Jump to content

Gt 9800 Hakkında ? 230 Wpsu Yetermi ?

ahmet_2626
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar

Ben autocad de ve 3d max da teknik çizimler yapıyorum.O yüzden bir ekran kartı almam gerekti ve gt 9800 ekran kartını 200 liraya aldım
Sizce benim için yeterli olur mu ? işlemci de intel e 5200.önceki ekran kartım ati hd2400 dü.

Şimdi daha yeni aldım ve kutusunu açtığımda bir kablo çıktı.O kablo sanki bana power sub .kablolarını hatırlatıyor.Yani power kabloları tipi bir kablo.Bunu nereye takıcam veyahut takmasam olur mu ?

Ayrıca power ımın dışında 300 W , içnde 230 W yazıyordu.Şimdi ben bu kartı takacam (biraz sonra).Eğer yetmezse power bilgisayarıma zarar verir mi ? Power yeter mi ? Yeni bir power alsam en az kaç W değerinde olmalı ? Eğer yüksek bir power alırsam performans artışı sağlar mıyım ?

Kusura bakmayın arkadaşlar çok soru sordum da , hiç bilmiyorum bunları.Bildiklerimde az + ilk kez bir parça alıp takıcam

made in Chine yazıyorda , markası yazmıyor yada göremedim. Neresinde yazabilir ?

_
delta elektronik yazıyor etiketinde.Bunun yazdığı yerin üstünde de çince birşeyler ve aşağında W dğeleri yazıyor..bu sanırım ?

ekran kartının kutusunda winfast px 9800 gt yazıyor.QLEADTEK markası.sorduğunu soruya nerden bakabilirim onu da söylerseniz iyi olacak gibi ?

[b]dikkat ettimde şimdi ; package content başlığı altında -
winfast fx9800 gt graphics card
spidf cable
user manuel software cd
quick insatallation guide

yazıyor.Bu spidf kablosu ne deme ? açılımı ?[/b]

bir de hocam başlıkta ki diğer sorularıma da cevap verseniz ? çok merak ediyorum ? durum nedir ? :)

Edited by ahmet_2626

http://forum.videohelp.com/images/guides/p1947846/9800gtpower.jpg
ekran kartının arka kısmında şu karttakine benzer 6 delikli güç girişi var mı?

http://www.akust.com/upload/201004/thumb/1270810013.jpg
kutudan şöyle bir kablo çıktı mı?

eğer bunlar yok ise eco modelidir..güç tüketimi düşürülmüş olanlardan..o takdirde psu yetmeme ihtimali düşecek..o yüzden soruyorum

[quote name='slkcer' date='10 Mart 2011 - 19:14 ' timestamp='1299785092' post='977945']
http://forum.videohelp.com/images/guides/p1947846/9800gtpower.jpg
ekran kartının arka kısmında şu karttakine benzer 6 delikli güç girişi var mı?

http://www.akust.com/upload/201004/thumb/1270810013.jpg
kutudan şöyle bir kablo çıktı mı?

eğer bunlar yok ise eco modelidir..güç tüketimi düşürülmüş olanlardan..o takdirde psu yetmeme ihtimali düşecek..o yüzden soruyorum
[/quote]
iki kablodan da yok.
Sadece bir kablo var , onu bir ucunda eksik ve artı kabloları var.Power sub. kablosu gibi..
Diğer ucunun kartta yeri var.O diğer ucunu anakartın neresine takmam gerekiyor ?yani - ve + yı ?

diğer kablo dediğini google dan aratıp resmini eklersen yardımcı olmaya çalışayım..bu şekilde çözemedim ne olduğunu
http://img247.imageshack.us/img247/5572/spdiffwr1.jpg
bahsettiğin bu ise açıklamasını alıntı olarak ekliyorum

Nvidia chipsetli ekran kartlarında HDmi üzerinden ses ve görüntüyü aynı anda aktarmaya yarayan spdif kablo.
ekran kartı üzerinde spdif giriş ile anakart üzerinde spdif giriş arasında bağlantı yapılmadan ses ve görüntüyü aynı anda aktaramazsınız.
Not:ati chipsetli ekran kartlarında ekran kartıba dahil bir chiple bu özellik sağlanıyor.

kısaca monitor için hdmi portunu kullanacaksan bağlanılması gerek..yoksa bağlamasanda olur

Edited by slkcer

[quote name='slkcer' date='10 Mart 2011 - 19:26 ' timestamp='1299785814' post='977955']
diğer kablo dediğini google dan aratıp resmini eklersen yardımcı olmaya çalışayım..bu şekilde çözemedim ne olduğunu
http://img247.imageshack.us/img247/5572/spdiffwr1.jpg
bahsettiğin bu ise açıklamasını alıntı olarak ekliyorum

Nvidia chipsetli ekran kartlarında HDmi üzerinden ses ve görüntüyü aynı anda aktarmaya yarayan spdif kablo.
ekran kartı üzerinde spdif giriş ile anakart üzerinde spdif giriş arasında bağlantı yapılmadan ses ve görüntüyü aynı anda aktaramazsınız.
Not:ati chipsetli ekran kartlarında ekran kartıba dahil bir chiple bu özellik sağlanıyor.

kısaca monitor için hdmi portunu kullanacaksan bağlanılması gerek..yoksa bağlamasanda olur
[/quote]
teşekkür ederim, resim açılmadı ama dediğiniz doğru.Bunu ekran kartını aldığım yerde de söylemişlerdi.Tabi sizin gibi bu şekilde söylemedilerdi neyse :)

Ekran kartım nasıl ? Görüşleriniz ?

