Jump to content

Bsa Türkiye'den Korsan Yazılım Raporu

mucit41
 Share

Recommended Posts

[center][size="4"][color="#4169E1"][b]BSA Türkiye'den korsan yazılım raporu[/b][/color][/size][/center]

[b]2010’da Yazılım Hırsızlığının Türkiye’ye Maliyeti 516 milyon dolar[/b]

Türkiye’de korsan yazılım oranı yalnızca 1 puanlık düşüşle yüzde 62’ye gelmesine rağmen, ülkeye katma değeri bir yıl içinde 100 milyon dolar arttı.

Türkiye’deki kişisel bilgisayarlara yüklenen lisanssız yazılımların değeri 2010 yılında 2009 yılına göre yüzde 24’lük artışla 516 milyon dolara yükselirken, korsan yazılım oranı ise %62 olarak gerçekleşti.. Bu sonuçlar, Business Software Alliance (BSA)’ın, dünya genelindeki yazılım korsanlığını araştırdığı 2010 Global Yazılım Korsanlığı Raporu’nda ortaya konmuştur.

[img]http://www.techno-labs.com/image/index/630/Korsan-yazılım-dağılımı.jpg[/img]

BSA Türkiye Koordinatörü Semih Sağman “Bu araştırmalar gösteriyor ki korsan yazılımla mücadelede daha yapacak çok işimiz var” dedi ve ekledi “Korsan yazılım kullanımını ne kadar azaltabilirse, Türkiye ekonomisi için de o kadar olumlu bir katkı sağlanacaktır”.

Bu araştırma korsan yazılımla ilgili dünya genelinde 116 ülke ve bölgenin 182 farklı bilgileri dahil edilerek yapılan, BSA’nın araştırma sektörünün öncü fırması IDC ile birlikte yürüttüğü sekizinci araştırmadır. Ayrıca bu seneki araştırma Ipsos Halkla İlişkiler Firması’nın yürüttüğü, bilgisayar kullanıcılarının korsan yazılımla ilgili kamuoyu yoklamasını da içeriyor.

[img]http://www.techno-labs.com/image/index/630/bsa.jpg[/img]

Araştırmaya katılan her 10 kurum temsilcisinden 7’si fikri mülkiyet haklarının korunması ve desteklenmesi adına gerekli adımları atmaya hazır olduklarını belirttiler. Yüksek korsan yazılım kullanımı oranına karşılık, fikri mülkiyet haklarının korunması için verilen destek çok çarpıcı.

Türkiye’deki sonuçlar araştırmaya katılanların fikri ve mülkiyet haklarının korunması için büyük destekçi olduğunu ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 82’si hak sahiplerinin ödüllendirilmesi gerektiğini söylerken, bu oran dünya ortalamasında yüzde 71’ler seviyesinde kalıyor.

Ayrıca araştırma sonuçları, daha güvenli ve gerçekçi olarak anlaşıldığı için, lisanslı yazılımların toplumdaki kabulünün korsan yazılıma göre daha yaygın olduğunu gösteriyor. Türklerin yüzde 60’ı lisanslı yazılımın daha iyi olduğuna inanırken, yüzde 40’lık bir kesim ise korsan yazılımın iyi olduğunu düşünüyor. Dünya ortalamasına bakıldığında kullanıcıların yüzde 88’i için teknik destek önemli iken yüzde 72’si için işlevsellik ön plana çıkıyor. Bilgisayar kullanıcılarının bir kısmında oluşan sorun ise, lisanslı yazılım alıp çoklu bilgisayarlara yüklemek veya ağ bağlantılarından aktarım yapmak gibi yazılım edinmenin yasal olmadığının bilinmemesidir

BSA Program Direktörü Nilüfer Sapancılar yasal yazılımların oluşturduğu kayıtdışı maliyette açıkca görülen bir yükseliş olduğunu belirtirerek, şunları söyledi; “Sonuçlar, ağ üzerinden yüklenen yazılımların yasal olmadığı ve tek bir bilgisayardan çoklu ev veya ofis bilgisayarlarına yazılım aktarmanın korsan olduğu konusunda kullanıcıları daha fazla bilinçlendirmemiz gerektiğini vurguluyor”

[b]Techno-labs[/b]

Oranın bu kadar az olmasına gerçekten çok üzüldüm, ben korsan yazılımı sonuna kadar destekleyenlerdenim.Ne zamanki son kullanıcıya hitap eder hale gelirler o zaman karşı çıkarım.Adam evde oturmuş 3-5 tane resmini kafasına göre düzeltecek photoshop lisansımı alsın, bu sadece bir örnekti...Bunun gibi daha yüzlerce örnek bulunabilir, o yüzden korsana destek tam DESTEK...

yazılım firmaları ürünları kazık fiyata satarak zorlo korsan kullandırmaya çalısıolar en basııtinden windows 7 ultimate (426 TL) +
MICROSOFT OFFICE 2010 EV VE İŞ TÜRKÇE (382 TL)+KASPERSKY INTERNET SECURITY 2011 (1 KULLANICI)(38 tl)
toplamı yaklasık 850 tl ne kadar ucuz değil mi :D

NOT:FİYATLAR VATAN BİLGİSAYARDAN ALINMISTIR

bence siyah renkte olmalıydı %90-95 felan .Türkiyeyide siyaha boyamak gerekirdi. :D

[quote name='mustafa_2171' date='12 May 2011 - 20:39 ' timestamp='1305225593' post='1009601']
Türkiye'de herkes korsan kullanmalı :D Zaten bizim mat. hocasını ikna etmeye çalışıyoz 55 tl'ye avira antivir 1 yıllık lisans alcakmış olur mu öyle şey. korsanı dururken :D
[/quote]
paylaşım siteleri boşamı war :D

[quote name='korkusuz_korkak' date='12 May 2011 - 20:52 ' timestamp='1305226337' post='1009609']
paylaşım siteleri boşamı war :D
[/quote]

ben de hocaya onu diyorum hocam ben size vereyim istediğiniz programı boşu boşuna harcamayın paranızı diyorum ama bana mısın demiyo illa alıcam diyo başka bişi demiyo :D

[quote name='mustafa_2171' date='12 May 2011 - 18:57 ' timestamp='1305226672' post='1009610']
ben de hocaya onu diyorum hocam ben size vereyim istediğiniz programı boşu boşuna harcamayın paranızı diyorum ama bana mısın demiyo illa alıcam diyo başka bişi demiyo :D
[/quote]
sende Hocam ben size yarı fiyatına getiririm deseydiniz.Ayrıca bende oranın bu kadar düşük olduğuna üzüldüm.Kesinlikle Korsan kullanımı %80 e dayamak gerekli.3 gün kullanacağım yazılıma ben tutup yüzlerce lira vermem veremem.Programcılık okuyorum ve bu işin ne kadar zahmetli olduğunu bilsemde...

[quote name='kacaksevgilim' date='13 May 2011 - 20:34 ' timestamp='1305311677' post='1010158']
sende Hocam ben size yarı fiyatına getiririm deseydiniz.Ayrıca bende oranın bu kadar düşük olduğuna üzüldüm.Kesinlikle Korsan kullanımı %80 e dayamak gerekli.3 gün kullanacağım yazılıma ben tutup yüzlerce lira vermem veremem.Programcılık okuyorum ve bu işin ne kadar zahmetli olduğunu bilsemde...
[/quotdoğru ben bunu bi hocaya söyliyim :D