Jump to content

İşlemci,ram Ve Ekran Kartı Tavsiyesi

ahmetcanars
 Share

Recommended Posts

Merhaba.2008de carrefoursadan crea pc aldım ama 2 yıl sonra aklım başıma geldi.Sistem artık düşük geliyordu 2010 oyunlarını oynayamıyordum hatta fifa 2008i bile zor oynuyordum kasa kasa bir oyun açacak zaman 5 dkda anca açılıyordu oyun.işletim sistemin windows 7 ultimate en iyisi ben sadete geleyim sistem özellikleri şöyle:
1gb ddr2ram
intel atom n470 800 mhz 1.6ghz(çift çekirdek)
Intel(R) 82945G Express Yonga Kümesi Ailesi (Microsoft Corporation - WDDM 1.0) 256 mb ekran kartı
işlemci, ekran kartı ve ram olarak ne önerirsiniz.
geçenlerde hepsiburadada 2 gb ddr3 1333 mhz kingston ram görmüştüm 97 tl idi sanırım.kingstonun ürettiği ramler sorun çıkartıyormu? Kingston
daha ucuzuma geldi tavsiyelerinizi esirgemeyin :D

Senin izdırabın ATOM işlemciden isterse atom 10 cekirdek olsun 10W enerji tüketmek için tasarlanmıs netbook işlemcisi o oyun performasnı vermez. bana sorarasan kasanda yer varsa AMD x3 işlemci(140TL) bi tane cekirdek acan ana kart(100tl) 2 gb ddr3 ram (50TL) al paran kalırsa da ii bi ekran kartı al 150 tl falan fifa mifa öttürsün. fifa grafikleri hafif bir oyun kaldırmıyorsa işlemci kaldırmıyordur jannımca. sadece işlemci veya sadece ram değiştirmek de çözüm olmayabilir cünki bir sistemde hızı en yavas olan donanım belirler

[quote name='ahmetcanars' date='15 Ocak 2011 - 09:10 ' timestamp='1295079606' post='944510']
kardeşim zaten desteklemesede olur bana 4 gb ddr2 bile olur okuldaki bilgisayar öğretmenine sordum.ddr3 biraz daha performans bakımından daha iyidir ddr2den dediği için ddr3ü tavsiye edermisiniz yazdım.
[/quote]

bende şu an kingston 2 gb ddr3 1333mhz kullanıyorum şimdilik bi problem ama ramlar genelde pek sorun çıkarmaz arkadaşım o konuda kaygısız ol ;)

valla kasayı hiç açmadım yer varmı yokmu bilmiyorum.kasaın ardında bir plastik var açmayınız diyor.sordum teknik servise bue diye onu eğer açarsan garantin iptal olur dedi.zaten yeni pc toplayacam.oyuncu kasa filan alıcam ama hayırlısı.bugün varız yarın yokuz

ya sistem açılış hızı harika win 7 ultimate var kaspersky pure var bilgisayar 7-8 snyede açılıyor.üstelik modifiyeli win 7.

Edited by ahmetcanars

hepsiburadada anakartlara bakarken gigabyte anakart gördüm 2200 mhz 6 çekirdek destekli blu-ray destekli çift bios koruması filan intel i7 işlemci desteği var 2x usb 3.0 2x usb 2.0 giriş filan var önerirmisiniz 457 tl linki aşağıda
http://www.hepsiburada.com/Liste/gigabyte-ga-x58-usb3-intel-x58-express-ddr3-2200mhz-soket-lga1366-anakart/ProductDetails.aspx?productId=bd56592&categoryId=152

1750 FİLAN BÜTÇEM VAR elimde sonicgear tatto303 3+1 speaker+bas reflexs hopörler var 17 lcd crea ekran var a4tech slim klvye var crea mouse var.üstelik zaten yeni kasa alıcam şunlardan birini almayı düşünüyorum ama karar veremedim daha:
http://www.hepsiburada.com/Liste/gmc-k1-kasa/ProductDetails.aspx?productId=bd70900&categoryId=1013
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.hepsiburada.com/Liste/aerocool-x-predator-730w-full-tower-2x23cm-fanli-siyah-oyuncu-kasasi-ae-xpr-730/ProductDetails.aspx?productId=bd100556&categoryId=1013
--------------------------------------------
http://www.hepsiburada.com/Liste/dark-falcon-seffaf-pencereli-high-power-850w-4-fanli-full-siyah-oyuncu-kasa-dkchfalcon850bbap/ProductDetails.aspx?productId=bd100544&categoryId=1013
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.hepsiburada.com/Liste/dark-racer-600w-seffaf-panelli-ve-19cm-fanli-oyuncu-kasa-dkchracer600bbap/ProductDetails.aspx?productId=bd84570&categoryId=1013
--------------------------------------------------------------

