Jump to content

Ağ Hakkındaki Genel Sorun

barboyhakan
 Share

Recommended Posts

[color="#4169E1"][font="Georgia"][size="3"]interneti 3 kişi ortak paylaşarak kullanıyoruz
sürekli netten kopuyorum google'de birsey arasam 2.sayfaya geçiş yapamıyorum.
msn bazen acılıyor bazen acılmıyor (sistemsel Değil Bunu biliyorum)
diğer Kullanıcılar Rahat Rahat girdiklerini söylüyor bende sürekli bir sorun son 2 haftadır ? sizce nedeni Nedir
1.Kat
3.Kat (modem burda)
4.Kat (bende Burda)

birde $u sorun var 1.kattaki arkadaş Telefom Bayisinde Calısıyor ve Online Oyunlar oynuyor bildiğim kadarıyla
ben Modemim Arayüz şifrelerini Değiştiriyorum . Adam hepsini Çözüyor tekrardan değiştiriyor hemde Modeme Dokunmadan ? bunu nasıl yapıyor Telekomda görevli kişiler başka seylermi biliyor.
örnek modemin şifrelerini alt kata inip değiştiriyorum diğer gün modem arayüz şifreleri değişiyor
modem sahibi hiç anlamaz bilgisayardan cocukları oyun oynuyor kablolu modem birde ama modemin bu şifreleri nasıl değişiyor anlamadım
kısaca bu internet ve modem hakkında ba$ına byle şeyler gelen varsa fikirlerini paylaşirsa sevinirim .. . [/size][/font][/color]

Hocam Alt Komşuda modem Adam Tövbe Anlamıyor Hiç Cocuklar Kücük bilmezler ben Giriyorum Eve Her Seferde Şifreleyip cIkıyorum . Yani ona Durumu izah Ettim Oda şaşirdi. Gerçekten benimde Aklım almıyor ama Durum Vahiy Sınırları Zorlamak Lazım :) Çözüm Üretin :D

Facebook sayfasında bunu paylaşmışlar

[b] Türk telekom dns sunucularındaki sorunlar yüzünden siteye girmekte sorun yaşayanlar OpenDNS veya Google DNS'leri kullanarak siteye giriş yapabilirler.

208.67.222.222
208.67.220.220
4.4.8.8[/b]

[b]8.8.8.8[/b]

dostum öncelikle sen bağlantındaki kopmalar bence kablondan bunuda net olarak anlamak için
başlat + çalıştır yap
gelen ekrana ping 192.168.1.1 -t bunu yaz ama ordaki ip senin modemin ip siolmaya bilir modemin ip si ne ise onu yaz
bu komut sonsuz ping atar bu ping ekrarnını 1-2 dk kadar gözlemle hiç istek zaman aşımına uğradı yazısı geliyormu ve ping zamanı
örnegin 50ms gibi bir zaman yazar bu değer nekadar düşükse iletişim okadar iyidir ne kadar yüksekse o kadar kötüdür.

modeme gelince telekom kullanıcı adı ve şifresini biliyorsa
mademi reset leyip yaninden kurar ve kendine has arayüz şifresi oluturur bunun dışında
uzaktan modem şifresini kırması bence pek mümkün değil

modem ile senin PC arasındaki kablonun 2 ucundaki RJ-45 jacklerını kes ve yenisini sık
yapmayı bilmiyorsan bilen birine yaptır bence sorunun düzelir eğer uclar değiştiğinde yine ping te sorun yaşarsan
kablonda bir yerde ezilmeden dolayı kopma olmuştur.
ya yeni kablo çakeceksin
Network kablolarındaki 8 uç tan 4 ü ölü 4 ü canlıdır.
soldan sağa 1-2-3-6 canlı uçlar
yani TuruncuBeyaz-Turuncu-YeşilBeyaz-Yeşil
bunları niye anlattıma gelince
eğer kablonda sorun varsa ve değiştiremez isen
yukarıda yazdıklarım canlı uçlar onları ölü olanlar ile değiştirirsin
Örneğin: Soldan sağa sarı çentikler sana bakacak şekilde
Mavi-MaviBeyaz-KahverengiBeyaz-Turuncu-TuruncuBeyaz-Kahverengi-YeşilBeyaz-Yeşil
şeklinde dizip jack ı sıkarsan kabloyu değiştirmene gerek kalmaz
tabiki ölü uç larda kopmadı ise
Umarım yardımı dokunur.

İnternet kafelerdeki kullanılan yöntemi kullanınız.3 kat bir ağdan paylaşım alıyorsunuz sanırım switch ile bu dağılım sağlıyorsanız,lan ayarlarında her kattaki pc için ayrı ayrı tcp/ip ayarlarını yapınız.

