Jump to content

Ekran Kapanıyor

{REiS}
 Share

Recommended Posts

[b]Selam Bilgisayarımı her açtığımda daha işlemci dahi ısınmadan, sadece ekran görüntüsü gidiyor.Bazende reset atıyor kapatıp tekrar açtığımda bir daha hiç sorun olmuyor günlerce kapatmasam bile sorun olmuyor..Sadece ilk acılışta ya reset atıyor yada ekran gidiyor.Monütörde power var,pc calişiyor hdd falan sadece ekran gidiyor bazende reset atıyor ama bikere yapıyor ...[/b]

[b]Pc bilgilerim
-----------------
İşletim Sistemi Adı Microsoft Windows 7 Ultimate

Sürüm 6.1.7600 Yapı 7600

Sistem Üreticisi Gigabyte Technology Co., Ltd.

Sistem Modeli G31M-ES2L

Sistem Türü X86-based PC

İşlemci Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.06GHz, 3066 Mhz, 1 Çekirdek, 2 Mantıksal İşlemci

BIOS Sürümü/Tarihi Award Software International, Inc. F8, 05.02.2009
SMBIOS Sürümü 2.4

Donanım Soyutlama Katmanı Sürüm = "6.1.7600.16385"

Yüklü Fiziksel Bellek (RAM) 2,00 GB

Toplam Fiziksel Bellek 2,00 GB

Kullanılabilir Fiziksel Bellek 1,29 GB

Toplam Sanal Bellek 4,00 GB

Kullanılabilir Sanal Bellek 3,06 GB

Disk Belleği Dosyası Alanı 2,00 GB

ekran kartı : NVIDIA GeForce 6600GT[/b]

[b]Oyun falan kurulu değil sadece standart programlar okadar vürüs programı olarak ta "Microsoft Security Client" yüklü[/b] Edited by {REiS}

[quote name='rockerr' date='28 Ocak 2011 - 19:55 ' timestamp='1296237905' post='953114']
genelde ram ahatsıdır ama sanırım yazılım gibi gözukuyor xp le bence devam et win 7 o makına için zayıf saygılar.... t servis
[/quote]
[b]Eyvallah sağolasın önerin için Fakat Win7 çıktığından beri kullanıyorum..Bu olayı Bir aydır falan yapıyor..[/b]

[quote name='Paranovekron' date='30 Ocak 2011 - 13:49 ' timestamp='1296388761' post='954147']
ram leri sok beyaz sılgı ıle pinlerını sıl. ısletım sıstemı ıle alakalı oldugunu dusunmuyorum. Dısklerı bırlestırmeyı dene. olmaz deme her yolu dene. butun baglantıları kontrol et.
[/quote]
[b]Saydıklarını yaptım :) işlemci daha 30 derece bile olmadan ya reset atıyor yada görüntü gidiyor, işin ilginç yanı bikere yapıyor ilk acılışta sonra sorun yok :)))[/b]

[quote name='Paranovekron' date='30 Ocak 2011 - 22:55 ' timestamp='1296421502' post='954426']
Bıos Pılını cıkar 5 dk bekle tak 2 dk bekle sonra pc yı ac default yap ayarları. bunuda dene.
[/quote]
[b]Ayvallah biyosu jamprladım bile yani restledim. Sağolasın ilgin için ...[/b]

[quote name='crazy_hunter' date='31 Ocak 2011 - 00:42 ' timestamp='1296427924' post='954508']
büyük bir ihtimal sorun anakartında sürekli voltaj düşümleri vs olursa bu anartlara zarar veriyor böyle birşey gelmişse başına bundan yapıyor yani düzeltemiyorsun ama bir kere attıktan sonrada pek bişeyler olmuyor .
[/quote]
[b]Mantıklı benim de tahminim o yönde,ama bir ihtimal başka bir sorun mu acaba diye düşündüm ? anakart yenileyecem gibi görünüyor sanırım [/b]

[quote name='crazy_hunter' date='31 Ocak 2011 - 01:03 ' timestamp='1296429210' post='954520']
Şöyle diyeyim arkadaşım o aynı anakart sorunu bendede var,geldi yani bunuda elektirik gelip gitmesi, voltaj düşümleri vs neden oluyor işte.Anakarttan oluyor o şekilde kullanılıyor ama arada daha çok yapıyor o zaman işte senin için sorun olur.
[/quote]
[b]Benim güç kaynağımda var (voltaj düşmelerini de dengeliyenden) .Mesela bu sabah hiç yapmadı,Kıyamıyorumda ana kartı değişmeye,kontrapi de kaldım ....Temelli ofa çıkana kadar kulanmaktan başka çare yok sanırım.Başka önerileri olan arkadaş ta cıksa Kafam da bir eylem oluşacak,neyse sağlık olsun saol arkadaşım bilgilerin için.[/b]

Edited by {REiS}

[quote name='slkcer' date='31 Ocak 2011 - 14:27 ' timestamp='1296477447' post='954781']
ben bulabilirsen (emanet) başka bir power supply ile dene derim
[/quote]
[b]Yukarda belirttiğim donanıma uygun kaç wat alayım sizce ? üstünde 350wat takılı[/b]

ben direk satın al demiyorum:) sadece birinden bulabilirsen bir dene diyorum..o donanıma 300watt bile çok..eğer olması gereken bir değişim durumu var ise 300-350watt asus,highpower yada aopen psu lara bakabilirsin..frisby,codegen,everest,quake gibi ucuz ve verimsiz markalardan uzak durmanı öneririm.

