Jump to content

Amd Ve Intel Anakart Işlemci Ekran Kartı Uyumu

Mayq
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaslar sonunda bir miktar para geldi ve sistemi tasarladım sizin onayınızdan sonra alcam.
2 seçeneğim var benim seçtiklerimden:
---------------------------------------------------------------------
GIGABYTE GA-870A-UD3 AM3 AMD 870/SB850 DDR3 2000MHz (O.C.) USB 3.0 Anakart
AMD Phenom II X4 955 Black Edition AM3 3.2GHz 8MB Cache 45nm İşlemci
Kingston 4GB (2*2GB) KIT Hyperx Genesis DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram
SAPHİRE HD5830 GDDR5 1GB 256Bit ATI Radeon DX11 Ekran Kartı
---------------------------------------------------------------------
ASUS P7H55/USB3 Intel H55 Soket 1156 DDR3 2200MHz (O/C) USB 3.0 Anakart
İNTEL Core i3 550 Soket 1156 3.2GHz 4MB Cache 32nm İşlemci
Kingston 4GB (2*2GB) KIT Hyperx Genesis DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram
SAPHİRE HD5830 GDDR5 1GB 256Bit ATI Radeon DX11 Ekran Kartı

Fiyatları aynı aşağı yukarı sadece amd sisteme soğutuculu bir işlemci fanı alcam extradan.
Anakartlarla işlemcilerin uyumu,ve ekran kartının pci express slotu vs vs bunların uyuşmazlığı varmıdır elimizde
patlamasın.biryerde aynı amd işlemciyi kullanan birisi işlemci 125w yazmış ve anakartın 140 w desteklemesi lazım hata veriyor felan yazmış, amd sistemin anakartında 2000 mhz yazıyor 2200 felanmı olmalı sizce amd sisteme bi ekran kartı tavsiyeside olabilir 250 tl civarı. anlamadığım için kafama takıldı.
Birde seçtiğim Saphire HD5830 ekran kartı modelinin bir üst versiyonu Saphire HD5850 var ve arasındaki fark üst modelde display mini port var, HD5830 da display port var.ikisininde bellek hızı 4000 mhz yazıyor. Düşük model olmasına rağmen HD5830 un çekirdek hızı 800 mhz iken, üst model HD5850 nin çekirdek hızı 725 mhz yazıyor.bende düşük modeli tercih ettim hem çekirdek hızı daha iyi hemde 35 tl daha ucuz :) iyimi yaptım kötümü yaptım gözden bişeymi kaçırdım acaba ?
Eşten dosttan duyma bilgilerle özelliklerine bakarak topladım parçaları sanırım yanlışım yok gibi :) amd kullanmadım daha once ama çok arkadaş amd topla diyor tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler.

Edited by Mayq

amd olan sıstemın guzel ekran kartı olarak 6850 alırsan daha ıyı olur bence
ıntele gelınce ıntelde nvıdıa kullan daha uyumlu ve i3 alacagına core2quad al daha ıyı oyun oynarsın core2quadlarında 4 cekırdek olanlarını al

AMD oyunlarda daha akıcı ama işlem yapma acısından ıntel daha ıyı kopyalama cd yazma vs bu gıbı seylerde ama core2quad veya i7 alırsan oyunda amdden daha ıyıdır bunlar

[size="4"]TEKRAR DIYORUM İ3 ALMA ALMA ALMA ALMA

[/size][size="2"]benım sıstemım ıse
amd phenom x4 3,2 black
gigabytem ud2h
kıngston ddr3 1600 mhz 8 gb hyprex
ekran kartım yok olmadıgından dolayı oyunlarda ve performansta suan sıkıntım var [/size]

anladım kardes saol ama bi sorum olcak amd oyun harici işlemlerde kötü deniliyor çok ısınıyor deniliyor. ne kadar kötü olabilirki 4çekirdek amd. cd yazarken donup kalıyormu yoksa film izlerken kitleniyormu yani ne bilim işlemlerde kötü derken bu heral işletmelerde kullanılan işlemlerden bahsediliyor. ben normal evde oyun oynarım yada film izlerim ayda 1 yada 2 mp3 cdsi çekerim.internette gezerkende sıkıntımı oluyor amd de ? oluyorsa işlemlerde nasıl bi sorunla karşılaşılıyor amd de ?
i3, core2quad tan daha yeni bir sistem deilmi yoksa 4 çekirdek oldugundanmı core2quad tavsiye ediyorsun kardes?
bu arada ekran kartını aldım intelmi amd mi kısmını çözünce gerisinide alacağım tşk tekrar

[quote name='Mayq' date='30 April 2011 - 22:05 ' timestamp='1304193951' post='1002427']
anladım kardes saol ama bi sorum olcak amd oyun harici işlemlerde kötü deniliyor çok ısınıyor deniliyor. ne kadar kötü olabilirki 4çekirdek amd. cd yazarken donup kalıyormu yoksa film izlerken kitleniyormu yani ne bilim işlemlerde kötü derken bu heral işletmelerde kullanılan işlemlerden bahsediliyor. ben normal evde oyun oynarım yada film izlerim ayda 1 yada 2 mp3 cdsi çekerim.internette gezerkende sıkıntımı oluyor amd de ? oluyorsa işlemlerde nasıl bi sorunla karşılaşılıyor amd de ?
i3, core2quad tan daha yeni bir sistem deilmi yoksa 4 çekirdek oldugundanmı core2quad tavsiye ediyorsun kardes?
bu arada ekran kartını aldım intelmi amd mi kısmını çözünce gerisinide alacağım tşk tekrar
[/quote]

