Jump to content

Sistem Saati Sorunu

J_A_W_S
 Share

Recommended Posts

[color="#006400"][b]şu windows saat eşitlemeden internet üzerinden olan varya saat ayarlarında bide onu dene bakalım bende bazen yaşıyodum ama bi kaç dakkalık gecikmeler öyle çözüyodum

bios daki bi ayardanda olabilir diyicem ama aklıma bunlar geliyo..[/b][/color]

[quote name='J_A_W_S' date='14 Şubat 2011 - 23:47 ' timestamp='1297720625' post='963467']
windows 7 x64 kullanıyorum sistem saatini ayarlıyorum ama saat geri kalıyor sorun ne olabilir ?

bios pilinden kaynaklanıcagını sanmıyorum cunku pc yı alalı daha 1 yıl olmadı
[/quote]
aldığın anakart üretileli 1yıl mı oldu üstelik arızalı pil olabilir
benim bildiğim böyle sorunlar genelde pilden olur
bios ayarlarını değiştir bakalım saat geri kalınca ayarlar değişiyormu
birde pc açıkkenmi kalıyor yoksa kapatıp açıyorsun saat gerimi kalmış öyleyse
kesin pil pc açıkken yapıyorsa pil bozuktur şarj olmuyor demektir
yada başkaa sorun

[quote name='yawuz58' date='15 Şubat 2011 - 00:20 ' timestamp='1297722642' post='963499']
aldığın anakart üretileli 1yıl mı oldu üstelik arızalı pil olabilir
benim bildiğim böyle sorunlar genelde pilden olur
bios ayarlarını değiştir bakalım saat geri kalınca ayarlar değişiyormu
birde pc açıkkenmi kalıyor yoksa kapatıp açıyorsun saat gerimi kalmış öyleyse
kesin pil pc açıkken yapıyorsa pil bozuktur şarj olmuyor demektir
yada başkaa sorun
[/quote]

ayarlar kayıt oluyor onda sorun yok.
pc yi kapatıyorum ne zaman acarsam acıyım en az 2 saat geri kalıyor.
saati düzeltiyorum pc açıkken sorun olmuyor zaman ilerliyor
sadece pc yi kapatım açtıgımda saat geride oluyor.

Belki kullandığın işletim sistemi ile alakalı bir durum gibi görünüyor,pc ni kapatma anında son yapılan kullandığın ayarları kapanma anında kayıt etmemeyişinden kaynaklanma ihtimali yüksek.Son kullandığın ve yaptığın ayarlar kayıt edilmemesi halinde her zaman bu sorunla karşılaşırısın.Hele kullandığın win7 64 bitlerde bu sorunlar oluşabilme ihtimali çok yüksek buda benim fikrim.Biosla yada pille ilgili bir durum değildir.

arkadaşım bende pilden diyorum çünki bildiğim kadarıyla pilin amacı pc kapalı iken tarih saat vs. gibi bilgilerin pc nin enerjisi kesildiğinde bu pilden kullanabilmeleri içindir pil kendini şarj etmiyor yada arızalı ise saat ve tarih gibi bilgilerde pc nin kapattığın zamanda yada kapandıktan bir müddet sonra )pilin şarjı bitinceye kadar) çalışır ve durur.

Öncelikle Benim Noteebookta Sorun Oluyordu eğer senin notebooksa pili biraz zor bulursun ben pilde buldum sıfır pil takdım gene aynı sorun oldu garanti olmadığı için teknik servise veremedim yani sorun ankartan kaynaklandığı biliyorum benim notebook için konuşursan eğer seninde notebook sa hemen garanti bitmeden servise gönder anakartı değiştirsinler sorun pille ilgili değildir haberin olsun
Dip Not: Ben Alıştım Sende Alışabilirsin şu an saat 12 olmasına rağmen benim saat 8:30

İşletim sistemini tam güncelleme yapmayı denedinmi bir dene yada sorunsuz bir işletim sistemi ile pc ne format at ve yükle.Muhtemelen senin işletim sisteminden kaynaklanıyor.Yada sisteminde bir virüs olabilir ki belki buda etki edebilir.Online bitdefender scan yap scan seceklerinde delet işaretli olmasına dikkat et bir dene.

