Jump to content

Asus K52Jc-Ez248R Ekran Kartı Sorunu

adam4545
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Asus k52jc-ex248r model pc yi arkadaşım yeni aldı. Ama geldiğinde directx tanı araçlarınlarından ekran kartı bölümünde baktık. Normalde üzerinde Nvidia Geforce G310 M ekran kartı takılı, ama onboard olarak gelen intel yongasını görüyor. Nvidia driver tekrar indirip kurduk olmadı, format attık olmadı, aygıt yöneticisinde intel yonga driverını kaldırıp denedik ama bir türlü nvidiayı devreye sokamadık. Sizce ekran kartında mı sorun var. İlgilen arkadaşlara teşekkürler.

bazı laptoplarda(harici ekran kartı olanlar) intelin ob ekran kartıda devrede oluyor..amaç güç tüketimini azaltmak..örneğin pil de kullanılırken intel devreye giriyor,fişte oyun oynarken vb ise harici olan..nasıl anlarım derseniz 3d bir oyun açın..örneğin fifa,nfs vb(son dönemlerden)..düzgün oynayabilirseniz nvidia nın devreye girdiğini anlarsınız..sizinkide kesin böyledir demiyorum ama büyük ihtimal böyledir..dx tanı aracınada pek güvenmeyin

3 gb ram var pc de. Ama çözümü buldum sanırım nvidia ayarlarından, programları gpuya devretme özelliği var ordan pes 11'i ekledim bu şekilde çalıştı. Ama her kurduğum oyun için bunu tekrar etmeliyim sanırım başka çöüm bulamazsam.

çift ekartı olmasın bi intel gma bide nvidia masaüstünden geçiş yapılıyo ben bikaç pcde gördüm ama onlar ati idi biri yüksek performanslı GPU diğeri pile geçildiğinde başlayan güç tasarruflu GPU yani intel Microsoft gameste bile kasıyo o GMA lar masaüstünde sağ tıklayınca değiştirilebilir grafikler seçeneği varmı bak ordan ayarlanır yoksa zaten bi gariplik var bu durumda

• 2 ay sonra...

saçma sapan bir teknoloji bu şekilde olduğunu bilsem asla almazdım bu bilgisayarı forumlarda yazan bütün yolları denedim ama bilgisayarı direk nvida dan açamadım. inteli iptal etmekte mümkün olmuyor. ne yapayım güç tasarrufunu onun için zaten power4gear diye proğram koymuşlar. verilen paraya yazık atiden şaşmıcakmışım onu anladım..

• 7 ay sonra...

arkadaşlar asus driverden bios bölümüne gelin. oradan 205 yazanı tıklayıp indirin.daha sonra rardan çıkarıp usb belleğe kopyalayın.ondan sonra bilgisayar açılırken f2 basarak biosa girin advange gibi bir sekme var en üstteki yeri tıklayın.ondan sonra açılan pencere de usb nin içindeki bios 205 sürümüne tıklayın.bios güncellenecektir.bu işlemleri yaparken bilgisayarınızın fişi takılı olsun ve internete bağlı olsun(kablolu bağlantı)ondan sonrada nvidianın sitesinden ekran kartı modelini seçerek örn nvidia 300m(notebook) 310m olanlar için... işletim sisteminizide seçerek doğru birşekilde yükleme yapın.ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.ardından masaüstünde sağ tıklayın nvidia kontrol paneline girin 3 d ayarlarından yüksek performanlı nvidia işlemcisini seçin veya program seçerek te olabilir.ben de de aynı sorun vardı bunu yapınca oldu ve pes 2012 yi rahatça açtım...bir teşekkürü çok görmeyin artık...

[quote name='adam4545' date='14 January 2011 - 20:25 ' timestamp='1295036755' post='944250']
Arkadaşlar Asus k52jc-ex248r model pc yi arkadaşım yeni aldı. Ama geldiğinde directx tanı araçlarınlarından ekran kartı bölümünde baktık. Normalde üzerinde Nvidia Geforce G310 M ekran kartı takılı, ama onboard olarak gelen intel yongasını görüyor. Nvidia driver tekrar indirip kurduk olmadı, format attık olmadı, aygıt yöneticisinde intel yonga driverını kaldırıp denedik ama bir türlü nvidiayı devreye sokamadık. Sizce ekran kartında mı sorun var. İlgilen arkadaşlara teşekkürler.
[/quote]
Arkadaşım dünde ben aynı senin gibi çok uğraştım asusun kendi sitesine gir otomatik driver bulma var onu çalıştır kendisi bilgisayarının modelini buluyor enson güncelini indirip kur hem invidiayı hemde inteli ben öyle çözdüm ınvıdıadan indirilenleri kabul etmedi

aygıt yöneticisinde aygıtı görebiliyorsanız sorunsuz kurulmuş demektir. forumda daha yeni bir arkadaşında aynı sorunu var birde buraya bak:

[code]http://www.tnctr.com/topic/180264-cift-ekran-karty-sorunu/[/code]

Edited by erpol

nvidianın sitesinden ekran kartı modelini seçerek örn nvidia 300m(notebook) 310m olanlar için... işletim sisteminizide seçerek doğru birşekilde yükleme yapın.ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.ardından masaüstünde sağ tıklayın nvidia kontrol paneline girin 3d ayarlarından yüksek performanlı nvidia işlemcisini seçin veya program seçerek te olabilir.ben de de aynı sorun vardı bunu yapınca oldu ve pes 2012 yi rahatça açtım.