Jump to content

Kurulumda Hdd Sorun Yaratiyor.

Kriter
 Share

Recommended Posts

[b]GIGABYTE - G31M-ES2L Anakart
2x2 4GB DDR
nVidia GForce 9400 Ekran[/b]
(1 ' i IDE 40 GB, 2'si SATA , 320 ve 500 GB olmak uzere)
[b]3 HDD

Resim 1.[/b]

[img]http://i51.tinypic.com/qxqijl.jpg[/img]

1,5 yildir bilgisayarimi hic sorunsuz kullaniyordum. Gecen gun format atmaya calisirken bilgisayari henuz kapamadan (windowstayken) XP SP2 Kurulum CD sini taktim. DVD-RAM, CD i okumaya calisirken uzun bi sure (3-4 dakika kadar) yanit vermeyince makinayi resetledim. Hazir resetlemisken DVD Boot ile acip formata basliyim dedim.

Kuruluma baslamadan hemen once [b]XP Kurlum CD si Disk Yapilandirmanizi inceliyor...[/b] dedikten sonra 2 adet Sata diskimi berbat bi sekilde gordum. (IDE HDD de bi sorun yok)

[b]Resim 2[/b]

[img]http://i52.tinypic.com/2nkpes0.jpg[/img]

Bicimlendirme yapmaya calistim. Daha once kurulum esnasinda hic karsilasmadigim "Bicimlendirmek icin F tusuna basiniz" gibi bi mesaj cikti. Bastim ve kurulum dosyalarini kopyalamaya basladi. kopyalama islemi bittiken sonra sistemi reseltedi ve demin hic bisi yapmamismisim gibi kurulu sistemi de sildigi icin [b]"Ntldr eksik"[/b] uyarisini verdi.

Kurulumu tekrar denedim yine ayni sorun.

2 adet SATA (320-500) diski
131072 GB Bos Bilinmeyen
olarak goruyo.

Bu 131072 dedigi sey, ben format islemine baslamadn onceki 320 GB Sata diskimdeki [b]Bos Alan[/b] miktariydi. Geri kalani veri ile doluydu.

Farkli XP kurulum CD si denedim olmadi
Kablolarini (Birbirleriyle) degistim olmadi.
DVD-RAM i sokup (Belki sorun ondan kaynaklaniyodur diye dusunup) Flash bellek ile kurulumu denedim yine ayni sorun.
Windows 7 kurmayi denedim hatta win7 2 Sata diski hic gormedi.

Napcam diye dusundum. 320 lik HDD i soktum ve arkadasin bilgisayarina taktim. Diski bicimlendirilmemis oalrak gordu. Sildim iki parcaya boldum bicimlendirdim ve normal bi sekilde kurulumu yaptim.

Tekrar sokup kendi bilgisayarima taktim. Sistemi normal bi sekidle acti. IDE 40 GB HDD i normal bi sekilde gordu.

500 GB Sata HDD i, [b]131072 GB[/b] olarak gordu ve bicimlendirmemi istedi. Sag tiklayip bicimlendirdim ve [b]500 GB[/b] kapasitesine ulasti.

Wİndows ortaminda hic bir sorun yok. Ne kapasitelerinde ne de performanslarinda.

Resim 3

[img]http://i53.tinypic.com/30xjuwp.jpg[/img]

ilk acilista (Resim 1 ) donanimi okuyo bi sorun yok.

Windows ortaminda (Resim 3) full kapasiteyle kullanabiliyorum. Bi sorun yok.

Ancak sorun duzelmedi ve neden format atmaya calisirken ( resim 2) boyle bi sorunla karsilasiyorum anlamadim.

Bios tan olabilr diye dusundum guncelledim duzelmedi.
Kablolardan olabilir diye dusundum kablolari ( birbirleriyle) degistim duzelmedi.
Zaten iki diskin de ayni anda kablolarinda sorun yasanmasi pek mantikli gelmedi.

Dusundugum tek sey anakart cikislarinda bi sorun olabilir.

Sizce sorun nedir ?

Bazen insan kör olabiliyomus demek ki .

Mesajini okuduktan sonra "Evet, bence de Sata sorununa benziyo" diye dusundum ve kurulum yaptigim CD e baktim.
Baktim , baktim ve yine baktim.
yanlis CD den kurulum yapiyomusum =)

800 GB lik butun verim bi hic yere gitti.
Arkadaslar konuyu silebilirler.

Saolasin Vista Kazim