Jump to content

Adalet ve Tevazu

necmeddin

Recommended Posts

ADALET VE TEVAZU

Emevi halifelerinin büyüðü Ömer b. Abdülaziz Hazretleri, devlet baþkanlýðý sýrasýnda kul hakký ve sosyal adalet hususunda çok titiz davranýrdý. Gece çalýþmalarýnda ayrý iþlere tahsis ettiði iki kandili vardý. Bunlardan birini kendi özel iþleriyle ilgili notlarý yazarken kullanýr, öbürünü ise devlet ve millet iþleriyle ilgili yazýþmalarda kullanýrdý. Halife, birden fazla gömleði olmayan, varlýksýz biriydi.

Yakýnlarýndan birisi Ömer b. Abdülaziz'e bir elma hediye göndermiþti. O da elmayý biraz kokladýktan sonra sahibine geri gönderdi. Elmayý geri ******üren görevliye þöyle dedi:

- Ona de ki, elma yerini bulmuþtur.

Fakat görevli itiraz edecek oldu:

- Ey müminlerin baþkaný! Rasulullah Aleyhisselâm hediye kabul ederdi. Bu elmayý gönderen de senin yakýnlarýndandýr.

Halife cevap verdi:

- Evet ama, Rasulullah s.a.v.'e verilen hediye idi. Bize gelince, bize verilen hediyeler rüþvet olur.

Valilerin maaþlarýný çok bol verirdi. Sebebini þöyle açýklardý:

- Valiler para sýkýntýsý çekmezler, bütün ihtiyaçlarý karþýlanýrsa, kendilerini halkýn iþlerine vakfederler.

Bir gece halifenin yanýnda bir misafiri vardý. Kandilin yakýtý tükenmiþti. Misafir dedi ki:

- Hizmetçiyi uyandýralým da kandilin yaðýný koyuversin.

- Hayýr, býrak onu uyusun. Ben ona iki ayrý iþi yaptýrmak istemem.

- Öyleyse ben kalkýp kandile yað koyayým.

- Olmaz, misafire iþ gördürmek yiðitlikten sayýlmaz.

Kendisi kalktý, kandilin yaðýný koyup yerine döndü ve þöyle dedi:

- Ben kalkýp iþ yaparken de Ömer'dim; gelip oturdum, yine ayný Ömer'im.

Ýki buçuk yýllýk halifelik döneminde Ýslâm aleminde adaleti hakim kýlmýþtý. Büyük dedesi Hz. Ömer r.a. gibi adalet ve basiret sahibiydi. Henüz kýrk yaþlarýnda iken onu çekemeyenler tarafýndan bin dinar altýn para karþýlýðýnda hizmetçisi eliyle zehirlenmiþti. Hizmetçisi suçunu itiraf ettiðinde, Ömer b. Abdülaziz, paralarý adamdan alarak devlet hazinesine koymuþ, kendisini serbest býrakmýþ, öldürülmekten kurtulmasý için de kaçmasýný söylemiþti...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...