Jump to content

Bios Um Bozuldu :/

crysis_88
 Share

Recommended Posts

[b]selamlar

arkdaslar bilgsayarima usb den boot etmeye calisirken bios ta heralde yanlis bir yere degdim ve goruntu gitti. bilgisayar aciliyor ama goruntu yok herhangi bir bip sesi de yok. tuslar kitlenmis gibi. bilgisayar asus n61vg serisi. kasayi acamam. garanti den cikar. fakat gic bir sekilde goruntu de gelmiyor :/ ne yapicam .[/b]

şarjdan çıkar pili çıkar bekle tekrar dene açmayı olmazsa garantisi devam ediyorsa zaten yapabilecek tek şey garantiye göndermek içini açsanda bilgin yoksa bu konuda laptoplarda fazla bir müdahale yapma imkanın olmaz bu nedenle açmasan daha iyi

[quote name='viper75' date='17 Mart 2011 - 09:37 ' timestamp='1300355237' post='982164']
şarjdan çıkar pili çıkar bekle tekrar dene açmayı olmazsa garantisi devam ediyorsa zaten yapabilecek tek şey garantiye göndermek içini açsanda bilgin yoksa bu konuda laptoplarda fazla bir müdahale yapma imkanın olmaz bu nedenle açmasan daha iyi
[/quote]
garanti zor is ya. kendim halletmem lazim.
sadece goruntu yok. nasil getircem o goruntuy. ekran gelmedigi icin herhangi bi mudahele yapamiyorum :/ biraz kapali bekletiyim./

[quote name='viper75' date='17 Mart 2011 - 09:47 ' timestamp='1300355848' post='982171']
tam olarak model neydi acaba yeni i serisi işlemci kullanıyorsa onlarda çif ekran kartı var ve intelin ekran kartını kapatırsan yanışlıkla görüntü alamazsın
[/quote]
asus n61vg serisi . cift cekirdekli. eski biraz.

ozman bilen birisi içini açıp bios pili çıkarıp biosu sıfırlaması gerekecek yoksa biosda yapılan bir değişikliği görmeden değiştiremezsin :S pc açılıyorsa ve windows sesi duyabiliyorsan ozaman ekranında sıkıntı var demektir bir ihtimal ekran bozulmuş olabilir diyicem ama varsa harici bir montiötere bağla öyle dene

ben olsam garantiye yollarım garanti sartlarına göre 15 gün sonra aynı özelliklere sahip ürün garantiden gelinceye kadar yenisi veriliyor fazla bekleyemem diyorsan
genelde elektirikteki dalgalanmadan oluyor
cmos u sıfırlamayı dene pili cıkar bekle pil sabitse biosun yanında jumper var onu silme konumuna getir yada kısa devre yap derim karar senin garanti dısı bırakma bence

[quote name='viper75' date='17 Mart 2011 - 10:02 ' timestamp='1300356774' post='982184']
ozman bilen birisi içini açıp bios pili çıkarıp biosu sıfırlaması gerekecek yoksa biosda yapılan bir değişikliği görmeden değiştiremezsin :S pc açılıyorsa ve windows sesi duyabiliyorsan ozaman ekranında sıkıntı var demektir bir ihtimal ekran bozulmuş olabilir diyicem ama varsa harici bir montiötere bağla öyle dene
[/quote]

icin acabilirsem sifirlamayi denicem. ama ekran da sorun yok gibi. bios tan bi ayar degistim yeniden baslattim goruntu kayboldu. eskiden yktu boyle bi sorun . monitore baglyabilirim belki. ama pili cikarirsam kesin cozulur mu ?

Bu konuda bilgin yoksa hiç uğraşma derim sonra garantiye gönderme şansında kalmaz ve garantisi devam ediyormu bu arada etmiyorsa bir bilene götür içini açıp bios pili çıkarıp tekrar taksin (kendin açarsan sorumluluk senin kesin düzelecek diye bir garanti veremem )

pilin işe yarayacağını sanmıorm aynısı bndede olmuştu . anakartın üstünde jumper lar wardır isimleri war (usb jumperları deil yanlış hatırlamıyosam CMOS du galiba ) yönünü değiştir power düğmesine bas çalışmıcaktır pc snra eski haline getir düzelcektir ;)

dostum pılıde cıkarsan elektrıkdende ceksen fısı bı ıse yaramaz bıosun gocmus bır de sunu dene leptobunu tv ye bagla harıcıden goruntuyu ordan al ıslemını eskı halıne getır bıos u ordan sıfırla duzelır olmazsa goruntu halen gelmıyorsa yenıden bır bıos yuklemesı yapıyacak olmuyarsa gecmıs olsun bıos un usmussss