Jump to content

Dizüstü Ile Internete Bağlanamama Sorunu

exi23
 Share

Recommended Posts

Merhabalar arkadaşlar. Yeni aldığım hp laptop ile kablosuz ağlara sorunsuz bağlanabiliyorum fakat kablolu ağa bağlanamıyorum. Sürücü problemi yok, işyerindeki kablolu modemden bağlanıyor ama evdekinden bağlanmıyor(işyerindeki modem airties evdeki zyxel). Evdeki modemi switch yardımıyla 3 kişi kullanıyoruz. İşyerindeki modem ise tek pc ye bağlı. Biraz araştırdım mac adresi ile ilgili birşeyler buldum denedim ama yine yok. Bağlanıyor tanımlanıyor diyor ama sonra internet erişimi yok diyor.Bir türlü çözemedim. Yardımcı olabilecek arkadaşlarımdan yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler şimdiden.

Bu arada belirtmeyi unutmuşum sistemim windows 7. Edited by exi23

evdekı modemın driver senın laptop da olmadıgından dolayı olabılır.modemı laptopa bagla daha sonra aygıt yonetıcısıne gır sorun varsa orada soru işareti şeklinde gorunur.

Edited by cix.

[quote name='cix.' date='06 Şubat 2011 - 00:48 ' timestamp='1296950292' post='958325']
evdekı modemın driver senın laptop da olmadıgından dolayı olabılır.modemı laptopa bagla daha sonra aygıt yonetıcısıne gır sorun varsa orada soru işareti şeklinde gorunur.
[/quote]
Hayır malesef arkadaşım belirttiğim gibi sürücüde problem yok. İşyerinde direk modeme bağladığımda çalışıyor bağlantı. Mesele evde modem+switch bağlantısında evdeki pc bağlanıyor aynı kabloyu diğer pc' ye taktığımda çalışmıyor.

[quote name='tutuklu8' date='06 Şubat 2011 - 00:50 ' timestamp='1296950448' post='958328']
usb modemse driver ister ama cat 5 se sorun olmamalı
[/quote]

Normal TTNET' in zyxel modemi ama pc ile arada switch var. Bi yapılandırma gerekiyor ama anlayamadım.
[quote name='ozanaus' date='06 Şubat 2011 - 00:53 ' timestamp='1296950597' post='958330']
[b]elle ip verilmiş olmasın
yada kendin elle ip vermeyi denesen
ve şu dnsleri kullan
212.175.13.113
212.175.13.114[/b]
[/quote]

Yok dhcp tarafından atananı da elle vermeyi de denedim olmuyor malesef. Bir yerde okumuştum switch ile bağlanan makinelerin mac adresi kardediliyor ve daha sonra aynı porttan mac adresi farklı bir pc girmeye çalıştığında internete çıkmasına izin verilmiyor. Büyük bi ihtimalle sorun bu arkadaşlar ama nasıl çözeceğimi bilemiyorum.

[b]switche deılde direk modeme baglamayı denedınmı
sorun tam olark nedir
ip mi almiyor, ünlem işareti mi var
gelen-giden durumu nedir
bi de atanan ipyi verme farklı bir ip ver ama dnsleri de unutma
son olarak farklı bir ag kablosu dene
[/b]

Direk modeme bağladığımda çalışıyor ama sürekli orda kalamam modem komşuda. :)
Gelen yok giden var.
Tanımlanaymayan ağ sorunu. Evet ünlem işareti var
Farklı ip de denedim dns de verdim ama nafile.
Ağ kablosu sağlam olsa gerek neden diyeceksin aynı kablo ile masaüstü bilgisayarım bağlanıyor internete.
Offf ya ne sorunmuş arkadaş. :wacko:

Evindeki modemin senin mac adreslemeyi kabul etmiyor olabilir,evde modeme giriş yap ve orda mac adresleme ile senin diz üstü pc ile irtibatını sağla büyük olasılıkla modem konfigrasyonla ilgili sorunun.Modemde senin dizüstü pc algılamıyor olabilir onu algılayıp girebilirsin.Modeme gir ve senin açık olan pcni görecek ve onu aktif yapman gerekir.

Birde ağ ayarların WORKGROUP mu ana bak.Yanıt verki yardımcı olunsunlar.

Edited by mucit41

[quote name='mucit41' date='06 Şubat 2011 - 01:57 ' timestamp='1296954433' post='958358']
Evindeki modemin senin mac adreslemeyi kabul etmiyor olabilir,evde modeme giriş yap ve orda mac adresleme ile senin diz üstü pc ile irtibatını sağla büyük olasılıkla modem konfigrasyonla ilgili sorunun.Modemde senin dizüstü pc algılamıyor olabilir onu algılayıp girebilirsin.Modeme gir ve senin açık olan pcni görecek ve onu aktif yapman gerekir.

Birde ağ ayarların WORKGROUP mu ana bak.Yanıt verki yardımcı olunsunlar.
[/quote]
Asıl mesele de bu işte modeme ulaşamıyorum. Masaüstünden bağlanıyorum ama dizüstü switch' ten kabul etmiyor aynı porttan gelen kabloyu. Ayarlarına baktım workgroup ağ bağlantısı. :(

Modemine bir normal reset atarak işe başla eğer sorun devam ediyorsa başka porta etherneti tak yine sorunun devam ediyorsa ağ kablosunu değiştirerek dene ve son olarak bi hard reset atmayı dene.
Bu tür sorunlar genelde modem kaynaklı olabiliyor. modem bazen askıda kalabiliyor dolayısıyla makina tanımıyor yada başka ağda sanıyor kendini. Genelde bunu aynı modem isimleri yada aynı şifreli olanlar yapıyor ne alakaysa işte :D