Senin pcindeki lan ayarlarınız:
192.168.1.10 üst komşuna burası 192.168.1.11 bir üst komşunkine 192.168.1.12 Bunlar modemlere göre değişir.
255.255.255.0
192.168.1.1
DNS
141.211.144.17
141.211.144.15

Belki bu yöntem sizi bir nebze rahatlatır sanırım.Modem şifre olayına,modeme giriş master şifresini bir başkasının bilmeyen şekilde sende ise modem,modem arayüzünde bulunan modeme net ortamından girilen master şifersini kullanıcı adını değiştir başkaları karıştırmasın.

Kopmalar Kablodan Değil Bunu Biliyorum. Kablosuz Modem Kurdum Kablosuzdan Girmiştim Gene aynı sorun . Neyse $mdilik Kopmuyor DNS girdim ve sorun sadece 2 haftadır wardi.
Kabloda Değiştirdim Yenisini Cakmiştim. Swic Kullanıyordum evde 2 tane pc war onu Değiştirdim Swic olmadan yaptım gene aynı sorun ama şeytan kulagına $mdilik kopmuyor DNS sanırım Etkiledi.

Modem Konusunu Çözecem ama :D Modemle Temas yapmadan modemin arayüz şifresini değiştiriyor.
bir sıralar bende bi proğram vardi byle modemi backup yapıp geri çagıyordun arayüzünü senin belirlediğin sekilde geri geliyordu.hdd satince sildim herseyi $mdi onu ariyorum
bak gene şifre değişmiş :D aksam üstü değiştirdim :D $mdi gene değişmiş
ben eve geldim girdim 1 saat arayla $mdi giremiyorum var var bi şeytan eniği var çözecem ama

Modem ara yüzüne ulaşırken interenet ortamını kullanmıyormusunuz.192.168.1.1 yada 10.0.0.2 gibi adres çubununa yazdıktan sonra şifre penceresi acılmıyormu.Bu acılan penceredeki maste şifreleri herkes biliyor,modem sende ise bu kısımdan modem arayüzüne master şifre ile giriceğin ve modem arayüzünde bu master şifre yazılı yeri bulucağın orda kullanıcı adı ve şifreyi kendi kafana göre yapıcağın ki başkaları net ortamından modem arayüzüne girmesin.Senin kontrolünde olsun.

[quote name='barboyhakan' date='29 Ocak 2011 - 01:06 ' timestamp='1296260215' post='953445']
Resetliyorum 192.168.2.1 Şeklinde Girdiğinde |admin ttnet| giriş yapıyorum sonra şifreyi değiştiriyorum
cok geçmeden şifre değişiyor. bu adam modemin yanına gitmiyor evinden modemin arayuz şifresini değiştiriyor
[/quote]

Sendeki modem ttnetin vermiş olduğu modemdir,şifre verilmez kullanıcıya ki modem arayüzüne girip her hangi bir değişiklik yapılmaması için.Ne yazık modem arayüzüne girişin engellisin devamlı şifre değişimin olur.Modemini ttnetten değil başka yerden alırsan sana özel olur.Sanırım airtikes modem kullanıyorsun anlaşılan.Modemin yanına gitmene gerek yok lan ortamından interenet arayüzünü kullanıp modeme erişim kolay olur,senin modem ttnete ait ve apartman sakini olan ve telekomda çalıştığını ifade ettiğin kişi rahatlıkla modem arayüzüne net ortamından giriş yapar sen de buna müdahale edemezsin.admin:ttnet password:bilinmiyor modem arayüzü giriş kapın sana kapalı hiç bir değişiklik yapamazsın.

Edited by mucit41

[quote name='barboyhakan' date='29 Ocak 2011 - 02:18 ' timestamp='1296260888' post='953450']
evet TR104
Anlamadiğim bu adam bu şifreleri nasıl geri kendisi istediği gibi değiştiriyor
[/quote]

muhtemelen ttnet modeme cd den kurulum sırasında erişebilmek için kendi farklı bir şifre oluşturmuştur bu arkadaş da o şifrey bildiğinden erişip değiştirebiliyordur. telnet arayüzü üzerinden erişip başka kullanıcı adı şifre olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm. kolay gelsin.

[quote name='barboyhakan' date='29 Ocak 2011 - 01:18 ' timestamp='1296260888' post='953450']
evet TR104
Anlamadiğim bu adam bu şifreleri nasıl geri kendisi istediği gibi değiştiriyor
[/quote]

Komşun telekomda çalışıyorsa tüm kapılar ona açık sana kapalı,adam modem telekom şifrelerini biliyor.İkinci şahıslar bunu bilemez.

