Jump to content

Türk Öğrenci Robot Yarışmasında Birinci Oldu


madmach
 Share

Recommended Posts

[center][img]http://www.veteknoloji.com/resimler/haberler/20110403101348_robot.jpg[/img][/center]

[color="#8B0000"][font="Comic Sans MS"][center]Türk öğrencinin mobil robotlar projesi, ABD'nin New Jersey eyaletinde düzenlenen Liseler arası Mobil Robotlar Yarışmasında birinci oldu.

Yarışmada birinci gelen lise öğrencisi Sinan Şahin, Amerika genelinde Haziran ayında yapılacak Liseler arası Mobil Robotlar Yarışmasında New Jersey eyaletini temsilen yarışma hakkı kazandı.
New Jersey Eyaleti liseler arası ''Mobil Robotlar'' dalında bu sene ilk defa yapılan ve 50 okuldan takımların katıldığı yarışmada, Sinan Şahin, takım arkadaşı Filistin asıllı Faris Souman ile birlikte hazırladığı ortak projeyle birinci geldi.
Projelerinin birinci seçilmesinden çok mutlu olduğunu belirten Sinan Şahin, kendi robotlarının rakiplerine oranla en az üç kat daha hızlı ve güçlü olduğunu, yarışma için yaklaşık iki ay hazırlandıklarını anlattı.
Robotların herhangi bir yüzey üzerindeki malzemeleri en kısa zamanda ve en hızlı şekilde toplamasına dayanan yarışma hakkında bilgi veren Şahin, ''Her bir robot sahaya üç defa ve iki dakikalığına iniyor. Yani toplam altı dakikada, yerdeki malzemeleri en hızlı şekilde, en fazla toplayan robot birinciliği kazanıyor'' dedi.
Okulunda bilgisayar programcılığı alanındaki projeleriyle dikkati çeken Şahin, New Jersey'de Passaic Teknik Enstitüsü (PCTI) adlı lisede ''Bilgisayar Teknolojisi'' bölümünde birinci sınıfta okuyor. Okul bölümünün logosunun da tasarımını yapan Şahin, geçen yıl ''Güneş enerjisi ile çalışan maket otomobiller'' yarışmasında eyalet birinciliğini kazanmıştı.[/center][/font][/color]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...