Edited by slkcer

[quote name='slkcer' date='31 Ocak 2011 - 16:47 ' timestamp='1296485834' post='954883']
ben direk satın al demiyorum:) sadece birinden bulabilirsen bir dene diyorum..o donanıma 300watt bile çok..eğer olması gereken bir değişim durumu var ise 300-350watt asus yada aopen psu lara bakabilirsin..frisby,codegen,everest,quake gibi ucuz ve verimsiz markalardan uzak durmanı öneririm.
[/quote]
[b]Eyvallah sağolasın önerini dikkate alacam yine yol göründü malzemeciye :)) birde senden ricam olacak, ben oyun oynamam bilmemde nasıl oynanır...Bir flatcast radyom bir sitem var, bana lazım olan pc nin hızlı olması okadar. Donanımımı beğenmedin sanırım ben pek anlamam, yukarıdaki donanıma ilave değşiklik yapsam ne önerirsin yada direk yeniden mi yapılandırayım.Eğer yapılandırmam gerekse bana bir donanım listesi yaparmısın ?[/b]

donanımı beğenmediğimden değil üzerinde çok güç isteyecek parça olmadığı için öyle yazdım..ihtiyacına nasıl sistem gider bende bilemiyorum ama anakartın 2-4 çekirdekli coreduo serisi işlemcileri(775pin) destekliyor..genel anlamda hızlandırma için işlemciyi güncelleyebilirsin..ram tek parça 2gb ise 2gb daha ilave edilebilir..oyun performansına yönelik ise işlemci güncellemeye ek olarak ekran kartıda alabilirsin sonuçta anakartın pci16x..kısaca demek istediğim sistemin güncellemeye açık bence komple yenilemeye gerek yok(buradaki konudan dolayı anakartında sorun varsa o zaman başka)..anladığım kadarıyla radyo yayını yapıyorsun..şuanki hali ile işini görmüyormu sistem?

[quote name='slkcer' date='31 Ocak 2011 - 17:27 ' timestamp='1296488236' post='954922']
donanımı beğenmediğimden değil üzerinde çok güç isteyecek parça olmadığı için öyle yazdım..ihtiyacına nasıl sistem gider bende bilemiyorum ama anakartın 2-4 çekirdekli coreduo serisi işlemcileri(775pin) destekliyor..genel anlamda hızlandırma için işlemciyi güncelleyebilirsin..ram tek parça 2gb ise 2gb daha ilave edilebilir..oyun performansına yönelik ise işlemci güncellemeye ek olarak ekran kartıda alabilirsin sonuçta anakartın pci16x..kısaca demek istediğim sistemin güncellemeye açık bence komple yenilemeye gerek yok(buradaki konudan dolayı anakartında sorun varsa o zaman başka)..anladığım kadarıyla radyo yayını yapıyorsun..şuanki hali ile işini görmüyormu sistem?
[/quote]
[b]Yukarda belirttiğim can sıkıcı olaydan başka menunum donanımımdan ....işlemci günceleme nasıl oluyor ? Oyunla işim yok, ekran kartım var zaten yukarda yazdım.Belki çok oluyorum ama şu güncelleme olayını detaylı olarak yazabilirsen bende becerebilirsem yapmak isterim ozaman tek power ile işi çözerim herhalde :) [/b]

bu sorunu çözmeden parça alma derim..güncellemeden kasıt ihtiyacın varsa işlemci almak,ama memnunsan neden alasın ki :) yok illa alacağım dersen pentium dual core(E5000 serisi) yada celeron dual core serisi(e3000 serisi) alabiirsin..isminin celeron olduğuna bakma performanslı işlemcidir..ama dediğim gibi memnunsan hiç para harcama bence,sadece şu soruna yönel..anakartı yada power deneyebileceğin arkadaşın vs yokmu başka makinada denesen

[quote name='slkcer' date='31 Ocak 2011 - 17:49 ' timestamp='1296489581' post='954942']
bu sorunu çözmeden parça alma derim..güncellemeden kasıt ihtiyacın varsa işlemci almak,ama memnunsan neden alasın ki :) yok illa alacağım dersen pentium dual core(E5000 serisi) yada celeron dual core serisi(e3000 serisi) alabiirsin..isminin celeron olduğuna bakma performanslı işlemcidir..ama dediğim gibi memnunsan hiç para harcama bence,sadece şu soruna yönel..anakartı yada power deneyebileceğin arkadaşın vs yokmu başka makinada denesen
[/quote]
[b]Haklısın önce power deneyeyim sonucu yazarım burdan okadar cevap yazdın ama hangi gün dener yazarım bilemem (tamamen duygusal bir durum ):)[/b]

[b]Sorun çözüldü ilgilenen tüm arkadaşlara çok teşekkürler...Sorun kurduğum bir programdan çıktı adı ne derseniz bilemiyorm zira tüm programları sildim soruun çözüldü...Bir deneyeyim dedim oldu sonrada yeniden format atıp devamlı kullandığım programları kurdum hala bir sorun yok ..:)[/b]