Jump to content

Cat-5 / Cat-6 Kablo Nedir Farkları Nelerdir

kalelibilişim
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar dvr kayıt cihazından laptopa arada başka aygıt olmadan kablolu ağ bağlantısı kurmak ve dvr kayıt cihazının arayüzüne laptoptan ulaşmak iştiyorum.
Dvr kayıt cihazı ile laptop arasında ne tür bir ağ bağlatı kablosu kullanmam gerekir diye teknik destek birimini aradım.
Bana Cat-5 veya cat-6 ağ bağlantı kablosu kullanabileceğimi söylediler.
Nedir bu cat-5, cat-6 bilen arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim.

[quote name='gokhanb' date='25 May 2011 - 20:40 ' timestamp='1306348818' post='1018227']
Turuncu Beyaz Turuncu- Yeşil Beyaz MAvi- Mavi Beyaz Yeşil- Kahverengi Beyaz Kahverengi..cihazın aynısından ben kullanıyorum:)
[/quote]
Her iki uç da aynı mı? öyle ise bu bildiğimiz düz kablo.
Doğrudan düz kabloyla arada hiçbirşey olmadan pc ile dvr ı birbirine bağlayıp, pc den dvr a ulaşabiliyormusun?
Cihazdan memnunmusun sorun var mı?

Edited by kalelibilişim

[quote name='volkandemir' date='25 May 2011 - 20:49 ' timestamp='1306349351' post='1018244']
hayır ulaşamazsın arada swıch yata modem bağlantısı olmalı ayrıca dwr cihazın port ağ ayarlarınıda ayarlaman gerek
[/quote]
Port ağ vs ayarları ayarlamam gerekir tamam.
Arada swich modem vs olmadan direk bağlanmak istiyorum.

Çok şükür hiçbir problemim yok güzel bir cihaz..modem markası modeli nedir? modem de ilk önce cihaza erişebilmek için port açman gerekiyor. Hatta şöyle açıklayayım; diyelimki senin bir laptopun var sen kablosuz olarak bağlanıyosun modeme, dvr ın arkasındaki lan portundan çıkan kabloyu switch e bağla ya da modeme bağla, ondan sonra dvr ın ağ ayarlarından aldığı ip adresine bak, ondan sonra modeme girip port açman gerekiyor, bunuda açtıktan sonra Internet Explorer ın active x ayarlarını değiştirmen gerekiyor..

[quote name='gokhanb' date='25 May 2011 - 20:58 ' timestamp='1306349907' post='1018266']
Çok şükür hiçbir problemim yok güzel bir cihaz..modem markası modeli nedir? modem de ilk önce cihaza erişebilmek için port açman gerekiyor. Hatta şöyle açıklayayım; diyelimki senin bir laptopun var sen kablosuz olarak bağlanıyosun modeme, dvr ın arkasındaki lan portundan çıkan kabloyu switch e bağla ya da modeme bağla, ondan sonra dvr ın ağ ayarlarından aldığı ip adresine bak, ondan sonra modeme girip port açman gerekiyor, bunuda açtıktan sonra Internet Explorer ın active x ayarlarını değiştirmen gerekiyor..
[/quote]
Arkadaşlar netten izlemeyeceğim modem olmayacak
dvr statik ip aldığında bence ulaşılması lazım olmadı pc ye de statik ıp aldırırız.
Ama konu başka mecralara kaydı ben cat-5 cat 6 kabloları ve farklarını sormak istemiştim.

cat6 blendajlı olup parazite karşı koruma sağlar [b]ama [/b] kablo kesiti standart olmayabilir. uzun mesafelerde ağ kurmak için 22awg lik cat 5 lerde var. ayrıca blendajlı olan cat5e lerde. şayet 5-10 metre kullanılacaksa, cat5, 1mb ağda da sorunsuzca kullanılabiliyor. hele cat5e ise hiçbir fark olmuyor. bu parazite karşı koruma, 2-3 bilgisayarlı ev ağlarında bir işlev görmüyor ama 100- 200 bilgisayarlı , ağ kabloları bir konumdan topluca geçiyorsa, mevcut trafik yüzünden oluşan elektromagnetik etki, diğer bağlantıları olumsuz ekleyebiliyor.