Yok kardeşim bakma sen o söylentilere onlar Sempronlarda kaldı :) Artık Phenomlar uçak, i3 müş falan fos kalır yanında :)
Eğer ekran kartını ATI aldıysan işlemcini AMD almaman için hiçbir sebep yok hatta alman için sebep var, ikisi aynı elden çıkma sonuçta, daha uyumlu çalışacaktır.
Şimdiden hayırlı olsun :)

i3 dediğimiz işlemci bildiğim kadarıyla i serisinin başlangıç ürünü ve 2 sanal + 2 gerçek çekirdekten oluşuyor yani aslında 2 çekirdek ve giriş seviyesi (yanılmıyorsam)

[quote name='Mayq' date='30 April 2011 - 23:29 ' timestamp='1304198955' post='1002462']
Eyv eke saol o zaman aşağıdaki işlemciye 250 tl ye kadar bi anakart tavsiyen varmı alalım kurtulalım :)

AMD Phenom II X4 955 Black Edition AM3 3.2GHz 8MB Cache 45nm İşlemci
[/quote]

Ben Gigabyte'tan yanayım anakartta çünkü kendi kartım da bu, Asuscu arkadaşlar da var ama bana sıcak gelmiyor, tecrübe etmedim, bilmiyorum diyelim.Aşağıda modelini vereceğim kart işini görür.

Gigabyte 870A-USB3 Anakart - 195,30 TL

[quote name='Mayq' date='30 April 2011 - 20:05 ' timestamp='1304193951' post='1002427']
[/quote]

sempronlarda oyledı suan kıme sorarsan sor arastırsan bılene amd ıyı i3/i5 baslangıc oldugu ıcın bu serıler sıkıntılı cd yazma flım ızleme bu gıbı seyler donmaz kesınlıkle sadece ıntelden bıraz daha yavas hareket eder normal sekılde kullanırsın cokta hızlı demek ıstedıgım AUTOCAD bunun gıbı programlarda ıntel daha ıyı bunlarda core2quada gelınce çift cekırdegıde 4 cekırdegıde benım gozumde i3/i5 ıkısınıde sollar ekran kartını ne aldın Sapphıre 6850 mı aldın eger aldıysan ıyı yapmıssın anakarta MSI veya GIGABYTE al bendekı gıgabyte MSI da cok ıyı dıorlar amdde

[quote name='Mayq' date='30 April 2011 - 20:05 ' timestamp='1304193951' post='1002427']
[/quote]

Kim diyor onu sözlere bakma bu benim 3 üncü AMD işlemcim ve artık ne yalan söyleyim intelden iğreniyorum. AMD Phenom x4 çakirdekte nem şahsımaca söyulüyorum, aynı anda dvd yazıyorum, tv açık, Street fighter 4 açık ve aşağıda barda duruyor, müzik açık ama çalmıyor, film izliyordum gom player açık aşağıda barda vs vs. ben görmedim takıldığını, Artık insanlar bilinçleniyor özellikle genç nesillerimiz. Artık herkes bireysel kullanıcılar özellikle AMD ye yöneliyorki nedenide intelden alacağın işlemci parası ile AMD den çok daha iyisini alabiliyorsun. Dediğim gibi AMD 955 x4 alacaksan yanına soğutuculu sessiz ucuz (ben akasa aldım 20 tlye)bir fan da al sadece. Ayrıca alacağın anakart üzerinde usb 3.0 ve sata 3 desteği varmı ona bak, artık usb 2.0 lar yavaş yavaş kalkmaya başlayacak bunu göz önünde bulundur. Anakart üzerinde en az Ati HD 4200 dahili ekran kartı mutlaka olsun olabilir ekran kartında sorun çıkarsa ilerki zamanlarada dahili hd 4200 seni uzun süre götürecek ve sunu soyleyım çok ağır oyunlar oynamadığın sürece hd 4200 onboard ile oyun dahi oynayabilirsin. Ayrıca sunuda sölemeliyim anakart gigabyt tavsiye ederim nedeniyse gigabyt garanti süresi 3 senedir diğerlerini 2 senedirki 1 seneyi azımsama az bir süre değil. (Ve ankarta 250 tlden fazla parda verme normal fiyatı budur aşağı yukarı, yok 2000 mhz destekliyomuş bilmem ne gerek yok bu fazla para demektir 1600 desteklesin anakat yeter, zaten sende veriyolu hızını 1600 olarak vermişsin süreklide ram değiştircek halin yok herhalde, sana verdiğim anakat modeli özellik bakımından on numara bir anakarttı. Hepp... Malum alışveriş sitesinde chip in yapmış oldugu videolu değerlendirmeside vardı. Ama tabiki karar senin.) Şimdiden hayırlı olsun. Sedece son olarak şöleymiş böleymiş inanma AMD kullanıcı olarak söylüyorum ve AMD al pişman olmazsın. İyi günler.