Jump to content

Yıldız Topolojisi

tello_14_bjk
 Share

Recommended Posts

Barış ben gittim döndüm.
Tello sen öğrenmedinmi bunları. Yıldız topolojisi en basit network altyapısıdır kardeşim. Na buyur sana görsel. Ortadaki hubda boş bir portu diğer labınızın hubına bağla al sana iki lab arası yıldız topolojisi

[img]http://networkinghomecomputer.com/images/star-topology.png[/img]

[quote name='faydasiz009' date='16 Ocak 2011 - 13:06 ' timestamp='1295180180' post='945275']
labovaturlarda kacar adet pc olacaksa ona göre herbinaya switch koyarsın(toplama merkezi),bina içine cad5 binalar arasına ise cad6 kablo döşenir .binalar arası en fazla 100 metre ise böyle yapılır en basitinden.
[/quote]

Bina içi CAD5 binalar arası CAD6 mı ... Bak birşey daha öğrendim görüyonmu :glare:

[quote name='tello_14_bjk' date='16 Ocak 2011 - 13:09 ' timestamp='1295180394' post='945277']
Tapoloji abi tmmm yanlış yazmışım yaa :D

resimli anlat abi kafam karışıo benim :D
[/quote]

Yanlış yazmamışsın doğru yazmışsın :D TO-PO-LO-Lİ :dribble:

Yukarıda verdiğim örnekteki gibi kardeş. İki tane düşün ondan.
Birisi birinci lab diğeri ikinci lab olsun.
Her labda bu şekilde hubdan pcye olmak suretiyle bağlantıları yaptınız.
Sonra iki lab arasına bir kablo çekip b tipi çakıyorsunuz. iki ucunu hubınızdaki boş bir porta takıyorsunuz.
Bukadar.

Ekleme
[quote name='faydasiz009' date='16 Ocak 2011 - 13:15 ' timestamp='1295180741' post='945280']
hoca böle anlattı. yanlışmı acaba böle dedini hatırlar gibiyim
[/quote]

Hocalar her yeni çıkan teknolojiyi diğerinden üstün bellediği için bilip bilmeden döktürüyorlar malesef.
Tamam CAD6 içinde silikon fitil barındırır ve açık havada daha iyi dayanır diyelim. Bakır oranı ve metre başına düşen burgu sayısıda kablonun Hz oranını yüksek tutar.
Ama CAD6 yokken açık havada çatır çatır CAD5 çekiyorduk onlara ne oldu diye sormak lazım :) metre önemli değil 100m çekmeden sinyal kaybı oluyor CAD5 de de CAD6 da da
Zaten CAD6 network çektikten sonra standart uç kullanamıyorsunuz. İçindeki damarlar uca oturmuyor. PatchPanel (ama CAD6 için olanından) kullanmak gerekiyor sağlıklı bir hat için.
Lablar arasında çok mesafe yoksa çek CAD5 hiç kasma. Zaten mesafe olsada CAD6 bile çeksen araya hub şart oluyor.

Edited by OzgrGvnc

[quote name='tello_14_bjk' date='16 Ocak 2011 - 13:21 ' timestamp='1295181103' post='945286']
Resimli anlatamaz mısın abi :D 5 dk da :(
[/quote]

[img]http://www.torrenturkey.com/pic/smilies/sick.gif[/img]

[img]http://img146.imageshack.us/img146/11/yildizv.jpg[/img]

Mavi olan iki lab arasındaki kablo.

Token ring teknolojisi, bir ring topolojisi içinde uygulanmaktadır. Aslında, fiziksel
olarak kullanılan topoloji bir star topoloji olmasına rağmen, merkezdeki cihazın yapısı
nedeniyle, veriler sanki kapalı bir zincir üzerinde dolasıyormus gibi hareket eder.Bugün günümüzde kurulu birçok Token Ring network 16 Mbps hızındadır.genellikle UTP kablo kullanılır. Network üzerindeki istasyonlar bir güçlendiriciye (concentrator) bağlıdır. Bu güçlendirici birime MAU (Multistation Access Unit) denir.

MAU'ları çoğu aktif hub olarak adlandırılır. Bu özellik hub üzerindeki herbir çıkışın bir repeater gibi çalışmasını sağlar. Birçok Token Ring network'te Ethernet'te olduğu gibi UTP kablı ve RJ-45 konnektörü kullanılır.

TOKEN RİNG TOPOLOJİSİ
Token Ring network'ler bir yıldız yerleşim biçimi olarak kurulurlar. Bilgisayarlar merkezi bir hub'a bağlanırlar. Ancak bilgisayarlar bir halka üzerinde yerleşmiş gibi birbirleriyle ardışık iletişim kurarlar. Buna mantıksal olarak halka denir.

benimde pek bilgim yok bununla ilgili kardeş ama biraz araştırdım yazıda dedigi gibiyse eger bizim önceki verdigimiz şekille aynı ama switch cihazı farklı