Jump to content

Input'a Sayı Haricinde Değer Girilirse Hata Versin

TLnY
 Share

Recommended Posts

Merhaba. Input'a herhangi bir sayı haricinde bir değer (boşluk, harf, karakter vb.) girilirse yine input üzerinden "Bir sayı giriniz!" şeklinde hata vermesini istiyorum. Ayrıca bunu program çalıştığı süre boyunca yani Input'ta sayı olmadığı süre boyunca tekrarlamasını istiyorum. Umarım anlatabilmişimdir. Bana çok karışık geldiğinden pek birşey anlayamadım.

Şu anda program falan hazırlamıyorum, sadece kendimi biraz daha geliştirmek için kurcalıyordum ve yapamayınca yardım almaya karar verdim.

Bu arada Kintaro, Sorunlar ve çözümler başlığını bulamadım. Sanırım çok fazla soru geldiğinden sildin.. İmzanda da linki duruyor ve konu olmadığından hata veriyor. Bilgilendireyim dedim.

En son şu şekle geldi, daha ilerleyemedim :D :

[code]
asd = Input.GetText("Input1");
if asd == "" then
Input.SetText("Input3", "Bir sayı girin!");
end[/code]

Edited by TLnY

Öncelikle Sorunlar ve Çözümler başlığı silinmedi. Sadece şu anlık görünmez duruma getirdim. Çünkü 100 sayfayı geçmişti ve kullanıcılar binlermce mesajın içinden istediklerini bulamıyordu. Şu an blackman12 ile beraber içindeki konu olmaya değer mesajları bölüp konular halinde AMS bölümüne ekliyoruz. 1 haftaya kadar biter sanırım. Sorunun cevabına gelirsek;

[code]asd = Input.GetText("Input1");
if asd == "" or String.ToNumber(asd) == 0 then
Input.SetText("Input3", "Bir sayı girin!");
else
Input.SetText("Input3", "");
end
[/code]

eğer inputtaki veri boş veya inputtaki değer rakama çevrildiğinde hata veriyorsa yani 0 değerini veriyorsa input3'e hata mesajı yazdır değilse input3'e birşey yazma dedik.

Peki, buraya kadar tamam. Ancak yazı silinip farklı birşey girildiğinde, mesela herhangi bir sayı girildiğinde(örneğin 7680) hata mesajının silinmesi istiyorum. Ayrıca bu girilen değer string olarak alınmamalı (AMS de ne deniyor bilmiyorum, integer olmalı) Ve program çalıştığı süre boyunca denetim yaptırmak istiyorum. Anlatmak istediğim tam olarak buydu ancak yukarıda verdiğin kodlar ve açıklama işime yaramadı değil.

Edited by TLnY

[quote name='KintaRo' date='13 Mart 2011 - 17:31 ' timestamp='1300034502' post='979685']
e tamam bu haliyle calisiyor dedigin gibi?
[/quote]

Tamam çalışıyor da, sayı girildiğinde o yazının silinmesini, sayı yerine oraya karakter girildiğinde veya tamamen silinip boş bırakıldığında yine hata mesajını vermesini istiyorum. Uğraştım ama yapamadım :nea: