Jump to content

Cat-5 / Cat-6 Kablo Nedir Farkları Nelerdir

kalelibilişim
 Share

Recommended Posts

Meslek sırrı degil.
DVR sistemine ait bir CD olması lazım.CD nin içinde dvr cihazının programı vardır.CD de sana gerekli olan dökümanlarda mevcuttur.kısa yolu var dedigimde sanırım yanlış anladın.
Ayrıca bu cihazı kuran firma ile görüşseniz size daha fazla yardımcı olurlar sanırım.
DVR sizin tarafınızdan kurulacaksa kesinlikle kurulum dökümanlarını okumanız gerekir.
örnek:DVR Record yapacaksa(yapmıyacaksa DVR a ne gerek var:) ) içinde bir harddisk takılı olması lazım.öncelikle harddiski cihazdan formatlamanız gerek.Genelde yeni cihazların içinde harddisk bulunmaz.o zaman kaydedeceginiz datanın büyüklügüne göre bir harddisk alıp takmanız lazım.Ayrıca hangi kameralar record edecek, hangi günlerde record yapılcak,en fazla kaç günlük kayıt saklacanacak vs.
Dökümanları okumadan bunları yapmak zor olcaktır.
Bu konularla ilgili bilgi paylaşımı genelde azdır.Herkes okur okuduguyla yapmaya çalışır.
yeri gelmişkende söylemeden edemiyecem konu başlıgınızla konunun uzaktan yakından alakasıda yoktur :)

Olaki biri merak eder diye kısaca cat-5 ve cat-6 kabloların farkını yazayım;cat-6 kablo ile daha uzun mesafelere data taşımak mümkündür.
cat-7 ve cat-8 kablolarda dahada uzaklara veri taşıyabilirsiniz.yok ben çok uzaklara hatta kıtalararası veri taşıyacam derseniz fiber optik kablodan şaşmayın derim :)

kolay gelsin.

Hocam nedir senin bu dvr cihazından cektiğin ya :D

Arkadaşlar cvp yazmış zaten benim tavsiyem;

Eger dvr pc bağlanacaksa cross kablo cak dvr swith hub yapcaksan düz çak dvr menusunden ip subnetmask vs ayarla (mouse klvye vs gerek yok.) ve tabi notebook a da ip ayarı yap ( Ortamda DHCP yok varsayıyorum) ( Cat5 Cat6 fark etmez Cat6 dada dayanıklı genelte manyetik korumalı ve daha uzun mesafe için kulanılır )

Yada Dvr cihazına bir AP tak kabloyla uğraşma kablosuz izle heryeri. Port acma demiş arkadaşllar onlar internetde izlemek için. Bunun daha kolay yolu dvr cihazının clien yazılımı veya kurulum yazılımı vardır Dvr cihazını oto networkde bulur vs.. gec orayı sen elle yap hepsini kolay gele.

Çözüm:
Arkadaşlar düz kablo ile bağlandım. (Her iki uçta renk sıralaması aynı olan bir kablo.)
Kablo sıradan bir ethernet kablosu öyle çok kaliteli bir kablo falan değil. Cross bağlantı kablosu falan da gerekmedi.
Yanlış anlamayın dvr cihaz doğrudan laptop a bağlı arada swich modem .. vs birşey yok.

Balitech BL-9909 dvr kayıt cihazının menüsünden sistem ayarlarına oradan da ağ ayarlarına girdim.
Varsayılan ağ ayarlarına hiç dokunmadım. Varsayılan ağ ayarları şöyle:

Ethernet ip : 192.168.0.129
Ağ maskesi : 255.255.255.0
Ağ geçidi : 192.168.0.1
Sunucu pott : 7777
http port : 80
Mobil port : 88888
dns sunucu : kullanılmadı

Şimdi bilgisayardan ağ bağlantısı , ağ bağlantılarını görüntüle ile ulaştığımız pencerede
Dvr ın bağlı olduğu yerel ağ bağlantısı simgesine sağ tıklayıp özellikleri seçiyoruz buradan
İnternet iletişim kuralı (TCP/IP) ye çift tıklıyoruz aşağıdaki ip adresini kullan diyoruz.

Ethernet ip : 192.168.0.2 (Siz bunu daha farklı bir ip de girebilirsiniz. örn: 192.168.1.40)
Alt ağ maskesi : 255.255.255.0
Varsayılan ağ geçidi: 192 168.0.1

Yeğlenen dns sunucu : 202.96.102.3
Diğer dns sunucu : 202.101.172.47

Ben yerel ğdan internete bağlanmadığım için dns girmedim boş bıraktım ancak üretici yukarda vemiş olduğum dns leri önermiş.

Dikkat etmemiz gereken tek şey ağ geçidi ve ağ maskesinin aynı ip adreslerinin farklı olması.

Şu anda bağlantım tamam internet explorer ın varsayılan ayarlarıyla güvenlik kameralarını görüntüleyebiliyorum.

Bağlanamayanlar için üretici internet explorer internet seçenekleri güvenlik sekmesinde özel düzeyden ActiveX lerin etkileştirilmesini önermiş

Gerekirse ilerde ihtiyacı olanlar için resimli anlatım ekleyebilirim.

Hepinize teşekkürler.

Edited by kalelibilişim

cat 5 in dışında parazite karşı hiçbir koruma yoktur, fakat 6 da içindeki kabloların birbirine dolaşmasını engelleyen ayırıcı ve parazite karşı alüminyum folyo vardır.Ayrıca cat6 lar 23 AWG, cat5 ler 24 AWG olur.