Jump to content

Dts Ses Çıkışı

uurclkky
 Share

Recommended Posts

Kullanmış olduğum HD Media Player DTS sesleri destekliyor, bende televizyona cihazı HDMI kablo ile bağlıyorum. Ancak DTS ses almak için farklı bir işlem mi gerekiyor, ne yapmalıyım bilemedim. Film içinde DTS ses var fakat sesi çalmıyor. Türkçe seslendirmez AC-3, ingilizce seslendirme DTS formatında ve ingilizce sesleri çalmıyor. Bilenler yardımcı olabilirse sevinirim. :)

DTS: Digital Theater Systems :)

[quote name='uurclkky' date='15 May 2011 - 12:17 ' timestamp='1305454669' post='1011002']
Kullanmış olduğum HD Media Player DTS sesleri destekliyor..
[/quote]

Bak kardeşim ne demişim? Allah aşkına balıklama atlamayın sırf yorum yapmış olmak için. Okumadan sallıyorsunuz.

Edited by uurclkky

mantık olarak anlattığın şekilde ses alabilmen gerekiyor.. ancak sinema sisteminde (function) yani bi anlamda source yapınca hangi bölümde bırakıyorsun bluray izlerken? (yani tuner fm, dvd, tv, vs) buna bi dikkat et istersen? bir de ayrıca başka bir film dene? ve denediğin filmlerde dts olayı var mı onu öğren

[quote name='uurclkky' date='15 May 2011 - 10:17 ' timestamp='1305454669' post='1011002']
Kullanmış olduğum HD Media Player DTS sesleri destekliyor, bende televizyona cihazı HDMI kablo ile bağlıyorum. Ancak DTS ses almak için farklı bir işlem mi gerekiyor, ne yapmalıyım bilemedim. Film içinde DTS ses var fakat sesi çalmıyor. Türkçe seslendirmez AC-3, ingilizce seslendirme DTS formatında ve ingilizce sesleri çalmıyor. Bilenler yardımcı olabilirse sevinirim. :)

DTS: Digital Theater Systems :)
[/quote]
Resmi varsa koyabilirmisin şu dvd oynatıcının!
bende bir zamanlar hobi idi bu işler, sana yardım etmeye çalışayım

KArdeş DTS sesleri oynatıcın destekliyor olabilir. Ama baglandıgın hdmi cihaz deteklemiyorsa çalmaz. Örneğin DTS sesler oynatıcında çözülür hdmi kabloyla digital olarak tv ye bağladın tv gelen dts sesi anolog sese ceviremiyorsa ses cıkmaz. Yani hem oynatıcının hemde amphinin dts i desteklemsi gerekir. Bazı oynatıcılarda RCA soket li amphi cıkışı vardır onlardan direk ses alabilirsin amphisi içinde oldugu için sana sadece anolog sinyali yukseltmek için sıradan bir amphi takmak kalıyor.

Bu arada eger takdıgın hdmi cihazda en az 5 uydu bir woofer yoksa DTS sesi cıkarsada zaten bişiy anlamazsın.

Merhaba uurclkky, Filmdeki AC3(DOLBY)ve DTS'lerin kaç çıkışlı olduğunu önemli olabilir! Her AC3 ve DTS 5.1 olacak diye kural yoktur! AC3 ve DTS'ler ya da diğer ses codecleri (AAC gibi) 5.1 olabileceği gibi 2.0 da olabilir! Yani kısacası 2.0'da illa stereo anlamına gelmiyor ;)
Yaptığın yoruma göre bir kaç tahmin yürüteceğim yanlış anlama lütfen: Sesleri muhtemelen TV'den alıyorsun yani 5.1 gibi ses sistemi kullanmıyorsun. Normal şartlarda sesler 5.1 de olsa TV den alabilirsin. Ama sesler 6.1, 7.1 gibiyse eğer sesleri alamaman çok normal. Konuyla ilgili bir örnek vereyim. "NEFES:Vatan Sağolsun" filminin dvd'sinde 5.1 Dolby (AC3) ve 6.1 DTS-ES sesleri var. 5.1 Dolby'i TV'de DVD Player ([u]DTS Destekli[/u])'da dinleyebiliyorum. Ama 6.1 DTS-ES sesini çok az ya da hemen hemen hiç dinleyemiyorum. Yani dinlemem için ayrıca en az 6.1 ses sistemine ihtiyacım var!!
Uzun lafın kısası seslerin kaç çıkışlı olduğu da çok önemli! Eğer DTS de 5.1 ise TV'den dinlediğini farz ederek imkanın varsa 5.1 ses sistemine bağlayarak denemeni tavsiye edebilirim.

[img]http://yxobnw.bay.livefilestore.com/y1pXVUEAdEPQ8GjlgzAsrQ_emgmt6k0DTczHhvaM0z7J-Jq90jEr3nOYcYJK9BNub0LHet-CFizgO-MPC9-cmJNWiVKJvaAEpnH/ALIAS007.gif[/img]
[img]http://yxobnw.bay.livefilestore.com/y1pTSfo30D_-GRAz59b1oeReflbL-pkBP9dgVIp6c5G3jR6DfyBT60AJxZymQFQVHV7vfeDJp8_LUIC4ebd99i1rB5XhlklnIcq/ALIAS007.gif[/img]