Jump to content

Harddisk Bölümleme

xmode
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Benim harddıskımde C 60 gb D ise 230 Gb

C Sürücüm full doldu program vs. yukleyemıyorum d bolumunde 50 gb'ta yakın bos yerım var.

Bu bos yeri C'ye eklemek ıcın ne tür program kullanmam gerekıyor ?

Biraz Anlatlım yaparsanız sevinirim.

[quote name='himmgarip' date='24 Ocak 2011 - 00:47 ' timestamp='1295823460' post='950572']
Yedek alıp formatlayarak diski boyutlandırabilirsin... :) :facepalm:
[/quote]

Yedek alıp format atmam ımkansız

Yedek en azından 200 gb :)

Elimde 16 gblık usb ve 320 lık harddıskten baska bırsey yok :D

[quote name='F@rZa' date='24 Ocak 2011 - 01:32 ' timestamp='1295826164' post='950601']
partitionmagic ile bu işlemi gerçekleştirebilirsin. Fakat bazen C sürücüsünde nadirde olsa işlemi gerçekleştirirken hata veriyor yada bana hep öyle denk geldi.
[/quote]

[color="#006400"][b]aynen arkadaşın dediği gibi yapabilirsin partitionmagic ile ama nolur nolmaz sonuçta oda bi program hata verme veya bazı şeylerin yanlış gitme olasılığı var...

en sağlamı yedek alman bence saygılar...[/b][/color]

Elımde 16 GbLık usbden baska bır verı atabılıcegım yer yok. o yuzden soruyorum. Daha demin 200.391 Gbtı sımdı 219 Gb oldu :)

Bakalım baska kısıler ne diyecek

Yarına 100 tane dvd ve bır soguk su alıcam gıbı gorunuyor :D

Diskine format atmadan boyut değiştirmen mümkün.
Paragon Partition Manager
yada
Symantech Partition Magic
gibi iki alternetif program var. Basit bir şekilde verilerin zarar görmeden partitionları düzenliyebilirsin.
Şunu unutma her işlemin olduğu gibi bununda riski vardır. Bilgisayarda bu işlemi yaparken başka program çalıştırmamaya dikkat et.
Bilgisayar işlemi tamamlamadan kilitlenir yada elektrik kesilirse 200 GB arşivinin üstüne soğuk su içersin.

Bu tip (sistem bölümüyle alakalı) bölümleme işlemlerin windows üzerinden yapmak sakıncalıdır. Bunun için ilgili bölümleme programının kendi sistemiyle pc başlatılmalı!
Tabi windows üzerinden kullanılcak partition programlarının sizin windows için uygun olup olmadığınıda dikkat etmek lazım.
Partition Magic programının, hatırladığım kadarıyla vista & win7 için desteği yoktu! (Bu sistemlerde sorun çıkarması muhtemlel)

Ben bu tip işlemleri çok sık yapıyorum. Kullandığım program eski dostan çalışan Acronis Disk Director.
Ve şuana kadar önemli bir sorun yaşamadım. Hiren BootCD nin eski versiyonlarında ADDS mevcuttu!