Jump to content

Ram Hızını Neden Böyle Gösteriyor ?

iilkeerr
 Share

Recommended Posts

birde cpuz programı ile bak(spd kısmına)hala 266 ise muhtemelen 533mhz hızında çalışıyor ramlerin(266*2)..işlemcini yazmamışsın ama muhtemelen işlemcinin fsb sine uyuyor..cpuz ile işlemci fsb hızınada bakabilirsin(ilk ekranda)

[quote name='slkcer' date='28 March 2011 - 22:40 ' timestamp='1301344805' post='984153']
spd kısmına baktın mı?biostan ram oranı ayarı gerek sanırım..birde spd kısmının resmini ekle
[/quote]
bi giriym bakıyım biosa belki ordan ayarları vardır

Edited by iilkeerr

[quote name='slkcer' date='28 March 2011 - 23:40 ' timestamp='1301344805' post='984153']
spd kısmına baktın mı?biostan ram oranı ayarı gerek sanırım..birde spd kısmının resmini ekle
[/quote]

Kardeş bu biostan ram oranı ayarlama işi nasıl yapılıyor
Resimlerle anlatabilirmisin?
Benim de şöle soruum var
Pcmde 1 gb 533 mhz ram vardı (markasız)
Ben daha sonra 1 gb 533 mhz (kinston) ram aldım. Ve toplamda 2 gb ramim oldu. Pcyi kullanıken sürekli mavi ekran hatası almaya başladım. Sitem özelliklerinde 2 gb ram gözüküyordu. Fakat pcmde sürekli kasılmalar ve mavi ekran hataları oluştu. Kaç kere format attım yine aynı.
Acaba senin bu biostan ram ayarı dediğin yerden bu sorunu düzeltebilirmiyim?

Anakartım: Biostar945gzmicro775se

Edited by &ULTİMATE&

[color="#8b0000"]@cumman[/color] kardeş açıklama yapacakmısın
Meraktan çatlayacağım ne oluyor :D
Birine mi kızdınız ? :)

[quote name='&ULTİMATE&' date='28 March 2011 - 21:39 ' timestamp='1301348384' post='984180']
[color="#8b0000"]@cumman[/color] kardeş açıklama yapacakmısın
Meraktan çatlayacağım ne oluyor :D
Birine mi kızdınız ? :)
[/quote]
ilk arkadaşın sorusunun cevabı

bios tan ram hızınızı elle 800 mhz olarak ayarlamalısınız . çoğu bios otomatik olarak 800 mhz olarak görmez ram i ,aynı şekilde 1066 mhz olanlarda elle ayarlanır.üst sınıf anakartlar bu hızları otomatik olarak tanıyabilirler.

diğer soru ise

rami taktıktan sonra biosu sıfırlamak gerekiyor çoğu zaman.bunu da bios pilini sökerek ya da bios sıfırlama jumperı ile yapıyoruz.
sisteme takılan ram hız ve zamanlama olarak farklıysa diğer ramin hız ve zamanlamasına göre çalışır. yani 8-8-8-16 ve 800 mhz olan ram 10-10-10-24 533 mhz olan rame göre çalışır. değerler farklılık gösterebilir. örnek olması açısından böyle yazdım.
mavi ekran hatalrı genelde ram ile ilgilidir. buna göre deneyerek uyumsuz rami değiştirmelisiniz.
bios sıfırlamak sorununuzu büyük olasılıkla çözecektir.çözmezse dediğim gibi anakart ram uyumsuzluğu söz konusu...uyumsuzluk derken çoğu anakart ram seçer :rolleyes:

[quote name='toonjai' date='29 March 2011 - 01:14 ' timestamp='1301350453' post='984187']
ilk arkadaşın sorusunun cevabı

bios tan ram hızınızı elle 800 mhz olarak ayarlamalısınız . çoğu bios otomatik olarak 800 mhz olarak görmez ram i ,aynı şekilde 1066 mhz olanlarda elle ayarlanır.üst sınıf anakartlar bu hızları otomatik olarak tanıyabilirler.

diğer soru ise

rami taktıktan sonra biosu sıfırlamak gerekiyor çoğu zaman.bunu da bios pilini sökerek ya da bios sıfırlama jumperı ile yapıyoruz.
sisteme takılan ram hız ve zamanlama olarak farklıysa diğer ramin hız ve zamanlamasına göre çalışır. yani 8-8-8-16 ve 800 mhz olan ram 10-10-10-24 533 mhz olan rame göre çalışır. değerler farklılık gösterebilir. örnek olması açısından böyle yazdım.
mavi ekran hatalrı genelde ram ile ilgilidir. buna göre deneyerek uyumsuz rami değiştirmelisiniz.
bios sıfırlamak sorununuzu büyük olasılıkla çözecektir.çözmezse dediğim gibi anakart ram uyumsuzluğu söz konusu...uyumsuzluk derken çoğu anakart ram seçer :rolleyes:
[/quote]

Ben aldığım rami takıp eskisini çıkardım çok güzel çalışıyor hatta uzun süredir de yeni aldığım ram takılı
Sadece 2 sini aynı anda taktığımda sorun oluyor
Peki ben bios pilini söküp taktıktan sonra ayarlamaa yapmam gerekecekmi
Çünkü bios ayarlamasını bilmiyorum
Birde pili söküp tekrar taktıktan sonra HDD mdeki verilerim kaybolurmu

[warning][color=#FF0000][b]DİKKAT: Konu Başlığını forum Kurallarına gore yeniden düzenleyiniz. Aksi halde cope tasınacaktır.

[topic=872]Forum Kuralları[/topic] - [ Madde 10-16 ]

Konu düzenlenene kadar yazılan tüm iletiler silinecektir.[/b][/color][/warning]