Edited by ahmet_2626

http://benchmarkreviews.com/images/reviews/video_cards/ZOTAC_ZT-88TES3P-FCP/ZT-88TES3P-FCP_Digital_Audio.jpg
şu resimdekide aynı kablo..ekran kartıda gayte güzel bir model..güç tüketimide düşük olanlardansa dahada iyi..hayırlı olsun..bu arada psu nun markasını öğrenemedim ama ek güç girişi olmadığı için çok sorun olmaz sanıyorum

şimdi taktım ekran kartını ve çalıştırdım.Sorun yok gibi gözüküyor fakat sanki birazcık fan sesinde yada seslerinde artış var.
Bunun dışında ekran kartının bios sürümü 2008. Bios güncellemek istedim de winfast programında yapamıyorum.Rom uzantılı dosya..Nasıl olduğunuz biliyor musunuz ?
+
fifa 2011 i 1440 a 900 çözünürlükte hight ayarda hafiften bir kasma yaptı :(

Edited by ahmet_2626

bios sürümünü güncellemene gerek yok..ekran kartı biosları öyle anakartlarınki gibi sürekli güncel tutulmaz..9800gt birkaç yıllık model..o yüzden bios eski tarihli olabilir,2011 yazsada birşey farketmez..fan sesi üreticinin koyduğu fan sesli çalışıyor olabilir ona pek yapılacak birşey yok yada üreticinin fan hızı ayarlaması için programı olabilir yada rivatuner,afterburner gibi programlarla deneyebilirsin..afterburner la biraz daha kolay oluyor sanırım..tabii kesin olur diye birşeyde yok

Edited by slkcer

[quote name='slkcer' date='10 Mart 2011 - 20:55 ' timestamp='1299791100' post='978011']
bios sürümünü güncellemene gerek yok..ekran kartı biosları öyle anakartlarınki gibi sürekli güncel tutulmaz..9800gt birkaç yıllık model..o yüzden bios eski tarihli olabilir,2011 yazsada birşey farketmez..fan sesi üreticinin koyduğu fan sesli çalışıyor olabilir ona pek yapılacak birşey yok yada üreticinin fan hızı ayarlaması için programı olabilir yada rivatuner,afterburner gibi programlarla deneyebilirsin..afterburner la biraz daha kolay oluyor sanırım..tabii kesin olur diye birşeyde yok
[/quote]
üretisinin koyduğu winfast programından fanın hızını arttırma şansım var ama bu seferde ses artar , psu dan güç ister ve bilgisayar kapanır diye düşünüyorum ama ilerde böyle giderse onu da denerim :)

fifa yı önceki ekran kartımda low ve en düşük çözünürlükte oynuyordum.Bunda hight ve en yüksek çözünürlükte hafiften kasma yapıyor ? Normal mi ?
Yoksa fanların hızıyla yada Memory /Shader ve Core yazanları çoğaltsam bir artış olur mu ?

o dediklerini çoğaltırsan overclock olur evet artış olur ama çok zorlarsan hatav erip bilgisayar kapanabilir,reset atabilir,önermem..ben fanı kısman için program önerdim,ses yapıyorsa devri azalt diye ama sıcaklığada dikkat et..ayrıca fan hızını artırman psu ya yük getirmez

Edited by slkcer

hocam şimdi sanırım 230 w la çalışıyor.Bilmedin 300 W diyelim.
350 W lık psu (adi marka) 40 lira.
Bu 40 liralık psu yu alırsam bana ne gibi faydaları olacak onu bilmiyorum.Ekran kartını aldığım yere sormuştum ;
performansı artar demişti.
Bu kadar saçma bir şey olabilir mi ? ram mi bu, işlemcimi başka bir şey mi.Nasıl performansı artıyormuş..

Ben bunu ilk kez duyduğum için, gerek duymadım onu almayı..Sizce ne gibi faydaları olabilir sistemime ?

psu yüzünden performans düşüşü olabilir(seninki için değil genel yazıyorum)..350watt psu alacaksanda 40tl ye dandik olanı değil 60tl ye kaliteli olanı alki voltaj düşüşü/yükselişi,aşırı ısınma(psu nın sıcaklığı) gibi durumlarda sistemi korusun..asus,highpower marka olabilir..danik birşey alırsan muhtemelen elindekinde hiçbir farkı olmaz gerçi 230watt ın markasını öğrenemedim ama dediğin delta elektronik ise büyük ihtimal adi birşey..yinede yetmediği anlamına gelmez ama en az 350watt ve kaliteli bir marka sistem kararlığı için iyi olur

http://www.vatanbilgisayar.com/xilence-sps-xp350.(12)r3-xilence-xp350-350w-120mm-fan-psu-redwing-serisi-r3/productdetails.aspx?I_ID=44902
http://www.hepsiburada.com/Liste/xilence-xp350-350watt-120mm-fan-powersupply/ProductDetails.aspx?productId=bd87017&categoryId=1012

Edited by slkcer