Jump to content

Açık Kaynak Kadın Projesi: Ada Girişimi

KemalALKIN
 Share

Recommended Posts

[center][size="3"][color="#000000"][size="5"][color="#FF0000"][b]Açık Kaynak Kadın Projesi: Ada Girişimi[/b][/color][/size]

[img]http://www.pardus-linux.org/wp-content/uploads/2011/02/ada.png[/img]

Açık kaynak ve özgür yazılım topluluğunda kadın kullanıcıların sayısını ve etkinliğini arttırmak yolunda başlatılan pek çok projeye bir yenisi daha eklendi: Ada Girişimi.

E-dergimizin 13. sayısında yaptığımız Elizabeth Krumbach röportajı ile Ubuntu-Women projesini tanımıştık. Hatta aynı sayıda bulunan, Özlem Şan’ın “Seksi Geek Aranıyor” isimli makalesi ile 13. sayı, en feminist sayılarımızdan birisi -belki de en feministi- olmuştu. :)

Ubuntu-Women dışında, Geek Feminism ve Women&Mozilla gibi açık kaynak dünyasında kadın girişimleri mevcut. Hepsinin amacı açık kaynak camiasındaki kadın sayısını ve etkinliğini arttırmak. Bu projelerin sonuncusu, bu ay başlayan Ada Girişimi. Bu girişimi başlatanlar, açık kaynak camiasında oldukça tanınmış iki kişi; açık kaynak programcısı ve avukatı Mary Gardiner ve Linux çekirdek geliştiricisi ve açık kaynak programcısı Valerie Aurora.

Ada Girişimi, basın bildirisinde kendi deyişiyle, açık kaynak kadın programcıları yetiştirmek, proje ve firmalarda kadın programcıların istihdam edilmesini sağlamak ve topluluk üyesi olarak eğitilmeleri üzerine odaklanmış bir girişim.

Ada Girşimi’nin ilk sponsoru Linux Australia oldu. Aurora ve Gardiner, basın bildirilerinde, diğer katılımcı ve sponsorların da ilgileneceklerini umduklarını ve sponsorların desteğinin, gönüllü organizasyonların kapasitesini aşan projeler için uzman personelin istihdam edilmesi yönünde kullanılacağını belirtiyorlar.

Ada Girişimi’nin ismi ise, dünyanın bilinen ilk kadın açık kaynak programcısı Kontes Ada Lovelace’dan geliyor.

KAYNAK: www.pardus-linux.org[/color][/size][/center]

[b]Kadınlar için ne yapılabilir ki? Eninde sonunda bir erkekten yardım isteyecekler bilgisayar konusunda :lol:

Ayrıca önerim; yardım, güncelleme, kurulum esnasında "yardım köpeği, güncelleme tavşanı, program kurulum ayıcığı" gibi animasyonlar süper olur ha :rofl:[/b]

[quote name='coxefgun' date='12 Şubat 2011 - 10:40 ' timestamp='1297507818' post='961975']
[b]Ayrıca önerim; yardım, güncelleme, kurulum esnasında "yardım köpeği, güncelleme tavşanı, program kurulum ayıcığı" gibi animasyonlar süper olur ha :rofl:[/b]
[/quote]

Önerilerin süper valla. Çok güldüm.

[quote name='coxefgun' date='12 Şubat 2011 - 11:40 ' timestamp='1297507818' post='961975']
[b]Kadınlar için ne yapılabilir ki? Eninde sonunda bir erkekten yardım isteyecekler bilgisayar konusunda :lol:

Ayrıca önerim; yardım, güncelleme, kurulum esnasında "yardım köpeği, güncelleme tavşanı, program kurulum ayıcığı" gibi animasyonlar süper olur ha :rofl:[/b]
[/quote]

[quote name='alveol' date='12 Şubat 2011 - 12:03 ' timestamp='1297509203' post='961986']
Önerilerin süper valla. Çok güldüm.
[/quote]
abartmayın yahu :D trafiğe çıkmasınlarda ne yaparlarsa yapsınlar :H: :Q :lol: