Jump to content

Resim Boyutlandırma ve Gizleme

halil355

Recommended Posts

hocam bi sorum vardi,projede resme tikladigimizda yeniden boyutlandiriyorum mesala resmin normal boyutu 50*76 ise ben resme tiklatigimda 100*126 oluyor ama projeyi tekrar kapatip acinca eski boyutu olan 50*76 geri dönüyor.benim istedigim son buraktigim haliyle yani 100*126 ile tekrar acilsin nasil yapabiliriz...

http://rapidshare.com/files/375294511/deneme1.apz

Öncelikle projeye bir ini dosyası koyalım. İsmi veri.ini olsun. içeriği de şöyle olsun;

[RESIM]
en=
boy=[/CODE]

Projenin On Show Evresine şu kodları yazalım:
[CODE]genislik = INIFile.GetValue("AutoPlay\\Docs\\veri.ini", "RESIM", "en") -- ini dosyasından resmin genişliğini al
yukseklik = INIFile.GetValue("AutoPlay\\Docs\\veri.ini", "RESIM", "boy")-- ini dosyasından resmin yüksekliğini al al
-- resim özellikler tablosu
Resim = {};
Resim.Height = yukseklik; -- yüksekliği ini dosyasından al
Resim.Width = genislik; -- genişliği ini dosyasından al
Image.SetProperties("Image1", Resim) -- resmin özelliklerini tabloya göre ayarla[/CODE]

Şimdide Resmin On Click evresine şu kodları yazalim:
[code]genislik = Dialog.Input("Genişlik", "Lütfen resmin genişliğini pixel değerinden giriniz:", "", MB_ICONQUESTION) -- genişlik sorusu
yukseklik = Dialog.Input("Yükseklik", "Lütfen resmin yüksekliğini pizel değerinden giriniz:", "", MB_ICONQUESTION) -- yükseklik sorusu
deger1 = String.ToNumber(genislik) -- değeri sayıya çevir
deger2 = String.ToNumber(yukseklik) -- değeri sayıya çevir
if deger1 == 0 then -- eğer girilen 1. değer sayı değilse
Dialog.Message("Hata", "Girilen değer bir sayı olmalıdır.") -- hata ver
elseif deger2 == 0 then -- eğer girilen 2. değer sayı değilse
Dialog.Message("Hata", "Girilen değer bir sayı olmalıdır.") -- hata ver
else -- değerler sayı ise
INIFile.SetValue("AutoPlay\\Docs\\veri.ini", "RESIM", "en", genislik) -- genişilik değerini ini dosyasına yazdır
INIFile.SetValue("AutoPlay\\Docs\\veri.ini", "RESIM", "boy", yukseklik) -- yükseklik değerini ini dosyasına yazdır
-- resim özellikler tablosu
Resim = {};
Resim.Height = yukseklik; -- yüksekliiği yukarıdaki girişten al 
Resim.Width = genislik; -- genişliği yukarıdaki girişten al
Image.SetProperties("Image1", Resim) -- resmi yeni özelliklerine göre ayarla
end

Böylece Projeyi çalıştırınca ini dosyasındaki özelliklere göre resmi boyutlandıracak, Resme tıklayıncada girdiğimiz boyutlara göre resmi boyutlandırıp girişlerimizi kaydedecek.

Örnek Proje:

http://www.tamotomatik.org/dosya/resim_boyutlandirma.zip[/CODE]

cok sagol hocam bi sorum daha var basini agritmiyosam eger,bir buton var vede birtane image miz var biz butona bastigimizda image etkisiz hale gelicek yani Image.SetEnabled ile ben bunu yapiyorum false yada true fonksiyonu ekleyerek.ama yini acilista nasil ayarladiysam öyle acilmasini istiyorum bi önceki konudaki gibi,benim sorunum .ini dosyalarinda bunlari bir türlü hazirlayamaiyorum bu konuda bi yardimci olurmusun..

amacim resme kodlari yazmak ve bu etkisiz hale getirme fonksiyonu ile istedigim zaman kodlari devreye alip,cikarmak.bu sayede resim oldugu gibi kalicak ama sadece özellikleri kaybolucak.insallah anlatabilmisimdir hocam....

Estağfurullah ne başağrıtması... Bunun için önce projeye bir button ekleyelim, Buttonun On Click evresine şunları yazalım:

durum_image = Image.IsEnabled("Image1") -- resmin durumuna bak
if durum_image == true then -- eğer resim aktif ise
Image.SetEnabled("Image1", false) -- resmi pasif et
Button.SetText("Button1", "Aktif Et") -- buttonun metnini değiştir
INIFile.SetValue("AutoPlay\\Docs\\veri.ini", "RESIM", "durum", 0) -- ini dosyasındaki durum u 0 yap
else -- yok resim pasif ise
Image.SetEnabled("Image1", true) -- resim dosyasını aktif et
Button.SetText("Button1", "Pasif Et") -- buttonun resmini değiştir
INIFile.SetValue("AutoPlay\\Docs\\veri.ini", "RESIM", "durum", 1) -- ini dosyasınki durumu 1 yap
end[/CODE]

Daha sonra Sayfanın On Show Evresine şunları yazalım:

[CODE]durum = INIFile.GetValue("AutoPlay\\Docs\\veri.ini", "RESIM", "durum") -- ini dosyasındaki durumu al
if durum == "0" then -- eğer durum 0 ise
Image.SetEnabled("Image1", false) -- resmi pasif et
Button.SetText("Button1", "Aktif Et")
else --değilse
Image.SetEnabled("Image1", true) -- resmi aktif et
Button.SetText("Button1", "Pasif Et")
end[/CODE]

Örnek Proje:

[CODE]yukarıda verdiğim örneği güncelledim. Onu indirerek bakabilirsiniz.[/CODE]

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...