[quote name='mucit41' date='15 Şubat 2011 - 14:28 ' timestamp='1297773498' post='963685']
İşletim sistemini tam güncelleme yapmayı denedinmi bir dene yada sorunsuz bir işletim sistemi ile pc ne format at ve yükle.Muhtemelen senin işletim sisteminden kaynaklanıyor.Yada sisteminde bir virüs olabilir ki belki buda etki edebilir.Online bitdefender scan yap scan seceklerinde delet işaretli olmasına dikkat et bir dene.
[/quote]
güncelleştirmeleri şimdi yüklüyorum saolasın bi deniyelim

arkadaşlarında dediği gibi windows tan saat ayarlarına bak daha daha sonra bir biliosan bios ayarlarına bak bilimiosan bi pcci yardımcı olu r eğer oda olmazsa bios pilini çıkar bazen kısa sürede bitiyor eger olmassa pcyie götür fazla para almaz en fazla 15 lira filan umarın geçer :o

[quote name='s_msung' date='15 Şubat 2011 - 14:51 ' timestamp='1297774880' post='963694']
arkadaşlarında dediği gibi windows tan saat ayarlarına bak daha daha sonra bir biliosan bios ayarlarına bak bilimiosan bi pcci yardımcı olu r eğer oda olmazsa bios pilini çıkar bazen kısa sürede bitiyor eger olmassa pcyie götür fazla para almaz en fazla 15 lira filan umarın geçer :o
[/quote]
arkadaşım BİOS pilinde sorun yok :S

Bu konuda son olarak aktaracağım bililer bence önemlir,tecrübe ve gözlemlerime dayanmaktadır.Neden illaki işletim sistmi üzerinde duruyorsun diyenler çıkaca.Yazılarımı iyi okunup analiz edilmesini rica ediyorum.Sistem saati farklıdır bios saati farklıdır.Bios saatini bir kes ayarlarsanız değişmez,ama sistem saatini ayarlar ve zaman içinde pc nizde yapılan yada olabilcek hatalar dolayısı ile işletim sisteminde bir dosya yada uygulama silidiği zaman ve bu silinen de konuya tabii olan sistem saatinin çalışmasını ve biosla alış verişini sağlayan bir uygulama,dosya veya dll dosyası hata verdiğinde devamlı bu tür sorunlar ile karşılaşırsınız.Buna dikkat edilmesi gerekir.
Şimdi geleyim başımdan gecen ve gözlemlediğim bir olay şimdi aklıma geldi onu aktarayım dedim.Ben xp kullanıyorum ve pc ye atomic clock programı yükledim ve ondan sonra bir bakıyorum pc acılışlarında devamlı saat ayarları bir kaç saat geri kalmaya başladı ben ayarlıyorum o geri kalıyor,bu epey sürdükten sonra o programı kaldırmak bir yana pc ye yeni ve kendi yaptığım işletim sistemi ile tekrar formatladım ve o günden buyana sistem saatinde hiç bir şey değişmedi.Her şey normal çalışıyor aksaklık yok.Sen kullandığın işletim sitemine yeni bir format atıp sonradan gözlemlemeye başla saatinde gerilik varmı diye.Yahut yukarda önceki post mesajımdaki gibi güncelleme yap pc yi kapat ac bakalım yine sorun devam edecekmi.Sorun devam ederse işletim sistemini onar yada formatla.

[quote name='mucit41' date='15 Şubat 2011 - 15:19 ' timestamp='1297776554' post='963720']
Bu konuda son olarak aktaracağım bililer bence önemlir,tecrübe ve gözlemlerime dayanmaktadır.Neden illaki işletim sistmi üzerinde duruyorsun diyenler çıkaca.Yazılarımı iyi okunup analiz edilmesini rica ediyorum.Sistem saati farklıdır bios saati farklıdır.Bios saatini bir kes ayarlarsanız değişmez,ama sistem saatini ayarlar ve zaman içinde pc nizde yapılan yada olabilcek hatalar dolayısı ile işletim sisteminde bir dosya yada uygulama silidiği zaman ve bu silinen de konuya tabii olan sistem saatinin çalışmasını ve biosla alış verişini sağlayan bir uygulama,dosya veya dll dosyası hata verdiğinde devamlı bu tür sorunlar ile karşılaşırsınız.Buna dikkat edilmesi gerekir.
Şimdi geleyim başımdan gecen ve gözlemlediğim bir olay şimdi aklıma geldi onu aktarayım dedim.Ben xp kullanıyorum ve pc ye atomic clock programı yükledim ve ondan sonra bir bakıyorum pc acılışlarında devamlı saat ayarları bir kaç saat geri kalmaya başladı ben ayarlıyorum o geri kalıyor,bu epey sürdükten sonra o programı kaldırmak bir yana pc ye yeni ve kendi yaptığım işletim sistemi ile tekrar formatladım ve o günden buyana sistem saatinde hiç bir şey değişmedi.Her şey normal çalışıyor aksaklık yok.Sen kullandığın işletim sitemine yeni bir format atıp sonradan gözlemlemeye başla saatinde gerilik varmı diye.Yahut yukarda önceki post mesajımdaki gibi güncelleme yap pc yi kapat ac bakalım yine sorun devam edecekmi.Sorun devam ederse işletim sistemini onar yada formatla.
[/quote]

saol usta güncelleme yaptım sorunum düzeldi