1- modemi yapılandırdıktan sonra kullanıcı adı ve şifreyi değiş
2-MAC adres filtrelemeye gel 3 kişi kullandıgınıza göre o 3 pc nin mac adreslerini yaz erişime izin ver de
3- modem şifresi kırılmaz adam ya biliyordur yada sen değişmeyi bilmiyorsun veya modemin yaptıgın değişiklikleri kaydetmiyor
4-WPA2-PSK şifreleme kullan

yinede olmuyor diyorsan sen beceremediğin içindir.

Hocam iyi diyorsun t.ederimde
okuduysan diğer yazdıklarımı anlamişsindir az cok tekrar yazım

şifreleri değiştiriyorum Girişteki
Sonra aradan gün geçiyor girmeye calısıyorum girmiyor. şifreler ba$ka. bu modem kafasına göre hareket edip şifre verecek hali yokya
[color="#FF0000"][xml]2-MAC adres filtrelemeye gel 3 kişi kullandıgınıza göre o 3 pc nin mac adreslerini yaz erişime izin ver de[/xml][/color] demişsiniz bunu deniyecem yarın sabah
[color="#FF0000"]4-WPA2-PSK şifreleme kullan [/color] Yönetemi Kablosuz Ağlarda Geçerli diye biliyorum Arayüz Şifresi ilesi varmi ?

[quote name='barboyhakan' date='29 Ocak 2011 - 00:44 ' timestamp='1296258867' post='953436']
[size="7"]mucit41 [/size]

yaa her$eyi geçtim Modemin arayüz Şifresi Kafama Takıldı. Çözemiyorum olayın aslını
[/quote]

TTnet çalışanlarının ttnetin verdiği modemlerin arayüz şifrelerini değiştirmesi çok kolaydır.
Hepside bütün modemlerin(ttnet in verdiği) master şifrelerini bilirler...
Buna pek bi çözüm bulacağını sanmıyorum...

[quote name='barboyhakan' date='29 Ocak 2011 - 01:42 ' timestamp='1296262340' post='953457']
Hocam iyi diyorsun t.ederimde
okuduysan diğer yazdıklarımı anlamişsindir az cok tekrar yazım

şifreleri değiştiriyorum Girişteki
Sonra aradan gün geçiyor girmeye calısıyorum girmiyor. şifreler ba$ka. bu modem kafasına göre hareket edip şifre verecek hali yokya
[color="#FF0000"][xml]2-MAC adres filtrelemeye gel 3 kişi kullandıgınıza göre o 3 pc nin mac adreslerini yaz erişime izin ver de[/xml][/color] demişsiniz bunu deniyecem yarın sabah
[color="#FF0000"]4-WPA2-PSK şifreleme kullan [/color] Yönetemi Kablosuz Ağlarda Geçerli diye biliyorum Arayüz Şifresi ilesi varmi ?
[/quote]

WPA2-PSK şifreleme wireless için kullanılan şifrelemedir... Kablolu bağlantıyla alakası yoktur...

MAC adres filtreleme ise modeme vereceğiniz ıp adreslerinden(Sadece Kullanılan IP ler) başka bir şahsın o modem üzerinden internete girememesidir... Ki wlan(kablosuz bağlantı) özelliğini modemden kapattığınızda bunada gerek yoktur.

Edited by himmgarip

ttnetin ozell bir şifresi olacagını sanmıyorum.

Diğer kullanıcı master yetkilerinde başka bir kullanıcı acıp ondan giriş yapıyor olabilir yada bu arkadaş şifreyi değiştiriyor fakan commit yapmıyor yani şifre o anlık gecerli oluyor modemin elektirği kesildiğinde tüm eski ayaralr geri gelir yani şifre yine admin ttnet olur. Sana tavsiyem kullanıcı ayaralrına gir orda sadece 1 tane master (admin) hesabı oldugundan emin ol (bircok user yetkisinde hesap olabilir user şifreyi değiştiremez. ) butun ayaralrı yaptıkdan sonra commit yapıp modemi resetlemeyi unutma yoksa yaptıgın ayaralr modemin gucu kesilince ucar gider.

Birde akıl edecegini sanmıyorum ama sen şifreyi değişirken ag paketlerini dinliyorsa ( sniff ediyorsa ) modem http kullanır yani şifreli değil şifreni gorebilir. ya modemin guvenli arayuzunden yap (https tum modemlrde olmayabilir) yada o arakdaşın pc si acık olmadından yap saglam olsun

Edited by tnc_tr