Jump to content

Server Nasıl Kurulur?

quadcore
 Share

Recommended Posts

server nasıl kurulur işyerine yani yazıcı paylasıcam tek yazıcıdan iş yerndekiler yaralansın bir diğeri fax nasıl kurulur hiç bir bilgm yok yardımcı olurmsz server ne nasıl yapılır bilgisayar bilgim cok cok iyi ama bir türlü servera merak salmadım bi arkdasım bu işin daha karli oludugnu söyledi bende size soruyorm nasıl olur kac çeşit wardır bu baglantıların ben normal server isiyorm işte 10 tane makina olcak bu makinalara yazıcı ve dosya paylasımı yapcak program arıyorum dogrudan yazıcyı ve fax tanıyacak Edited by quadcore

yapman gereken yazıcının sürücülerini kurup yazıcıyı paylaşacaksın okadar fax özelliğide varsa zaten otomatik kurulur fazladan birşey yapmana gerek yok
paylaşım olayıda
tüm makineleri aynı çalışma grubuna alacaksın masa üstüne kısayol atacaksın
başka bir
şey istersen sor

Edited by tutuklu8

fax makine ağ üzerinden çalışıyorsa evet ama portu sen açmayacaksın yazıcı ve faxları açacaksın yazıcı ekle den tcp ip yazıcı ekle diyeceksin ağdan çalışan yazıcıcnın(butip yazıcılsr büyük boyutlu olur küçüklerde gerek yok) ip adresin yazcakasın yazıcını tipini seçeceksin (örnek konika minolta ise minolta ağ yazıcısı) senden sürücü isteycek internetten cektiğin yada yzıcının cdsndeki inf dosyasını göstereceksin sınama sayfası yazacak zaten sınama sayfasını aldıktan sonrası kolay paylaşıma aç çift taraflı ayarlarını falan yap

fax olatıolayıda telefon kablosunu makinenin telefon kablıosu girişine tak yeter fax işlevleri makineden kontroledillir genellikle makinede fazladan bir özellik yok sa eger

Edited by tutuklu8

[quote name='quadcore' date='27 May 2011 - 23:09 ' timestamp='1306537777' post='1019651']
server nasıl kurulur işyerine yani yazıcı paylasıcam tek yazıcıdan iş yerndekiler yaralansın bir diğeri fax nasıl kurulur hiç bir bilgm yok yardımcı olurmsz server ne nasıl yapılır bilgisayar bilgim cok cok iyi ama bir türlü servera merak salmadım bi arkdasım bu işin daha karli oludugnu söyledi bende size soruyorm nasıl olur kac çeşit wardır bu baglantıların ben normal server isiyorm işte 10 tane makina olcak bu makinalara yazıcı ve dosya paylasımı yapcak program arıyorum dogrudan yazıcyı ve fax tanıyacak
[/quote]

Es geçtğimiz bi yer var sanırım.

[code]bi arkdasım bu işin daha karli oludugnu söyledi bende size soruyorm nasıl olur[/code]

arkadaş burda bi sorununu çözmek istemiyor. işi öğrenip kaymağını yemek istiyor. ama taşıma suyla değirmen dönmez onu belirteyim. her yaşadığınız sorunda tnc ye sorayım mı diyeceksiniz.

Eğer yaşadığınız bir problem varsa onu yazın daha rahat yardımcı oluruz.
..
Amaç sadece YAZICI ve/veya DOSYA paylaşımı ise server kullanmanıza da gerek yoktur ayrıca. bilgisayarlar aynı router / switch / huba bağlı olduğu ve aynı ip havuzunu kullandığı sürece herhangi bir makineye taktığınız yazıcıyı paylaşıma açtığınızda ağınızdaki tüm makineler bu yazıcıyı görebilr ve kullanabilir.

Yazıcıyı ağ paylaşımına açmak ve ağdaki bilgisayarlara bu yazıcıyı tanıtma konusuna gelirsek; kullandığınız işletim sistemine göre farklılık gösterir.

Bir kere sorunun başlıgı yanlış server ne? 2003 2008 server mı linux mü nedir? Senin kurmak istediğin server a girmez basit dosya yazıcı paylaşımı bu işde burda ogrenilmez acarsın yazıcı dokumanını orda hersey vardır her marka ayrı ayar ister eger network yazıcısıysa zten once yazıcıya ve pc ye ip ayarı yapman gerekir usb ise ya pcye uazucuyı kurcan yada yazıcı destekli modem yada gateway gibi bişiy kurcan fax içinse yine yazıcı bilgisi lazım eger yazıcının fax ını kullancaksan yazıcı manuelinde yazar yok eger normal 56kfax modem kurcaksan farklı ayar olur.

Dostum ne yaptın sen ya alt tarafı yazıcıyı ağda paylaşıma açacaksın birde file sharibg (dosya paylaşımı)yapacaksın.Bunun için aşırı bir bilgi sahibi olmana gerek yok.Ve ahşamlı bir iş yapmada gerek yok şimdi senin yazıcın ağ yazıcısımı yani ethernet socketi varmı yazıcının.Eğer yoksa yazıcıyı bir bilgisayar kuracaksın ve yazcıyı diğer kullanıcılarında kurması için yazıcının kurulu olduğu bilgisayarın sürekli açık olması gerekiyor.Yok eğer bu şekilde bir işleyiş olmasını istemiyorsun yazıcında ağ yazıcı özelliği yoksada Print Server isminden bir cihaz alacaksın.Şimdi senden istediğim yazıcının marka ve modeli (ağ yazıcısı olup olmadığını anlamk için).Diğer dısya paylaşımı konusuna gelincede tam anlamıyla nasıl bir file sharing (dosya paylaşımı) bunu açık venet bir şekişlde antırmısın.?Sınırlama olacakmı.X kişisii şu dosyaya erişssin ama işlem yapamasın Y kişisi tüm dosyalara erişsin ama hiçbirşekilde değişiklik yapamasın gibi...