cat5 utp kablo ile cat6 utp kablo arasındaki tek fark, kablo içinde seperatör (ayırıcı) olması ve 200 mhz taşıyabilmesi,

ayrıca bazı arkadaşlar folyolu, blendajlı, alaminyum kaplı demiş, o dediğiniz kablolar [b]cat6 stp[/b] dir, ayrıca folyolu, blendajlı cat5 de vardır, onunda adı cat5 stp dir

utp = unshielded twisted pair (folyosuz)
stp = shielded twisted pair (folyolu)

Cat kategorisindeki kablolar içinde teller bakımından 2 ye ayrılırlar tek telli kablolar ve cok telli kablolar vardır.Yani 8 cift olan kablolar tek tek incelerseniz içlerindeki teller ya 1 tane kalın teldir yada birden cok kucuk tel vardır.Kullanım alanlarına cesitli rivayetler vardır daha gercekci net bir bilgi bulamadım ama cok telli yatay pozisyonlarda tek telli dikey pozisyonda kullanır gibi rivayetler var diger bir rivayet ise tek tellilerin alt yapıda gomulu olarak kullanılması cok tellinin de dısarda daha esnek bir yapıda oldugu için dıs ortamda kullanması gerekitigi soyleniyor.Birde uclarına takılan jacklarımız cok telli ve tek telli olarak 2 ye ayrılıyor

Edited by neskali

[quote name='volkanyalcin' date='25 May 2011 - 22:24 ' timestamp='1306355059' post='1018449']
bazı marka cihazlar arada switch olmadan direk kablo olmadan bağlanmaz cross patch olması gerekir bazıları algılar ve bağlanabilirsin tek yapman gereken DVR ile notebook 'u aynı subnette buluşturman
[/quote]
Rica etsem biraz açabilirmisin?

[quote name='gokhanb' date='25 May 2011 - 21:01 ' timestamp='1306350100' post='1018274']
volkandemir--hocam ben gökhan öztürk bilgisayar firma sahibiyim bana ulaşırsanız açıklarım nasıl bağlanıldığını:)
[/quote]
Buyrun burdan herkese açıklayın parlak fikirlerinizi biz de aydınlanalım.

Merhaba,

Yeni nesil ethernet kartlarında (Enaz 5 senedir oldugunu biliyorum) kablonun standart yada cross olması sıkıntı yaratmıyor.Auto MDI/MDIX denen bir özellik var.Bu özellik ilk başlarda anahtarlama araçlarında kullanılmaya başlandı.şimdi hemen hemen bütün ethernet ürünleri üzerinde var.
Gelelim DVR cihazına baglantı konusuna;
ilk olarak yapman gereken cihazın üzerindeki monitor çıkışı ve mouse çıkışını(usb veya ps2)baglamak.
DVR görüntüsü ekrana geldigini kamera görüntülerini görebilmek ve ayarlar bölümüne girebilmek için admin şifresini ve passwordunu bilmen lazım.
Sonraki adım ayarlar menüsünden network,port(genelde default portu degiştirmemekta fayda vardır),password,user vs gibi ayarları yapman lazım.yaptıgınız işlemleri save yaptıgınızda cihaz restart isteyebilir.resart istediginde cihazı kesinlikle restart edin.
Geldik son adıma :) bilgisayarınızından çıkan ethernet kablosonu(cross veya düz fark etmemesi lazım ama çalışmazsa cross kablo kullanmanızı tavsiye ederim)dvr cihazının ethernet portuna baglayınız.Bilgisayarınızın ip ayarlarını dvr sisteminde girdiginiz network ile aynı networkte başka bir ip ye ayarlayın(yada tam tersi durumda söz konusu,bilgisayarınıdaki network içinden boş bir ip adresini dvr sisteminede girebilirsiniz.)
network kartınız up olunca bir explorer sayfası acın ve oraya DVR cihazına girdiginiz ip adresini sonrada portunu yazınız(örnek: DVR ip adresi 10.0.0.254 olsun porta 8000 explorerınıza 10.0.0.254:8000 yazman lazım)
Karşına user-password ekranı geldiyse işlem tamamdır.
Kalan kısmıda bu ekran geldikten sonra anlatayım.Bunun dışında daha basit bir yol daha var ama onu anlatmam :D