Jump to content

Sata-Raid Sorunu Windows 7

angel101
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar şimdi forumda paylaşılan win7'ler sata raid ekli diye yazıyor.Bu sata raid'i neden entegre ediyoruz.
Bende yaptığım win7 modifiyesinde entegre edecegm fakat install.wim olarak mı yoksa boot.wim olarak mı entegre etmeliyim.Rt7 lite programında öyle bir seçenek var şaşırdm ne yapacagımı detaylı anlatırsanız sevinirim.

windows 7 zaten sataları tanımıyormu...

gerek varmı böyle birşeye..gerçekten birisi bizi aydınlatsa çok güzel olacak...

orjinal cd ile onlarca makinaya attım sorun çıkmadı....

o zaman bende entegre edeyim benim dvd ye...bakarsın olmadık bir yerde sorun çıkar

Edited by byvistakazim

Windows 7 zaten sataları görür doğrudur.
Ama ille de sürüm güncelleme niyetiyle falan eklenmek istenirse Boot.wim'in açılması gerekir.
Altta Yeniçerinin anlatımı var belki faydası olur.

[quote]Windows 7'ye DISM ile sürücü entegresi yapabiliyoruz.Sata da entegre edebiliyoruz fakat normalde kurulumda tanıyacak şekilde olmuyor, kurulum sonrası için oluyor sürücüler.

Öncelikle SATA sürücüleri lazım tabii.Ben Driverpack Masstorage kullandım.Elinizde başka varsa o da olabilir.Windows Vista/7 ile uyumlu olması yeterli.

DriverPack MassStorage Mart 2010
32 Bit için:
http://downloads.driverpacks.net/vista/x86/DP_MassStorage_wnt6-x86_1003.7z
64 Bit için:
http://downloads.driverpacks.net/vista/x64/DP_MassStorage_wnt6-x64_1003.7z

Anlatıma başlayalım:
Windows 7 ISO'sunu bir klasöre ayıklamış olduğunuzu düşünerek başlıyorum.
Paket(ler)i indirip Türkçe karakter,boşluk vs. İÇERMEYEN bir klasöre çıkartın.

Mantık şu : Boot.wimi 'mount' edip sürücü entegresini boot.wime yapacağız.
NOT : Tüm işlemler için DISM gereklidir.Eğer XP/Vista kullanıyorsanız Windows 7 ISO'sunu ayıkladığınız klasörün sources klasöründe (Mesela C:\ISO\sources) DISM mevcuttur.Fakat XP/Vista'da DENENMEMİŞTİR.
Garantili olması için işlemi Windows 7 üzerinde yapın.

Klavyeden Windows tuşu + R'ye bastığınızda çalıştır açılacaktır.Çalıştır ekranına CMD yazıp komut penceresine ulaşacaksınız.
Şimdi komut penceresine aşağıdaki komutları sırayla girin.Tabii girmeden önce kendi klasörlerinize göre düzenleyin.
Bu komutlarda,

C:\7iso : Windows 7 ISO'sunun ayıklanmış olduğu klasör
E:\BootWim : Boot.Wim'i bağlayacağımız ('mount' edeceğimiz) BOŞ OLMASI GEREKEN klasör.Siz istediğiniz boş klasöre bağlayabilirsiniz.
C:\SATA : SATA sürücülerini ayıkladığımız klasör.32 Bit için C:\sata\x86\m klasöründe bulunuyor sürücüler.

dism.exe /Mount-Wim /WimFile:"C:\7iso\sources\boot.wim" /index:2 /MountDir:"E:\BootWim"
dism.exe /Image:"E:\BootWim" /Add-Driver /Driver:"C:\Sata\x86\m" /recurse
dism.exe /Unmount-Wim /MountDir:"E:\BootWim" /commit

Ek bilgi:

1.Satırdaki kodla Boot.Wimi bağlıyoruz.
2 imaj var boot.wimde:
1.si Windows PE
2.si ise bildiğimiz Windows 7 kurulumu.Biz tabii ki 2. imajı kullanacağız. /index:2 diyerek bunu belirtiyoruz.

2. satırda ise sürücüleri entegre ediyoruz. /recurse parametresi mutlaka gerekli çünkü sürücüler alt klasörlerde.Bu parametre "alt klasörleri de kapsa" anlamına geliyor.

3. satırda işimizi bitirip dosyayı kaydedip çıkıyoruz.
/Commit yapmazsak ilk 2 satır boşa gidecek! :][/quote]

konu kirliliği olmasın buraya yazayım birde merak ettiğim diğer olay ekran kartı,ses kartı gibi driver'larn entegre edilmesi mesela bendeki win7 sp1 oem dvd içinde realtek'in ses sürücüleri yok ben kendim ekledim.Gayet güzel çalışıyor.Win7'nin kendi driverlarını çıkarıp kendim tüm driverları entegre etsem sorun çıkarır mı ?