Jump to content

Vb Aıo Çalışmam

efk_715
 Share

Recommended Posts

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1305215898__vb1.jpg[/img]
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1305216221__vb2.jpg[/img]

Visual basicde aıo yapma çalışmlarına giriştim fakat felç geçirmek üzereyim :pardon:.Yaptığım çalışmada tek bir sıkıntı var.checkbox ların hepsi seçili iken hepsini aynı anda çalıştırıyor.ben ayrı ayrı çalıştırsın istiyorum.değişken tanımlamak mı gerekiyor anlayamadım.size sorayım dedim.

Biz AMS'de checkboxlı kurulumları yaparken File.Run() kullanıyoruz. sen Shell kullanmışsın buda bizim Shell.Execute() komutu ile eşdeğer sanırım Bunuda kullanabiliriz aynı kapıya çıkıyor. Yalnız burdaki püf nokta bizim Shell.Execute() kodunda WaitForReturn argümanını true olarak işaretlememiz. Yani bir sonraki komuta geçmeden önce çalışan dosyanın sonlandırılmasını bekleyip beklemeyeceğini belirlemek. VB'de bunun karşılığı ne bilmiyorum ama mutlaka böyle birşey olmalı.

Shell("xprog.exe",AppWinStyle.Hide,True) //True yazdığım argüman işlemin bitip bitmediği kontrol eder
Böyle dene olacaktır.

:whistle:

Shell komutunun ayrıntıları :
[code]Public Function Shell(ByVal PathName As String, Optional ByVal Style As Microsoft.VisualBasic.AppWinStyle = MinimizedFocus, Optional ByVal Wait As Boolean = False, Optional ByVal Timeout As Integer = -1) As Integer
Member of Microsoft.VisualBasic.Interaction
[/code]

Bu arada hatırlatmak isterim ki VB.net ile yazdığın programlar net framework olmadan çalışmıyor.
Bu da demektir ki aio nu kurulum sonrası aio olarak kullanmak zor :(
Farklı bir şekilde kullanmayı düşünüyorsan orasını bilemem.

Edited by Scarecrow

[quote name='KintaRo' date='12 May 2011 - 16:34 ' timestamp='1305218053' post='1009525']
nano ne diyon?
[/quote]
ıf=eğer
diyorimki amsde gbyeydi heralde birisi bitince diğerini başlat ı komut olarak yazıyoduk vbye uyarlayarak yaz :)
(öyle bir kod varsa )
gb=global funcitations

Aşağıdaki win32 arkadaşımız de şöyle yazmış bi dene (sen biliyorsun ama yinede hatırlatim kardeş xpprog.exeye progamın adını yaz değiştir :

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
Dim İşlem As New Process()
If CheckBox1.Checked Then
İşlem.StartInfo.FileName = "xprog.exe"
İşlem.Start()
İşlem.WaitForExit()
İşlem.Close()
End If
If CheckBox2.Checked Then
İşlem.StartInfo.FileName = "xprog2.exe"
İşlem.Start()
İşlem.WaitForExit()
İşlem.Close()
End If
End Sub

Edited by nano68

[quote name='Scarecrow' date='12 May 2011 - 16:43 ' timestamp='1305218622' post='1009528']
Shell("xprog.exe",AppWinStyle.Hide,True) //True yazdığım argüman işlemin bitip bitmediği kontrol eder
Böyle dene olacaktır.

:whistle:

Shell komutunun ayrıntıları :
[code]Public Function Shell(ByVal PathName As String, Optional ByVal Style As Microsoft.VisualBasic.AppWinStyle = MinimizedFocus, Optional ByVal Wait As Boolean = False, Optional ByVal Timeout As Integer = -1) As Integer
Member of Microsoft.VisualBasic.Interaction
[/code]

Bu arada hatırlatmak isterim ki VB.net ile yazdığın programlar net framework olmadan çalışmıyor.
Bu da demektir ki aio nu kurulum sonrası aio olarak kullanmak zor :(
Farklı bir şekilde kullanmayı düşünüyorsan orasını bilemem.
[/quote]

sağol abi.isolar ve kurulum sonrası sroun çıkmaması için porgramın onload evresinde netframework kurdursam nasıl olur?

Edited by efk_715

[quote name='efk_715' date='12 May 2011 - 16:53 ' timestamp='1305219190' post='1009541']
sağol abi.porgramın onload evresinde netframework kurdursam nasıl olur?
[/quote]
Framework olmadan programı çalıştıramazsın doğal olarak OnLoad Olayına da ulaşamazsın :(
Belki programın yanına bir .bat dosyası ve framework yerleştirip , bilgisyarda framework kurulu değilse .bat dosyası ile framework kurdurup programını çalıştırabilirsin :)

[quote name='win32' date='12 May 2011 - 16:51 ' timestamp='1305219065' post='1009540']
[code]http://pastebin.com/zMJYrqqq[/code]

Bunu daha çok seviyorum.
[/quote]

i ile ş harfi vb de sorun çıkarmıyor galiba :rofl:

[quote name='Scarecrow' date='12 May 2011 - 16:57 ' timestamp='1305219460' post='1009544']
Framework olmadan programı çalıştıramazsın doğal olarak OnLoad Olayına da ulaşamazsın :(
Belki programın yanına bir .bat dosyası ve framework yerleştirip , bilgisyarda framework kurulu değilse .bat dosyası ile framework kurdurup programını çalıştırabilirsin :)
[/quote]

evet ya doğru.program zaten açılmazki. :pardon:

[quote name='efk_715' date='12 May 2011 - 19:00 ' timestamp='1305219624' post='1009547']
evet ya doğru.program zaten açılmazki. :pardon:
[/quote]

.Net Framework 2.0 Kurulum paketini sessiz modda kurdurtmayı deneyebilirsin:

[code]http://www.microsoft.com/downloads/tr-tr/details.aspx?FamilyID=0856eacb-4362-4b0d-8edd-aab15c5e04f5[/code]

[img]http://i.imgur.com/Uewtr.png[/img]