Jump to content

Taşınabilir Harici Bellek Açılmıyor

o_g_u_z_h_a_n
 Share

Recommended Posts

Bende 1.5 TB harici bellek var. bugüne kadar normal olarak çalışıyordu ama bu gün durduk yere, nasıl olduğunu anlamadım bir hata çıkarttı. Işığı yanıyor, açınca bilgisayar donanımı algılıyor, Disk Yöneticisi kısmında görünüyor(bellek kapasiteside görünüyor) fakat bilgisayarımda görünmüyor. yani açamıyorum. direkt açılan Pardus CD'si takıp onda açtım. Onda açılıyor içindeki verilere ulaşılabiliyor. Ama normalde Win7 de açılmıyor.

Markası : samsung story 1.5 TB
Bilgisayarda Win7 sistem var. Edited by Yaşar

HDD'in raw formatına dönüştüğü için Win7'de okunmuyor ve bir linux türevi olan Pardus'ta bu durumda okunabiliyor/içi görülebiliyor diye düşünüyorum (Linux'lerin tamamı yada en azından bir kısmı raw uyumlu diye biliyorum.). Balka nedenleride olabilir ama benim ilk aklıma gelen bu oldu. Kolay gelsin.

[quote name='temmuz' date='23 May 2011 - 11:30 ' timestamp='1306150217' post='1016215']
HDD'in raw formatına dönüştüğü için Win7'de okunmuyor ve bir linux türevi olan Pardus'ta bu durumda okunabiliyor/içi görülebiliyor diye düşünüyorum (Linux'lerin tamamı yada en azından bir kısmı raw uyumlu diye biliyorum.). Balka nedenleride olabilir ama benim ilk aklıma gelen bu oldu. Kolay gelsin.
[/quote]

peki bu raw formatı nedir nasıl düzelir verileri kaybetmeden düzeltilebilir mi ?

[quote name='temmuz' date='23 May 2011 - 11:30 ' timestamp='1306150217' post='1016215']
[/quote]

peki bu raw formatı nedir nasıl düzelir verileri kaybetmeden düzeltilebilir mi ?

[quote name='temmuz' date='23 May 2011 - 11:37 ' timestamp='1306150641' post='1016220']
Pardusta HDD içindekleri başka bir HDD'e geçici aktararak daha sonra sorunlu HDD'ine NTFS biçimlendirme yapabilirsin.
[/quote]
bu durduk yere neden olmuş olabilir sizce ?

Edited by Yaşar

kesin bişi söylemek zor. ama benim gördüğüm genelde elektrik kaynaklı hatalar. ntfs olduğu için illaki voltajın yada amperin dalgalanmasından etkileniyor ve birde pc den çıkart demeden manuel olarak çıkartmakdan kaynaklanır

[quote name='kedice' date='23 May 2011 - 11:46 ' timestamp='1306151180' post='1016229']
kesin bişi söylemek zor. ama benim gördüğüm genelde elektrik kaynaklı hatalar. ntfs olduğu için illaki voltajın yada amperin dalgalanmasından etkileniyor ve birde pc den çıkart demeden manuel olarak çıkartmakdan kaynaklanır
[/quote]
dün elektrikler kesilmişti.. onda açık falan kalmış olabilir. içindeki verilere zarar vermeden b unu düzeltmenin bir yolunu biiliyor musunuz

ya live cd ler ile boot ederek girin ve yedekleyin
yada başka bir pc de (görüyorsa tabi) deneyin ve yedekleyin
sonra formatlayın. benim başımdan 2-3 kez geçti ama 250gb lık hdd olduğundan yedeklemek zor olmadı. başka yöntem bilmiyorum
geçmiş olsun

[quote name='kedice' date='23 May 2011 - 11:51 ' timestamp='1306151466' post='1016234']
ya live cd ler ile boot ederek girin ve yedekleyin
yada başka bir pc de (görüyorsa tabi) deneyin ve yedekleyin
sonra formatlayın. benim başımdan 2-3 kez geçti ama 250gb lık hdd olduğundan yedeklemek zor olmadı. başka yöntem bilmiyorum
geçmiş olsun
[/quote]
biraz zorlayacak gibi. çünkü bayağı veri vardı içinde.. teşekkür ederim

slm kardeş bnm başımada gelmişti yönet den girip disk yönetimine gir orda hariçiyi sağ tıklayıp sürücü harfi ve yolunu değiştir diyor ordan harf ataması yapılmadıysa ata var sa geğiştir bir öyle dene bnm başıma cok geldi

[quote name='yarmalı' date='23 May 2011 - 12:21 ' timestamp='1306153268' post='1016256']
slm kardeş bnm başımada gelmişti yönet den girip disk yönetimine gir orda hariçiyi sağ tıklayıp sürücü harfi ve yolunu değiştir diyor ordan harf ataması yapılmadıysa ata var sa geğiştir bir öyle dene bnm başıma cok geldi
[/quote]
helal kardeş. bu kadar basitmiş. oldu çok sağol :)