name='himmgarip' date='09 Ocak 2011 - 20:21 ' timestamp='1294605106' post='941143']
Hayır ondan değil. Advancedin resmini at bi buraya..

IDE Configuration da olabilir.

Sata/Raid AHCI Mode olabilir.
[/quote]

http://img193.imageshack.us/img193/8486/09012011005o.jpg buyur kardes buda advanced in resmı dediklerin yok bı bulamadım .:s

Edited by asizemheri

[img]http://img232.imageshack.us/img232/5038/09012011004.jpg[/img]

Yukarda verdiğin resime bakarsan HDD ni sağlıklı bir şekilde biosta ayaralı olmuş olarak göreceksin.Samsung 320 gb HDD sisteminde var gördğüm gibi.Formatta HDD gözükmüyormu yada pc boot açılış ekranında HDD in görünmüyormu.Şu hali ile sağlıklı sistemin var sorunsuz kullanabilirsin.

problem o deıl kardes onlar normalde elımdekı yanı şu takılı olan samsung 320gb harddısk sata bölümüne takınca çalısmıyo ide takılı suan onu görüyorsun sen ben sata ıle baglamak istiyorum oyuzdden araşdırıyorum sata bölümünü bıosda

Biosta görünüyor olabilir arakdaşın problemi açılışta görmemesi.
Arkadaş sata yı ide göstermek istiyor dicektim tam tersiymiş :)

PCI / PLUG AND LAY SETUP bide onu bul dene başka bi yer yok bu biosta:)

Edited by himmgarip

[quote name='himmgarip' date='09 Ocak 2011 - 20:49 ' timestamp='1294606743' post='941169']
[/quote]

yok usta :) benı yanlıs anladınız heralde diorumkı elımde sata harddısk var onu sata olarak anakarta takdıgımda hiçbişekılde görmüyor bı aparat var onunla ıdeye cevırdım kullanıyorum suan bnm amacım o sata nıye takılınca anakart görmüyor bıos falanda güncel daha once calısıyordu bırden oldu ıdeye cevırdım sımdıde satayı takıp calısdırmak istiyorum sorununu çözüp disk de saglam tek istedıgım bu bıosda nerde bunun ayarı yanı ıde sata gösderme bolumu ben bulamadım

[quote name='himmgarip' date='09 Ocak 2011 - 20:49 ' timestamp='1294606743' post='941169']

PCI / PLUG AND LAY SETUP bide onu bul dene başka bi yer yok bu biosta:)
[/quote]

malesef o pcı/plug..... da yok

Pc inde bulunan HDD ni ide/sata ceviricisinden çıkart ve normal bir şekilde sata slotuna tak ve bios advanced ayaralarında alttaki resime uygun ayarları bul orda gördüğün ide kısmına klavyenle tıkla açılan pencerede ide yi sata yap bakalaım sorun çözülmüş olacakmı.Dene.

[img]http://img83.imageshack.us/img83/7033/ce69hj.jpg[/img]

Daha önce ide bağlantı yaptığın soketi slotundan çıkarmayı unutma,normal sata kablolarını hdd ne tak öte uçlarınını mb ye takmayı unutma,güç kablosu dahil.Restat at pc açılmasını bekle belki otomatik görür yada dediğim gibi yukardaki resme uygun ayarları bul ide ye tıkla raid yap f10 la çık.Sistemin açılacaktır,sonucunu burda paylaş.

[quote name='mucit41' date='09 Ocak 2011 - 21:23 ' timestamp='1294608782' post='941194']
Daha önce ide bağlantı yaptığın soketi slotundan çıkarmayı unutma,normal sata kablolarını hdd ne tak öte uçlarınını mb ye takmayı unutma,güç kablosu dahil.Restat at pc açılmasını bekle belki otomatik görür yada dediğim gibi yukardaki resme uygun ayarları bul ide ye tıkla raid yap f10 la çık.Sistemin açılacaktır,sonucunu burda paylaş.
[/quote]

mucit41 bu amibios larda o verdiğin resimdeki gibi bir bölüm yok. Onboard Device Configuration diye bir bölüm var oradan giriyorsun.OnChip Sata Boot Rom dan değiştiriyorsun.

[quote name='himmgarip' date='09 Ocak 2011 - 21:28 ' timestamp='1294609137' post='941197']
mucit41 bu amibios larda o verdiğin resimdeki gibi bir bölüm yok. Onboard Device Configuration diye bir bölüm var oradan giriyorsun.OnChip Sata Boot Rom dan değiştiriyorsun.
[/quote]

o dedıgın yerde sadece enbaled dısabled var deişdirme şansımız yok orda