ram olarak 2x4 gb ddr3 2000 mhz ram beğendim.
http://www.hepsiburada.com/Liste/ProductDetails.aspx?categoryid=47&productid=bd100442

arkadaşım mevcut olarak gösterdiğin fiyata çok güzel makina kurulur ama sen oyun oynucam diyosan yukarda arkadaşların dedği gibi AMD işlemcili bir sistem kur oynamıyacağın oyun kalmaz emin ol bundan... ve sonrası sana bir AMD kullanıcısı olarak önerim şöle olur kaba taslak olarak ;
AMD X6 bir işlemci
ve Sapphire 790 yada 890FX li bir anakart
dediğin gibi 2x4Gb ddr3 bir kingston yada Hi-Level bir ram tabiki soğutuculu olması daha iyidir
ve tabiki amd'yle tam uyumlu bir ekran kartı yani ATİ..
ekran kartı ise güzel bir ati HD 4870 yada 5870 256bit bir ekran kartı
güzel bir power ve soğutması iyi bir kasa bu coolermaster olur farketmez

eğer kafana yattıysa tam özellikleriyle yazim sana

not: bu sistemle full görüntüde oynamıcağın oyun yok ve her şeyide yaparsın....

kardeşim ben şu sebepten dolayı 8 gb ram 6 çekirdek istedim:modifiye win 7 yapıyorum kendime ama şuan 1 gb ramim var 6 çekirdek le daha rahat çalışmamı yapar daha sorunsuz olur diye biraz fazla özellik istedim.
EDİT:// Yazmayı unutmuşum birde alacağım kasada 850 w fan olacak zaten 4 tane 850wluk yeterde artar heralde xD birde amd ile her oyun oynanır demişsinizde intel i7 ile bunları oynayamazmıyım acaba şüphelendim acaba intel i7 oynatmazmı diye cevabınızı bekliyorum

Edited by ahmetcanars

kardeşim oynanmaz değil oynanır ama amd deki kadar full ve performanslı oynayamazsın çünkü i7 de 3 doğal 3 sanal çekirdek var ama amd de 6 tane doğal çekirdek var yani daha başarılı bir işlemci şunuda sölim burda amacım tartışma konusu oluşturmak değil arkadaşa oyunlarda daha çok kaliteli kullanması için bir donanım önerdim bu kadar kimse intel iyi amd kötü yada tam dersi olayına girmesin lütfen burdaki olay tamamen sistem önerisi ve şunuda sölim arkadaşım sana önerdiğim sistemle herşeyi layıkıyla yaparsın emin ol bundan paranda uygun zatn sana sadece bunu toplayıp biraraya getirmek kalıyor iyi günler...

Kararımı Verdim Arkadaşlar İşte Toplayacağım Bilgisayar:
Kasa:Dark Falcon Şeffaf Pencereli High Power 850W 4 Fanlı Full Siyah Oyuncu Kasa
Ram:Ocz Platinum Edition 8GB(2x4GB) 2000MHz DDR3 Low Voltage Dual Bellek Kiti
Anakart:Gigabyte GA-890FXA-UD7 AMD 890FX DDR3 1866(OC) Soket AM3 Anakart
HDD:Seagate 2TB XT 64MB Sata 6GB/sn Sabit Disk
Monitör:Acer T230Hbmidh 23" 2ms (Analog+DVI+HDMI) Hoparlör (Dokunmatik Ekran) Wide Screen LCD Monitör
Ekran Kartı:Asus Nvidia ENGTX570/2DI/1280MD5 1280MB 320Bit GDDR5 (DirectX 11) PCI-E 2.0 Ekran Kartı
İŞLEMCİ:Amd Phenom II X6 1075T 3,0 Ghz Soket AM3 İşlemci

DÜŞÜNCELERİNİZİ BEKLİYORUM.

Edited by ahmetcanars

[quote name='ahmetcanars' date='17 Ocak 2011 - 15:31 ' timestamp='1295278903' post='946081']
kardeşim şu anakart ve işlemci seçiminde kafam bulanık biraz :s anakartta umd7 890fx diyor sçetiğim işlemcide Amd Phenom II X6 1075T 3,0 Ghz Soket AM3 İşlemci sadece ghz ve am3 soket kısmı tutuyor uyumsuzluk olrusa diye korkuyorum valla.
[/quote]
merak etme kardeşim orda sadece genel bi bilgi vermiş phenom ztn 4 ve üstü ikinici nesil bir işlemciyi temsil eder yani bir sorun teşkil etmiyor anakart yani anakartın kılavuzunda phenom II yazıyorsa bu butn phonem II işlemcileri yani X4 veya X6 hepsini kapsıyor ve kullanabilirsin anlamını taşıyor ;)

Edited by üye01